Tebligat

Merhaba, bugün sizlere sürekli karşılaştığımız bir konu olan tebligatlar ve tebliğ konusundan bahsedeceğim..

Hukuki bir işlemin bildirilmesi amacıyla yetkili merciler tarafından gerçek veya tüzel kişiliklere yada bunların hukuki olarak temsile yetkili olan kişilere yapılan bildirimlerdir. Tebligatı Tebligat Kanunu gereğince tebligat çıkartmaya yetkili kurumlar tarafından çıkartılır ve PTT aracılığıyla veya memurlar aracılığıyla yapılır.

Tebligat tanımından da anlaşılacağı üzere her isteyen tebligat çıkartamaz. Kısaca bunlar kazai merciler: - Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, Özel bütçeli idareler, Düzenleyici ve denetleyici kurumlar,

- Sosyal güvenlik kurumları ile vakıf yükseköğretim kurumları, il özel idareleri, belediyeler, köy hükmî şahsiyetleri, barolar ve noterler tarafından yapılacak elektronik ortam da dâhil tüm tebligat, bu Kanun hükümlerine göre Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü veya memur vasıtasıyla yapılır.

- İstisnalar haricinde tebligat, tebligat evrakının PTT tarafından muhataba teslim edildiği gün yapılmış sayılır. Süreler bu tarihten itibaren hesaplanmaya başlanır.

- Elektronik yolla yapılan tebligatlarda, tebligatın muhatabın adresine ulaştığı günü izleyen beşinci günün sonunda yapılmış sayılır.

- Yabancı ülkede bulunan vatandaşlarımıza Türkiye Büyükelçiliği veya Konsolosluğu aracılığıyla yapılan tebligatlarda, tebligatın konusunu ve içeriğinin yer aldığı bildirimin tarafa gönderilir. gönderilen bildirim tarafa ulaştığı tarihten itibaren otuz gün içinde müracaat etmemesi halinde 30 günün sonunda tebligat yapılmış sayılır.

- İlanen tebligatlarda tebliğ ilan tarihinden itibaren 7 günde yapılmış sayılır. Ancak kazai merciler bu tarihi 15 güne kadar uzatabilirler.

- Tebligat Kanunun 20 maddesine göre yapılan tebligatlarda, tebligat evrakının kapıya asıldığı tarihten itibaren 15 gün sonra tebligat yapılmış sayılır.

Tebligat Kanunu’nun 10. maddesi gereğince tebligat muhatabın bilinen en son adresinde yapılır. Eğer bilinen son adres tebligata yapılamaması halinde bilinen son adresi nüfusa kayıtlı olduğu adres yani MERNİS adresi kabul edilir ve tebligat bu adrese yapılır. Bu nedenle özellikle mahkeme dosyalarında adres değişikliği olması halinde adres değişikliğini mahkemeye bildirmenizdir.

Ayrıca Tebligat Kanunu’nun 10. maddesi gereğince müracaatınız halinde tebligat size herhangi bir yerde de yapılabilir. Örneğin : Posta memurundaki tebligat evrakını, postacıdan farklı bir adreste de teslim alabilirsiniz veya Mahkemeye uğrayarak tebligatı tebliğ alabilirsiniz. Burada kıstas sizin adresiniz dışındaysanız tebligatı kabul etmenizdir. Adres dışında tebligatlarda tarafın kabul şartı vardır.

Genellikle muhtara tebligat olarak da bilinen Tebligat Kanunu’nun 21. maddesine göre tebligat iki fıkradan oluşmaktadır. Birincisi tebligat memurunun tebligat yapılacak muhatap bulamaması nedeniyle, tebligat evrakını muhtara yapmasıdır. İkinci durum ise kazai merci tarafından MERNİS adresine çıkartılan tebligattır. Bu durumda tebligat memuru muhatabı adresinde bulamazsa (şahıs orta oturmadığı net bir şekilde belli bile olsa) tebligat evrakını muhtara yapar, bu ikinci durumda kazai merci tebligat evrakını açık mavi kağıt ile gönderir ve adres MERNİS (en son) adresidir.

Sizlere tebligat hukukundan kısaca bahsetmeye çalıştım, gelecek yazımda görüşünceye kadar hoşça kalın...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İhsan Yıldız - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


ALANYUM AVM

 yönetim birimine BAY temizlik personeli alınacaktır. Müracaatların şahsen Alanyum AVM yönetimine yapılması rica olunur. 

0 242 515 03 15

ALANYUM AVM

 Bünyesindeki Alaçatı Muhallebicisi’ne; *Aşçı *Aşçı yardımcısı *Garson *Şef Garson *Komi *Barista ve Kasiyer alımı yapılacaktır. Müracaatların şahsen...

0 242 515 0315

BAYAN PERSONEL

BAYAN PERSONEL Çarşambadaki dairemize, T Temizlik, ütü ve ev işlerinde deneyimi olan, T Ev düzenine hakim, T Çalışma saatlerine uyum sağlayacak, T Gid...

0 242 515 03 21

EV İŞLERİNDE

 Sigortalı çalışmak üzere yatılı yardımcı bayan aranmaktadır. İrtibat Numarası:

0 532 392 48 15

OKUL KANTİNİNDE

 Çalışacak, öğrencilerle iletişimi kuvvetli genç ve dinamik BAYAN ELEMAN aranıyor. 

0 532 720 32 75

MAĞAZAMIZDA

Çalışmak üzere bayan satış temsilcisi ve ön muhasabe kasa personeli alınacaktır. Başvuruların fotoğraflı cv ile şahsen yapılması gerekmektedir. Kaptan...

0 242 513 13 94

SAHİBİNDEN SATILIK VEYA KİRALIK

 İskele Cad. No:26/1’de bulunan (Eski Şamata Bar) 150 m2 işyeri sahibinden satılık veya kiralıktır. Kadri Direkçi 

0 532 276 91 15

PANORAMA OTEL’E

PANORAMA OTEL’E KATÇI ve MEYDANCI Alınacaktır. 

0 533 292 05 95

ŞİRKETİMİZ

 Bünyesinde çalıştırılmak üzere CorelDRAW çizim programından anlayan grafiker personel alınacaktır. 

0 530 073 71 09

ELEMAN

 Kestel Üniversite Kantininde çalışacak ELEMAN aranıyor. 

0 538 899 59 49

Anket Alanya’nın 4 mahallesinin yabancıların yerleşimine kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?