Semeresizlik belgesi ile alacaklarımızı “Değersiz Alacak” olarak yazabilir miyiz?

Semeresizlik belgesi, borçlunun bilinen tüm adreslerinde yapılan icra işlemlerinin sonuçsuz kalması ve borçlunun haciz yapılacak başkaca adresinin tespit edilememiş olması, ilgili yerlere yapılan haciz müzekkerelerinden herhangi bir sonuç alınamaması ve tahsilat yapılamadığını gösteren ve alacaklının talebi üzerine icra müdürlüğünce kendisine verilen bir belgedir. Değersiz alacak ise 213 sayılı Vergi Usul Kanunun(VUK) 322.maddesi uyarınca, kazai bir hükme veya kanaat verici bir vesikaya göre tahsiline artık imkân kalmayan alacaklar, değersiz alacak olarak nitelendirilmiştir. Yani değersiz alacaklar; kaybedilmiş, tahsiline artık imkân kalmamış, değeri sıfıra inmiş veya artık yok olmuş alacaklardır.

VUK’nın tanımında yer alan kazai bir hüküm ise alacağın tahsili için kanun yollarına başvurulmuş, icra takibinin yapılmış ve tüm takipler sonucunda alacağın ödenmeyeceğine dair yargı mercileri tarafından verilen bir mahkeme kararıdır. Kanaat verici vesika da, alacağın tahsil imkânının tamamen ortadan kalktığını kanıtlayan bir belgedir. Maalesef  VUK’da kanaat verici bir vesikadan ne anlaşılması gerektiği açık bir şekilde açıklanmamıştır. Bununla birlikte uygulayıcılara yol göstermek amacıyla aşağıda yer alan belgeler,  kazai bir hükme veya kanaat verici bir vesikaya örnek olarak verilmektedir;

1.      Borçlu aleyhine alacaklı tarafından açılan davayı borçlunun kazandığına dair mahkeme kararı,

2.      Mahkeme huzurunda alacaktan vazgeçildiğine ilişkin olarak düzenlenmiş belgeler,

3.      Alacaktan vazgeçildiğine dair konkordato anlaşması,

4.      Borçlunun dolandırıcılıktan mahkûm olması ve herhangi bir malvarlığı bulunmadığını belgeleyen resmi evrak,

5.      Borçlunun adresinin saptanamaması nedeniyle icra takibat dosyasının kaldırıldığını ve yasal süresi içerisinde yenileme talebinde de bulunulmadığını gösteren icra memurluğu yazısı,

6.      Borçlunun herhangi bir mal varlığı bırakmadan ölümü veya Medeni Kanunun 31. ve izleyen maddelerine göre mahkemelerce borçlu hakkında verilen gaiplik kararı ve mirasçıların da mirası reddettiklerine dair sulh hukuk mahkemelerince verilmiş bulunan mirası red kararı,

7.      Gerek doğuşu gerekse vazgeçilmesi bakımından belli ve inandırıcı sebepleri olmak şartıyla alacaktan vazgeçildiğini gösteren anlaşmalar.

8.      Ticaret mahkemesince borçlu hakkında verilmiş ve ilgili masa tarafından tasfiyeye tabi tutulmuş bulunan iflas kararına ilişkin belgeler.

 

Semeresizlik belgesi, Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı’nın görüşüne göre değersiz bir  alacağın ispatı bakımından kanaat verici vesikalar kapsamında değerlendirilmemiştir. Çünkü, semeresizlik belgesi ile borçlunun borcu tamamen ortadan kalkmamakta olup, yani alacağın hale bir tahsil edilebilme imkanı bulunmaktadır. Borçlunun tespit edilebilecek bir adresi bulunması halinde icra işlemine devam edilip söz konusu alacak tahsil edilebilecektir. Dolayısıyla semeresizlik belgesi ile ilgili alacaklarımızı “değersiz alacak” olarak kabul edip zarar yazma imkânımız bulunmamaktadır.

Bununla birlikte, ellerinde semeresizlik belgesi bulunduran bilanço esasına göre defter tutan mükellefler (işletme hesabı esasına göre defter tutanlar hariç) VUK’da yer alan şartların oluşması halinde bu alacaklarına ilişkin karşılık ayırabilmektedirler. Yani, gider yazarak vergi avantajından yararlanabilmektedirler.

VUK’ya göre bir ticari alacağın şüpheli veya değersiz hale geldiği yıl hesaplara gider veya zarar olarak yazılması gerekmekte olup, ilgili olduğu yılda gider veya zarar yazılmayan bir alacağın ise sonraki yıl veya yıllarda gider veya zarar yazılması imkânı yoktur. Yani, böyle bir durumda mükelleflerin vergi avantajından yararlanma imkânları da bulunmamaktadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Prof. Dr. Zeki DOĞAN - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket 2023 yılı asgari ücret ne kadar olmalı?