Ustalık Telafi Programı’nın (UTP) faydaları

Aktif işgücü programları kapsamında uygulanan destek ve teşviklerden birisi de Ustalık Telafi Programıdır.  Bu program, işgücünde ara eleman ihtiyacını karşılamak ve ustalık belgesi sahibi çalışan sayısını artırmak için, Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda 21.04. 2022 tarihi itibariyle duyurusu yapılan ve uygulanan bir teşvik programıdır. Bu programa katılan işverene, 2023 yılı için  de personel başına aylık net asgari ücretin yarısı kadar yani 8.506,00-TL/2 = 4.253 TL tutarında nakit destek verilmektedir. Bu destek tutarı ise program kapsamında 27 hafta boyunca nakit olarak işvereninin hesabına yatırılmakta olup, kişi başı toplam 4.253 TL x 6.5 ay= 27.644,5 TL değerindedir. Bu tutar karşılıksız ve nakit olarak işverene verilmektedir.

            Bununla birlikte, bu program kapsamında kaydı gerçekleşen işletme çalışanları için 6,5 ay (27 hafta) boyunca iş kazası ve meslek hastalığı primi desteği verilmekte, yani bunlar için işveren prim de ödememektedir.

                Eğer seramik ve cam, bağcılık, seracılık, emlak komisyonculuğu, döküm, halı temizleme ve bakım, ayakkabı üretimi, yazılım geliştirme, el dokuma, bitkisel yağ üretim, makine bakım onarım, otomotiv boya, aşçılık, fırıncılık, sur arıtma sistemleri gibi 33 ana sektör ve toplam 184 alt sektör için ön görülmekte. Benzer sektörlerde işletmeniz var ise bu programa başvuru yapıp, bu nakit desteğinden yararlanabilirsiniz.

            BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER

1- TC Kimlik Fotokopisi,

2- İkametgâh,

3- Öğrenim Durum Belgesi (Lise/Üniversite),

4- SGK Provizyonu,

5- Sağlık Raporu,

6- 1 Adet Fotoğraf,

7- Mesleki Eğitim Staj Sözleşmesi ve Başvuru Dilekçesidir.

            Bu destek, hem işyerinde programa katılan mevcut çalışanlar hem de yeni alınacak çalışanlar için verilebilmekte olup, çalışanlarda aranan tek şart ise bunların en az lise mezunu olmasıdır.  Ayrıca, bu destekten yararlanabilmek için de işyerinize en yakın Mesleki Eğitim Merkezine (MESEM) başvurmanız gerekmektedir.  Eğer işletmenizde çalışan sayısı il genelinde 100 ve üzerinde ise İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile bir protokol imzalamanız gerekiyor. Çalışan sayınız 100’ün altında  ise protokole bağlı kalmaksızın ilgili kurum müdürlükleri ile programa ilişkin kayıtları direkt gerçekleştirebilmektesiniz.

            21.04.2022 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanan ve uygulanmasına da hala devam edilen Ustalık Telafi Programının işletmelere ve çalışanlara bazı faydaları olacaktır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır:

·         Çalışanların Motivasyonu ve Sadakati Artar; Ustalık telafi programı, çalışanların kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacağı için, onların işlerine daha bağlı, motive ve sadık hissetmelerini sağlayabilecektir. İşverenlerin çalışanlarına yatırım yapması, çalışanların kendilerini daha değerli hissetmelerine ve işverenlerine olan güvenlerini ve bağlılıklarını arttırmalarına yardımcı olacaktır. Böylece, işletmelerin, çalışanlarını tutmaları ve işletme içindeki bilgi ve tecrübeleri korumaları daha olası hale gelebilecektir.

·         Çalışanların Beceri Düzeyleri Artar; Ustalık telafi programı, çalışanların kariyerlerinde kaybettikleri fırsatları telafi ederek, daha deneyimli ve uzman çalışanlar olmalarına yardımcı olacaktır. Bu program, çalışanların becerilerini geliştirmeleri için farklı eğitim ve gelişim fırsatları sunabilecektir. Bu sayede, işletmeler, daha fazla deneyim ve uzmanlığa sahip çalışanlarla çalışarak, daha kaliteli ürünler ve hizmetler sunabileceklerdir.

·         İşletmelerin Rekabet Gücü Artar; Ustalık telafi programı, işletmelerin daha rekabetçi hale gelmesine yardımcı olacaktır. İşletmeler, çalışanlarına yatırım yaparak onların beceri düzeylerini arttırdıklarında, daha yüksek kaliteli mamuller ve  hizmetler sunabileceklerdir. Ayrıca, çalışanlar daha verimli çalışarak, işletmenin üretkenliğini arttırabilirler ve işletmenin piyasa rekabetinde öne çıkmasını sağlayabilirler. Bu sayede, işletmeler, rakiplerine karşı daha iyi bir konumda olabilirler.

·         Yenilikçilik ve Yaratıcılık Artar; Ustalık telafi programı, çalışanların farklı eğitim ve gelişim fırsatlarından yararlanarak, kariyerlerindeki boşlukları doldurmalarına yardımcı olabilecektir. Bu sayede, çalışanlar daha yenilikçi ve yaratıcı fikirler geliştirebilirler. Bu da, işletmelerin sürekli olarak yeni ve daha iyi ürünler ve hizmetler sunmalarını sağlayabilecektir.

            Belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin bu programdan yararlanmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü, alınan nakit destek ile işletmeler personel giderlerini azaltabilirler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya Belediye Başkanlığı anketi - Alanya'nın nabzını tutuyoruz! Siz kime oy verirdiniz?

Çorum Haber