Dini değerleri aşağılama suçu

Merhaba, bugün sizlere ülkemizin de kozmopolitleşen kültürel yapısından kaynaklı, sürekli karşılaştığımız, sosyal medya aracılığı ile gerek toplumsal boyutta kamu barışını zedelediğini gördüğümüz, haksız fiil unsuru barındıran dini değerleri aşağılama suçundan bahsedeceğim.

“Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde cezalandırılır.”

Din ve vicdan hürriyeti gerek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 9. maddesinde gerekse T.C. 1982 Anayasasının 24. maddesinde düzenlenmiştir. Bu sebeple din ve vicdan özgürlüğüne karşı aşağılama fiili çeşitli hallerin bir araya gelmesi ile TCK tarafından cezalandırılmıştır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 9. Madde:

- Herkes düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne sahiptir; bu hak, din veya inanç değiştirme özgürlüğü ile tek başına veya topluca, kamuya açık veya kapalı ibadet, öğretim, uygulama ve ayin yapmak suretiyle dinini veya inancını açıklama özgürlüğünü de içerir.

- Din veya inancını açıklama özgürlüğü, sadece yasayla öngörülen ve demokratik bir toplumda kamu güvenliğinin, kamu düzeninin, genel sağlık veya ahlakın ya da başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması için gerekli sınırlamalara tabi tutulabilir.

Dini değerleri aşağılama suçu ile korunan hukuki değer kamu barışıdır. Bu sebeple halkın herhangi bir kesiminin benimsediği dini değerlerin aşağılanması durumunda bu kamu barışı zarar görecek ve problemlere yol açacaktır.

Bu maddede dinler arasında herhangi bir ayrım gözetilmemiştir. Bu sebeple her türlü dini inanç için bu madde gereğince failin cezalandırılması söz konusu olabilir.

Bu suçun diğer bir tipiklik unsuru aleniyettir.

Yani fail eğer halkın bir kesiminin benimsediği dini alenen aşağılamamış ise bu suç tipiklik unsuru nedeni ile cezalandırılamayacaktır. Aleniyetin sözlük tanımı ise “bir şeyin zahir ve meydanda olmasıdır”. Örneğin bir toplanma meydanında failin, Hristiyanlık dinini benimseyen kişilere karşı aşağılayıcı bir şekilde konuşması bu suçu oluşturur, ancak iki kişi arasında konuşurken bu dinin aşağılanması bu suçu oluşturmayacaktır.

Yargıtay kararlarında, umuma açık yol üzerinde, camide, postane binasında, kahvehanede, karakol binasında vs. bu suçun işlenmesi halinde aleniyet unsurunun gerçekleştiği kabul edilmektedir. Failin cezalandırılabilmesi için maddede yer alan aşağılamanın “kamu barışını bozmaya elverişli olması gerekir.” Bu husus her somut olayda hakim tarafından kamu barışının bozulup bozulmadığı tespit edilerek cezalandırılacaktır.

Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Dini değerleri aşağılama suçu şikayete bağlı suçlardan değildir. Bu sebeple bu suç oluştuğunda ve soruşturma makamları tarafından öğrenildiğinde re’sen soruşturma işlemleri başlatılacaktır. Bu suç uzlaşmaya tabi suçlardan da değildir.

- Bu suç neticesinde verilecek ceza hapis cezasıdır. Bu ceza süre itibari ile ele alındığında şartların sağlanması halinde adli para cezasına çevrilebilir.

- Bu suç neticesinde verilecek ceza için eğer kanuni şartları sağlanmış ise erteleme hükümleri uygulanabilir.

- Bu suç neticesinde verilecek ceza için eğer kanuni şartları sağlanmış ise hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı uygulanabilir.

Bu hafta sizlere dini değerleri aşağılama suçunu aktarmaya çalıştım. Herkese güzel haftalar dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İhsan Yıldız - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket 2023 yılı asgari ücret ne kadar olmalı?