İrtifak hakları...

Merhabalar... Bu hafta  sizlere taşınmaz üzerinde kurulan ev, arsa gibi gayrimenkullerimiz üzerinde tesis ettiğimiz,tapuya kayıtlı taşınmaz mallarımız üzerinde olumlu etkiye sahip haklardan bahsedeceğim.

Bir taşınmaz üzerinde, başka bir taşınmaz lehine bir yükümlülük tesis edilebilir. İrtifak hakkının mutlak surette tapuya tescil edilmesi gerekir. Aksi takdirde taşınmazın el değiştirmesi halinde yeni malik bu hakkı tanımaz.

Medeni kanunda irtifak hakkı taşınmaz lehine irtifak hakkı, bir taşınmaz üzerinde diğer bir taşınmaz lehine konulmuş bir yük olup, yüklü taşınmazın malikini mülkiyet hakkının sağladığı bazı yetkileri kullanmaktan kaçınmaya veya yararlanan taşınmaz malikinin yüklü taşınmazı belirli şekilde kullanmasına katlanmaya mecbur kılar şeklinde tanımlanmıştır. Yapma borçları, irtifaka başlı başına konu olamaz; ona ancak yan edim olarak bağlanabilir.

               İrtifak hakkı, bir eşya üzerinde hak sahibine o eşyadan yararlanma yetkisi sağlayan bir ayni haktır. Ayni hak olarak herkese karşı ileri sürülebilen mutlak bir etkiye sahip olmakla birlikte eşya üzerinde sınırlı bir hâkimiyet sağlar. İrtifakın içeriği yalnız eşyadan veya eşyanın özünden elde edilebilecek menfaatlerden yararlanma imkânından ibarettir.

               Başkasının taşınmazından suyolu-ark-akak- geçirmek isteyen kişi, Medeni Kanun hükümlerine bu isteğini iki yoldan sağlama olanağına sahiptir. Birincisi, taşınmaz maliki ile anlaşarak rızaya dayalı suyolu-akak- irtifakı tesis edebilir. İkinci yolu ise, anlaşma olanağının sağlanamaması halinde, dava yoluna başvurmak suretiyle zorunlu suyolu-akak- irtifakı tesisi için yetkili mahkemeden karar alması halidir. Burada da görüldüğü gibi, bu tür irtifak hakkı anlaşma ile kurulabileceği gibi, mahkeme kararı ile de kurulabilmektedir.

             İrtifak hakkının kurulması için tapu kütüğüne tescil edilmesi şarttır. Suyolu-akak- irtifakının geçerli olarak doğabilmesi için suyolu-akak- irtifakı sözleşmesinin yasada öngörülen şekilde yazılı olarak yapılmış olması zorunludur.  Suyolu-akak- irtifakı, tapu siciline kaydedilmedikçe sadece sözleşme yapılmış olması olgusu irtifakın hükümlerinin yerine getirilmesi için bir talep hakkı vermeyecektir.   

İrtifak hakkının kazanılmasında ve tescilinde, aksi öngörülmüş olmadıkça taşınmaz mülkiyetine ilişkin hükümler uygulanır. İrtifak hakkının zaman aşımı yoluyla kazanılması, ancak mülkiyeti bu yolla elde edilebilecek taşınmazlarda mümkündür.

Bir arsa veya arazi sahibi, kendisine ait iki taşınmazdan biri üzerinde diğerinin lehine irtifak hakkı kurabilir.

Geçit hakkı tesis edilen yerin tel örgü ile veya benzeri şeylerle geçit hakkı tanınan bölümün ana mülkiyetten ayrıştırılması ve taşınmaz malikinin kullanımlarının engellenmesi mümkün değildir.

İrtifak hakkı, tescilin terkini veya yüklü ya da yararlanan taşınmazın yok olmasıyla sona erer. Lehine irtifak kurulan taşınmaz için bu hakkın sağladığı hiç bir yarar kalmamışsa, yüklü taşınmazın maliki bu hakkın terkinini isteyebilir. Yüküne oranla çok az yarar sağlayan bir irtifak hakkının, bedel karşılığında kısmen veya tamamen terkini istenebilir.

Genel yola bağlantısı bulunmayan taşınmaz için, yol ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan geçit hakkı, ihtiyacın sona ermesi ile birlikte sona erer.  Yüküne oranla çok az yarar sağladığı kanıtlandığı takdirde hukuksal temelini de kaybedeceğinden, böyle bir durumda yükümlü taşınmazın maliki de bedel karşılığında taşınmazı üzerinde kurulan geçit hakkının kaldırılmasını dava yolu ile isteyebilir

            Taşınmazın geçit ihtiyacının başka güzergâhtan karşılanması mümkün ise bu durumda geçit irtifakının bedeli mahkemece tespit ettirilerek, belirlenen bedelin,  lehine geçit irtifakı tesis edilen taşınmazın son maliki adına ödendikten sonra kaldırılmasına karar verilmesi gerekir.

Bu haftalık da sizlere kısaca irtifak haklarından bahsetmeye çalıştım, gelecek hafta görüşmek üzere hoşça kalın...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İhsan Yıldız - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Alanya 82 - Hocam satın almış olduğum site içerisindeki dairemin tapusunda kat irtifakı yazıyor.Bu benim için ileride bi sorun teşkil edermi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Eylül 11:39


Anket 2023 yılı asgari ücret ne kadar olmalı?