Yeni malikin ihtiyaç nedeniyle kiracıyı tahliyesi

Taşınmaz satın alan kişilerin, genellikle kendi ya da yakınlarının konut veya işyeri ihtiyaçları nedeniyle satın alma yapmaktadır. Buradaki en önemli problem satın alınan taşınmazın kiracısının bulunmasıdır.  Kiracı kendi rızası ile taşınmazı tahliye etmediği takdirde yeni malikin, ihtiyacını karşılayabilmesi ve mecurdaki kiracıyı tahliye edebilmesi için tahliye davası açılması gerekmektedir.

Kiracısı bulunan taşınmazı satın alan yeni malik, Kanun gereği artık mevcut kira sözleşmesinin tarafı olacaktır. Türk Borçlar Kanunu’muzun 351. maddesi gereği; kiracısı bulunan bir taşınmazı satın alan kişi taşınmazı, kendisi ve yakınları için konut veya işyeri olarak kullanmak zorunda ise satın alma tarihinden itibaren 1 ay içerisinde yazılı olarak durumu kiracıya bildirme şartıyla 6 ay sonra açacağı dava ile kira sözleşmesini sonlandırabilir.

Yeni malikin ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açabilmesi için; kira sözleşmesinin satın almadan önce yapılmış olması, yeni malikin veya yakınlarının konut ve işyeri gereksinimi gerçekçi ve samimi olmalı, kira sözleşmesi tapuda şerh edilmemiş olmalı ve en önemlisi edinme tarihinden itibaren 1 ay içinde durum kiracıya yazılı olarak bildirilmiş olmalıdır.

Yeni malik kendi ihtiyacı için tahliye isteyebileceği gibi yakınlarının ihtiyacı içinde isteyebilir. Yakınları kanunla sayılmış olup bu kişiler; eşi, altsoyu (çocuk, torun..), üstsoyu (anne, baba, dede..), kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu kişilerdir.

Yargıtay 6. Hukuk Dairesinin 2014/12439 Esas ve 2014/12928 Karar sayılı ilamında; yeni malikin kardeşinin bakmakla yükümlü olduğu kişinin ihtiyacı nedeniyle dava açtığında, öncelikle yeni malikin kardeşinin ihtiyacını karşılayacak bir gayrimenkulü olup olmadığına ve kardeşinin, yeni malikin yardımına ihtiyacı olup olmadığına bakılması gerektiğini belirtmiştir.

Yeni malik, tüzel kişiliğe sahip bir şirketse sadece şirketin ihtiyaçları için dava açılabilir, şirket ortağı ya da yetkilisinin ihtiyacı için açılamaz. Aynı şekilde, yeni malik kendi şirketi için de mevcut kiracıya tahliye davası açamaz.

Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin 2018/4179 Esas ve 2018/9099 Karar sayılı ilamı “…Yargıtay yerleşik içtihatlarına göre şirketin ihtiyacı nedeniyle gerek kişi ihtiyaç nedeniyle tahliye isteminde bulunamaz. Davacı gerçek kişi, ortağı olduğu müessesenin ihtiyacına dayanarak tahliye talep ettiğine göre mahkemece davanın reddi gerekir…” şeklindedir.

Belirtmek gerekir ki, üzerinde intifa hakkı veya üst hakkı bulunan taşınmazı satın alan malik, çıplak mülkiyet edinmiş olacağından tahliye davası açamaz.

 

Yargılama sırasında yeni malikin konut veya işyeri ihtiyacı somut olayın şartlarına göre mahkemece değerlendirilecektir. Yerleşik içtihat kararlarına göre; ihtiyacın gerçek, samimi ve yeni malik için zorunlu olmalıdır. Aynı zamanda henüz doğmamış bir ihtiyaç için tahliye talep edilemeyeceği gibi ihtiyacın geçici de olmaması gerekir.

Yargıtay, somut olaya göre, yeni malikin aynı bölgede benzer nitelikte başka taşınmazı olması nedeniyle tahliye talebini samimi ve gerçekçi bulmamıştır. Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin 2018/7829 Esas ve 2019/131 Karar sayılı ilamında ihtiyaçlının bakıma muhtaç olduğu ve çocuklarına yakın yaşamak istemesi halinde ihtiyacın samimi, gerçek ve zorunlu olduğuna karar vermiştir. Ancak önemle belirtmek gerekir ki her somut olayın özelliğine göre ihtiyacın samimi ve gerçekçi olması mahkemece değerlendirilecektir.

Yeni malik, taşınmazı satın aldığı tarihten itibaren 1 ay içinde kiracıya durumu yazılı olarak ihtar etmesi gerekir. İhtarın içeriğinde; yeni malikin adı, soyadı, taşınmazı edindiğine dair bilgi, satın aldığı tarih, kendisi veya yakınlarının konut veya işyerine ihtiyacı olduğu belirtilmelidir. İhtar mutlaka yazılı olarak yapılması gerekir. İhtarın noterden yapılmaması halinde, kiracının bildirimi aldığı tarih ve imzasını içeren bir suretini almalıdır. Eğer yeni malik 1 aylık süre içerisinde yazılı bildirimde bulunmazsa, kira sözleşmesinin bitiminden başlayarak 1 ay içerisinde dava açabilir.

Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin 2017/6068 Esas ve 2019/3923 Karar sayılı ilamına göre ihtar usulüne uygun yapılmamışsa açılan tahliye davası da süresinde olmayacaktır.

İhtarnameye rağmen taşınmazı tahliye etmeyen kiracıya karşı 6 ay sonra tahliye davası açılabilir. Altı aylık süre dolmadan dava açılırsa dava açılmamış sayılır. Kanunumuzda altı aylık süre sonunda dava açılması gerektiği belirtilse de 6 aydan sonra davanın en geç ne zaman açılabileceği belirtilmemiştir. Bu konu ile ilgili Yargıtay bir kararında bildirimi takip eden uzayan kira yılı sonuna kadar dava açılabileceği, aksi halde kiracının sürekli tahliye tehdidi altında bulunacağını belirtmiştir. Altı aylık süre dolduktan sonra, kiracı ile kira ilişkisinin süreceğine dair izlenim yaratılması halinde de yeni malikin tahliyeden vazgeçtiği sonucuna varılabilir. Örneğin altı aylık süre sonunda kiracı ile kira zammı hakkında anlaşılması, kiracı talepleri doğrultusunda mecurda değişiklik yapılması gibi eylemler kira ilişkisinin devam edeceği izlenimi yaratabilir.

Türk Borçlar Kanunu’nun 350. maddesi gereği yeni malik için kira sözleşmesinin bitimi tarihinden itibaren 1 ay içerisinde tahliye için dava açabileceği düzenlenmiştir. Bu seçimlik hak olarak düzenlenmiş olup yeni malik, kiracının sözleşmesinin bitiminden itibaren bir ay içerisinde dava açabilir.

Yeni malikin ihtiyaç nedeniyle tahliye davası, sürelere tabi olup ihtarnamenin ve dava dilekçesinin içeriği oldukça önemlidir. Hak kaybı yaşanmaması adına her aşamada alanında uzman avukatlardan destek alınması faydalı olacaktır.

Daha fazla bilgi için: www.ozgeenguzel.av.tr

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özge Engüzel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


BAYAN TEMİZLİK PERSONELLERİ ARANIYOR

 ALANYA KARGICAK’TA BULUNAN İNŞAATIMIZA; BİTMİŞ OLAN KONUT VE VİLLALARIN TEMİZLİĞİ İÇİN BAYAN PERSONELLER ARANIYOR ! ŞARTLARIMIZ OLDUKÇA İYİ OLUP SİGO...

0 505 974 49 97

GARSON & KOMİ

 Alanya şehir merkezinde bulunan otelimize garson ve komi personel alımı yapılacaktır. ilgilenen kişilerin iletişime geçmesi rica olunur. 

0 536 881 47 49

ELEMAN

 Kestel Üniversite Kantininde çalışacak ELEMAN aranıyor. 

0 538 899 59 49

SAHİBİNDEN ACİL SATILIK 3+1 DUBLEKS DAİRE

Cikcilli ALCON Sitesi’nde, 4. Kat, 3+1 full mobilyalı, 168 m2, deniz ve dağ manzaralı dubleks direkt sahibinden ihtiyaç nedeniyle acil SATILIKTIR. **...

0 535 013 87 06

KİRALIK 1+1 DAİRE

Alanya Oba Başkent Hastanesi yanı denize 500 metre mesafede 1+1 daire... 

0 532 236 37 18

HELİN OTOMOTİV’de

 Çalışmak üzere, ehliyetli, araç yıkayabilecek BAY ELEMAN aranıyor. 

0 532 487 13 86

OTO YIKAMADA ÇALIŞACAK

BAY/BAYAN ELEMAN ARANIYOR. 0 530 831 66 57

0 530 831 66 57

Avax Construction

İnşaat şirketimizde çalışmak üzere; * Mimar, * İnşaat Mühendisi, * Grafik Tasarımcı, * Deneyimli ön muhasebe personeli, * Yemek ve çay servisi yapacak...

0 542 653 36 29

ALANYUM AVM

ALANYUM AVM Bünyesindeki Alaçatı Muhallebicisi’ne Aşçı, Aşçı yardımcısı, Garson, Şef Garson, Komi, Barista ve Kasiyer alımı yapılacaktır. ------------...

0 242 515 03 15

HUKUK BÜROSUNDA

 Yemek ve temizlik işleri yapacak bayan eleman aranıyor. 

0 532 416 45 80

Anket Alanya’nın 4 mahallesinin yabancıların yerleşimine kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?