​Vergi denetiminde etkinliğin artırılması için nelerin yapılması gerekir?

​Kıymetli Yeni Alanya okurları, gazetemizde yayımlanan 8 Aralık 2022 tarihli makalemde, vergi denetimini etkileyen faktörler ile ilgili ve vergi denetimi-vergi incelemesi konusunda önemli rolleri olan Vergi Müfettişleri üzerinde yapmış olduğumuz bir araştırma sonuçları hakkında bilgi vermiştim. Bu gün ise yine Vergi Müfettişleri üzerinde yapmış olduğumuz bu araştırma soncunda elde edilen ve Türkiye’de vergi denetiminde etkinliğin artırılması için nelerin yapılması gerektiği ile ilgili sonuçlar hakkında bilgi vermek istiyorum. Araştırmaya katılan Vergi Müfettişleri, aşağıda belirtilen çalışmaların yapılması durumunda Türkiye’de vergi denetiminde etkinliğin artacağına inanmaktadırlar. Yapılması gereken bu çalışmalar ise önem sırasına göre aşağıda sunulmuştur;

 

1. Mali personelin memnuniyetinin (özlük,  mali haklar, tayin gibi) artırılmasına yönelik çalışmaların yapılması gerekmektedir.
2. Kredi kartı, havale, EFT gibi sanal ödemelerin teşvik edilmesi veya zorunlu tutulması gerekmektedir.
3. Yürütülen vergi incelemelerinde kazanç, harcama ve servetin kaynağının sorgulanması gerekmektedir.
4. Vergide adalet, vergi uyumunun kilometre taşını oluşturmaktadır. Vergide adaletin sağlanması için ise herkesten ödeme gücüne göre vergi alınması şarttır. Vergilerin ödeme gücüne göre alınması için gelir, harcama ve servetin toplamının vergilendirilmede esas alınması gerekmektedir.
5. Vergi bilincinin oluşturulması için ilkokuldan başlayarak verginin ayrı bir ders olarak verilmesi, manevi alanlarda (cami, kuran kursu, cem evi, kilise gibi) vergi hakkına yönelik konuların da ele alınması önem arz etmektedir. Yani, vergi bilinci oluşturulurken mutlaka bireylerin manevi duygularının tetiklenmesi gerekmektedir. Bunun için “vergilendirilmiş kazanç kutsaldır” anlayışı ile vergisini ödemeyen kişi kul hakkına girmiştir ifadesinin, helal-haram vurgusunun, başkaca dini motifler eşliğinde işlenmesi gerekmektedir.
6. Yoklama memurlarının sayısı artırılarak, yoklama görevinin daha fazla sayıda yapılması gerekmektedir.
7. Vergi suçu kapsamında işlenen suçların da yüz kızartıcı suçlar kapsamında yer alması gerekmektedir.
8. Kasten işlenen vergi suçları ile tekerrür hükümlerinin uygulandığı hallerde, mükellefin yanı sıra SMMM ve/veya YMM’lere de %10 gibi belli bir oranda vergi zıyaı cezası kesilmesi gerekmektedir.
9. Yargı kararları ile idarenin uygulamaları arasındaki makas farkının kapatılması için vergi mevzuatı eğitimi gibi yargı kararlarının da eğitim şeklinde mali personele verilmesi gerekmektedir.
10. İnceleme raporlarına açılan davalarda savunmayı hazine avukatı ile incelemeyi yapanın birlikte hazırlaması daha uygun olacaktır.
11. Keyfi uygulamanın önlenmesi kaydıyla, denetim elamanlarının re’sen inceleme başlatabilmesi gerekmektedir.
12. Maliye, ticaret odası,  bilirkişiler gibi alanında uzman kişiler tarafından oluşturulacak bir komisyonun belli veriler eşliğinde asgari kazanç tutarı belirlemesi, bu tutarın altında beyanda bulunan mükelleflerin incelemeye sevk edileceğinin önceden ilan edilmesi gerekmektedir.
13. Bilmeden sahte belge kullanımını önlemek ve mükellef hakkını korumak için indirilecek KDV’nin seçimli hak olarak vergi dairesine ödenebilmesi, vergi dairesi tarafından yapılacak araştırma eşliğinde bu ödemenin sonradan satıcıya aktarılması gerekmektedir.
14. Vergi inceleme elamanı sayılarının artırılması gerekmektedir.
15. Tarh zaman aşımının TTK’da olduğu gibi 10 yıl olarak uygulanması gerekmektedir.

​Kamu hizmetlerinin en önemli kaynağı olan vergiye karşı, bilinçli, istekli ve uyumlu mükelleflerin sayısının artması dileği ile…

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Alanya Belediye Başkanlığı anketi - Alanya'nın nabzını tutuyoruz! Siz kime oy verirdiniz?

Çorum Haber