Sahte fatura düzenlemeyi meslek haline getirenlerin ortak özellikleri

Kıymetli Yeni Alanya okurları, bugün sizlere sahte fatura düzenlemeyi meslek haline getirmiş şahıslara ve işletmelere ait bazı ortak özellikler hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu özelliklerden bazıları aşağıda özetlenmiştir;

1.      Bildirmiş oldukları adresler genelde meçhul adresler olmakta, gerçek olması durumunda da sık sık adres değiştirmek suretiyle izlerini kaybettirme çabası içinde olmaktadırlar.

2.      Bu şahıslar veya işletmelere ulaşılsa bile defter ve belgeleri inceleme elamanına ibra etmeyerek sahte belge aldıkları ve verdikleri kişi veya işletmeleri gizlemeye çalışmaktadırlar.

3.      Gerçek bir ticari faaliyette bulunuyormuş gibi vergi kanunlarında yer alan bazı yükümlülükleri (defter tutma gibi) usulen yerine getirmektedirler.

4.      Bu şahıslar çoğunlukla iki ortaklı veya cüzi sermayeli işletme şeklinde mükellefiyetler tesis etmektedirler.

5.      İşletmenin faaliyet göstereceği alanlar mümkün olduğunca geniş tutulmaktadır.

6.      Çok kısa sürelerde Milyon TL ile ifade edilen iş hacimlerine ulaşmış görünmekteler, fakat buna rağmen ya hiç vergi ödememekteler veya cüzi miktarda vergi ödemektedirler.

7.      Kısa sürede büyük miktar ve tutarlarda mal alıp satmış gibi görünen ve ilgili dönem beyanları da buna bağlı olarak çok yüksek tutarlı olmasına rağmen çoğunlukla ödenecek vergi çıkmamakta veya ödenecek vergi çıkmasına rağmen tahakkuk eden vergiler vergi dairelerine ödenmemektedir.

8.      Görünürde iş hacimleri çok yüksek olmasına rağmen söz konusu faaliyetlerinde herhangi bir personel çalıştırmaksızın veya iş hacmi ile uyumlu olmayacak derecede az sayıda personel çalıştırarak yürütmektedirler.

9.      Bu şahıs ve işletmeler düzenledikleri sahte faturalara karşılık yine sahte faturalarla defterlerine mal alımı girişi yapmaktalar, bu yolla mal dengesi kurmaya çalışmaktalar veya hiç belge temin etmeden tamamen hayali kayıtlar yapmaktalar ve  beyanda bulunmaktadırlar.

10.  Vergi dairesince tespit edildiklerine ise mali güçleri olmadığından veya üzerlerine kayıtlı mal bulunmadığından maddi bir müeyyide uygulanamamakta, vergi ve cezalar tahsil edilememektedir.

11.  Bu tür şahıslar ve işletmeler tarafından düzenlenen sahte faturalar genellikle yine sahte fatura düzenleme amacıyla kurulmuş olan paravan işletmeler üzerinden geçirilerek zincirin halkaları genişletilebilmekte, bu yolla da vergi incelemeleri esnasında belgeyi düzenleyen ve işletmeler arasında bağlantı kurulması engellenmeye çalışılmaktadır.

12.  Günümüzde sahte fatura ticareti ile uğraşan kişiler hakkında tespitlere ve bilgilere bilgisayar ortamlarından kolaylıkla vergi daireleri tarafından ulaşılabilindiğinden bu tür kişilere yeni bir mükellefiyet tesis ettirilmemektedir. Bunun yerine mükellefiyet kaydı olan işletmelerin hisselerini devir alarak ya da sahte fatura düzenlemek amacıyla ilgisiz kişiler adına yeni işletmeler kurmaktadırlar.

13.  Düzenlemiş oldukları sahte fatura tutarlarını da katma değer vergisi beyannamelerinde beyan etmekteler ve indirilecek katma değer vergisi tutarlarını sembolik miktarlarda ödenecek katma değer vergisi çıkmasına izin verecek şekilde ayarlamaktadırlar.

14.  Yakalanma riskini en aza indirebilmek için birbirlerine fatura düzenlemektedirler.

15.  Aldıkları veya sattıkları malların taşınmasında trafikten kaydı silinmiş taşıtların plakasını kullanarak fatura düzenlemektedirler.

16.  Genellikle alım satımlarında çek almaktalar veya vermekteler ve bu çekleri başkalarına ciro etmektedirler. Bizzat kendileri tahsil etmeleri gerekirken (aldıkları çekleri) yakın akrabalarına bu çekleri ciro etmektedirler.

17.  Özellikle tek bir kişiye ait işletmeler veya şahıslar büro kiralamaktadırlar. Kiralasalar bile çok küçük bir büro kiralamaktadırlar. Bu büroya ait elektrik, su, internet abonelikleri bulunmamaktadır.

Bu özellikleri artırmak mümkün. Şimdilik bu kadar…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya Belediye Başkanlığı anketi - Alanya'nın nabzını tutuyoruz! Siz kime oy verirdiniz?

Çorum Haber