Turizm payı oranındaki değişiklikler

​Bilindiği üzere, turizm payı, ticari işletmelerin yatırımcısı veya işletmecisi olan gerçek veya tüzel kişilerin bu işletmelerdeki faaliyetleri sonucunda elde ettikleri net satış ve kira gelirlerinin toplamı üzerinden alınan pay/paylardır. Turizm payı ile ilgili düzenleme ise 7183 sayılı “ Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun” şeklinde, ülkemizin turizm hedeflerine ulaşmasını teminen, 1- Ülkemize ait turizm imkân ve fırsatlarının dünyada tanıtılmasına sağlamak, 2-Ülkemizdeki turizm potansiyelinin tüm yönleri ile değerlendirilerek ülke ekonomisine kazandırılmasını sağlamak, 3- Turizm yatırımlarının, turizmin ülke ekonomisindeki payının ve turizm sektörünün hizmet kalitesinin artırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunmak, destek ve kaynak sağlamak amacıyla, 15.07.2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmış ve yürürlüğe girmiş idi.
​Ajansın kuruluş amaçlarının gerçekleştirilmesi ve faaliyetlerin finansmanında kullanılmak üzere Kanunun 6.maddesinin 1.fıkrasında turizm paylarının alınacağı belirtilmiş ve ilgili Kanunun 2. fıkrasında da turizm payları; a,b,c,ç,d,e bentleri şeklinde belirlenmişti. Fakat bu bentlerde yer alan oranlar, yani alınacak turizm payları, torba yasası ile yeniden belirlendi.
​09. 11. 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 7183 sayılı Kanunun 6.maddesinin ikinci fıkrasının a, b, c, ç ve d bentleri ise aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir;
a) Bileşik tesisler ile konaklama tesislerinden binde beş, (önceki oran, binde yedi buçuk idi)
b) Bakanlıktan belgeli yeme-içme ve eğlence tesislerinden binde beş, (önceki oran, binde yedi buçuk idi).
c) Deniz turizmi tesislerinden binde beş, (önceki oran, binde yedi buçuk idi).
ç) Seyahat acentalarından (münferit uçak bileti satışları hariç) on binde beş, (önceki oran, on binde yedi buçuk idi).
d) Havayolu işletmelerinden (ticari yolcu taşımacılığı faaliyetlerinden) on binde beş, (önceki oran, on binde yedi buçuk idi).
​Bununla birlikte Kanunun “e” bendinde ise herhangi bir değişiklik öngörülmemiştir. Yani, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilenler hariç olmak üzere havalimanı ve terminal işletmelerinden binde iki oranında turizm payı alınmaya devam edilecektir.
​Ayrıca, 09.11.2022 tarihinde yayımlanan Kanun ile 7183 sayılı Kanuna deniz turizmi araçlarından turizm payının tahsili ile ilgili “GEÇİCİ MADDE 2- (1) Bu Kanunun 6.maddesinde belirtilen turizm payı, Bakanlıktan belgeli deniz turizmi araçlarından 31.12.2022 tarihine kadar alınır.” şeklinde geçici bir madde de eklenmiştir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Prof.Dr. Zeki Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket 2023 yılı asgari ücret ne kadar olmalı?