Mesafeli Satış Sözleşmeleri ve e-ticaret

Merhabalar, bugün sizlere internet üzerinden her an alışveriş yaptığımızda internet  siteleri üzerinden bağlantı kurduğumuz e-ticaret şirketleri ile aramızda yaptığımız ancak çok da düşünmediğimiz mesafeli satış sözleşmelerinden bahsedeceğim.

Gündelik yaşamın bir parçası haline gelen ve pandemi ile önemi daha da artan e-ticaret ile tüketiciler e-ticaret firmalarının sağladıkları platformlar üzerinden alışveriş yapmaktadır. E-ticaret firmaları, ürün veya hizmetin tüketici tarafından satın alınabilmesi için mesafeli sözleşme akdetmektedir.

Mesafeli sözleşme, “satıcı veya sağlayıcı ile tüketicinin eş zamanlı fiziksel varlığı olmaksızın, mal veya hizmetlerin uzaktan pazarlanmasına yönelik olarak oluşturulmuş bir sistem çerçevesinde, taraflar arasında sözleşmenin kurulduğu ana kadar ve kurulduğu an da dâhil olmak üzere uzaktan iletişim araçlarının kullanılması suretiyle kurulan sözleşmeler” olarak tanımlanmaktadır.

Tüketici Kanunu’nda mesafeli sözleşmelerin, uzaktan iletişim araçlarının kullanılması suretiyle kurulan sözleşme olduğunun belirtilmesi elbette ki yeterli bir tanımlama değildir. 

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği 5.Maddesi mesafeli sözleşmelerin kurulmasından önce satıcı veya sağlayıcı tarafından tüketicinin bilgilendirilmesinin zorunlu olduğu hususlar açıkça belirtilmiştir. Bu bilgilendirme içeriğinde, tüketiciler için belki de en çok önem arz eden cayma hakkı bulunmaktadır. Zira takdir edileceği üzere; kurulan sözleşmesel ilişki, tüketici nezdinde herhangi bir ürün veya hizmetin fiziki olarak görülmeden veya deneyimlenmeden akdedilmesi nedeniyle tüketiciye teslim veya ifa edilen ürün ve hizmetin niteliklerinin satıcının bilgilendirdiği şekilde teslim edilmemesi veya yerine getirilmemesi riski bulunmaktadır. Hal böyle iken; yönetmelikte, tüketicinin sözleşmeden cayma hakkını kullanabilmesi için gerek şartlar, usul ve satıcının iade için öngördüğü üçüncü bir taşıyıcıya ilişkin bilgilerin de yer alması gerektiği, cayma bildiriminin yapılacağı açık adres vs. tüm hususlar düzenlenmiştir. Bu makalemiz kapsamında tüketicinin mesafeli satış sözleşmesinden cayma hakkına ilişkin yasal düzenlemeler değerlendirilecektir. 

Bu kapsamda, her ne kadar aksi kimi e-ticaret şirketlerin prosedürleri kapsamında hukuka aykırı olarak belirtilse de; yönetmeliğin 9. maddesi uyarınca tüketici, ürünün kendisine tesliminden veya hizmet satın alımına ilişkin kurulan bir sözleşme var ise sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. İlgili madde ile tüketicinin cayma hakkını kullanabilmesi için hiçbir gerekçenin dahi sunulmasına gerek olmadığı ve hatta bu hakkını kullanması için ürünün kendisine teslim edilmesinin dahi aranmadığı belirtilmektedir. Dolayısıyla, bu hususa aykırı olarak yer alan tüm sözleşme hükümleri geçersiz olacaktır. 

Bu bağlamda, süreye ilişkin önem arz eden bir diğer husus ise; satıcı ya da sağlayıcının cayma hakkı konusunda tüketiciyi bilgilendirme yükümlülüğüne dayanmaktadır. Şöyle ki; eğer satıcı ya da sağlayıcı cayma hakkının kullanımı konusunda tüketiciyi Tüketici Kanunu ve yönetmelikte esasları belirtilen usullerde bilgilendirmez ise tüketici, cayma hakkını kullanmak için 14 günlük süreye tabii tutulmamaktadır. Bu bilgilendirmenin usulüne uygun yapıldığının ispat yükümlülüğü ise satıcı ya da sağlayıcıya aittir. Ancak her halükarda cayma hakkının kullanılmasına ilişkin hak düşürücü süre, tüketicinin cayma süresinin bittiği tarihten itibaren 1 yıllık sürenin sonunda sona ermektedir.

Cayma hakkının tüketici tarafından yönetmelikte belirtilen süreler içerisinde kullanılması için tüketicinin yazılı ya da kalıcı verici saklayıcısı ile bu cayma hakkını kullandığına dair bildirimde yapması yeterli kabul edilmiştir. Burada belirtilen kalıcı veri saklayıcısı kavramı ise yönetmelikte “tüketicinin gönderdiği veya kendisine gönderilen bilgiyi, bu bilginin amacına uygun olarak makul bir süre incelemesine elverecek şekilde kaydedilmesini ve değiştirilmeden kopyalanmasını sağlayan ve bu bilgiye aynen ulaşılmasına imkan veren kısa mesaj, elektronik posta, internet, disk, CD, DVD, hafıza kartı ve benzeri her türlü araç veya ortam” olarak tanımlanmıştır. Ancak bilindiği üzere; birçok e-ticaret firması internet sitelerinde tüketicilerin kolaylıkla cayma haklarını kullanabilmeleri için seçenekler de sunabilmektedir. 

Tüketicinin cayma hakkını kullandığına dair bildiriminin yapılmasından sonra ise satıcı ya da sağlayıcı bu talebin kendilerine ulaştığını tüketiciye bildirmekle yükümlüdür. Bunun akabinde ise bildirimin kendilerine ulaştığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde tüketiciden tahsil edilen tutarın iadesinin yapılması gerekmektedir. İadeye konu tutar, tüketicinin hangi ödeme kanalıyla ödeme yaptıysa aynı şekilde tüketiciye iade edilir. Hiçbir suretle satıcı ya da sağlayıcı bu hakkın kullanımından dolayı tüketiciye ek bir masraf yükleyememektedir. 

Dolayısıyla, mesafeli sözleşmelerde tüketicinin korunması adına belki de en önem arz eden hakkı olan cayma hakkı, kanun koyucu tarafından tüketici lehine düzenlenmiştir. Fakat belirtmek gerekir ki bu hakkın tüketici tarafından kullanılmasının istisnaları da bulunmaktadır. Bu istisnalar, Mesafeli Satış yönetmeliğin 15. maddesinde çabuk bozulabilen mallar, ambalajı açılmış vs. ürünler olarak detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Kanun koyucu bu istinasların kural olmadığını ve tarafların her zaman aksini de sözleşme ile kararlaştırabileceğini vurgulamaktadır. Genel anlamda sizlere mesafeli satış sözleşmelerinden bahsedeceğim konular ve maddeler bu şekildedir. Herkese mutlu günler dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İhsan Yıldız - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Ziyaf-Et Çorba & Mangal Salonu (24 saat açık)

Yeni açılan restoranımızda vardiyalı olarak istihdam edilmek üzere; 1- Sulu Yemek ve Çorba Ustası. 1- Izgara Ustası. 1- Pide Ustası. 2- Bay/Bayan Gars...

0 543 501 78 63

ALANYA MERKEZİNDEKİ CENTER Kitchen&Bar‘da

ALANYA MERKEZİNDEKİ CENTER Kitchen&Bar‘da 12 ay çalışacak, tecrübeli YABANCI DİL BİLEN Bay & Bayan GARSON ve KOMİLER alınacaktır. 

0 533 696 41 81

TERZİ

 Alanya merkezde bulunan terzihanemize; tadilat işinden anlayan BAY/BAYAN TERZİ aranıyor. Müracaat Adres: Şekerhane Mah. Bostancıpınarı Cad. Martı Sok...

0 546 718 42 86

BAYAN ELEMAN

Şirketimizin muhasebe bölümüne ön muhasebe bilgisi olan bayan eleman alınacaktır. Pratik Solar - Pratik Optik 

0 532 513 80 36

BAHÇE İŞLERİNDEN ANLAYAN Aile ARANIYOR

 Not: Kalacak yerimiz vardır. Ayrıca ev temizliği için BAYAN ELEMAN aranıyor. 

0 536 429 55 34

MUHASEBE BÜROSUNA

 En az bir yıl muhasebe bürosunda çalışmış BAY/BAYAN PERSONEL alınacaktır. 

0 532 405 61 57

MASÖZ

Alanya merkezde, 4 yıldızlı otel içerisinde; Spa bölümünde çalışacak bayan Masöz aranmaktadır. Primler günlük verilmektedir. SGK+Yemek şirketimize ait...

0 537 889 99 77

BUTİK & HEDİYELİK EŞYA

BUTİK & HEDİYELİK EŞYA Mağazamıza yabancı dil bilen (tercihen ing. Rusça) BAY/BAYAN ELEMANLAR alınacaktır. 

0 532 467 35 63

GRAFİKER

 Şirket bünyemizde çalıştırılmak üzere CorelDRAW ve adobe programlarına hakim garafiker personel alınacaktır. 

0 530 073 71 09

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİMİZDE ÇALIÇACAK

Diksiyonu düzgün, Sorumluluk alabilecek, İyi derecede İngilizce ve bilgisayar bilgisi olan ,Yönetici resepsiyonist alınacaktır. *** Başvuru için; İDC...

0 537 776 50 09

Anket Alanya’nın 4 mahallesinin yabancıların yerleşimine kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?