Yabancı uyruklu kişilerin taşınmaz satın alması

Türkiye sınırları içerisinde; yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişilerin taşınmaz satın alması hususunda birtakım sınırlamalar bulunmaktadır. Bu sınırlamalar 2644 sayılı Tapu Kanunu’nun 35. ve 36. maddeleri ile düzenlenmiştir. Yabancı uyruklu kişilerin taşınmaz satın alması hususu daha fazla kısıtlamaya tabii iken, 2012 yılında Tapu Kanununda yapılan değişiklik ile şartlar hafifletilmiştir.

         Tapu Kanun’unun 35. Maddesindeki değişiklik ile yabancı uyruklu gerçek kişiler, karşılıklılık şartı aranmaksızın Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen ülke vatandaşları iseler, yasal sınırlamalara uyulmak kaydıyla Türkiye sınırları içerisinde ev, işyeri, arsa vb. taşınmazları satın alabilir, sınırlı ayni hak edinebilirler.

         Yabancı uyruklu gerçek kişilerin taşınmaz edinimlerinde bir takım sınırlamalar getirilmiştir. Öncelikle yabancı uyruklu gerçek kişilerin edinecekleri gayrimenkuller ve sınırlı ayni hakların toplam alanı; özel mülkiyete konu ilçe yüz ölçümünün %10’unu geçemez. Aynı zamanda yabancı uyruklu gerçek kişiler ülke genelinde 30 hektardan fazla taşınmaz edinemez, ancak bu durum Cumhurbaşkanı tarafından 2 katına kadar artırabilir.

         Yabancı uyruklu kişilerin, yapısız taşınmaz edinilmesi hususu ise önem arz etmektedir. Yapısız taşınmaz  (üzerinde yapı bulunmayan arsa, tarla vb.) edinilmesi halinde taşınmazın durumuna göre proje hazırlanması ve bunun 2 yıl içerisinde ilgili Bakanlığın onayına sunulması zorunludur. Projenin onaylanması halinde, süresi içerisinde tatbik edilip edilmediği Bakanlıkça kontrol edilir. Bu şartların karşılanmaması halinde Maliye Bakanlığı tarafından süre verilir ve kişiden süre içerisinde taşınmazı tasfiye etmesi beklenir, aksi halde Bakanlıkça tasfiye edilerek bedeli hak sahiplerine ödenir.

         Yabancı uyruklu kişilerin miras yoluyla taşınmaz veyahut sınırlı ayni hak edinmesi, belirttiğimiz gibi yalnızca özel mülkiyete konu ilçe yüz ölçümünün %10’unu ve de ülke genelinde 30 hektardan fazla olmaması şartıyla mümkündür. Aksi halde, Maliye Bakanlığınca yabancı uyruklu kişiye bunları tasfiye etmesi için 1 yıllık süre verilir, bu süre içerisinde taşınmaz veya sınırlı ayni hak devredilmez ise Bakanlıkça tasfiye edilerek bedeli hak sahiplerine ödenir.

         Yabancı ülke kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticari şirketler özel kanunda (Türk Petrol Kanunu, Turizmi Teşvik Kanunu, Endüstri Bölgeleri Kanunu) hüküm bulunması halinde Türkiye’de taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinebilir. Yabancı ticaret şirketleri dışında tüzel kişiliği olsun ya da olmamasına bakılmaksızın yabancı ülke kanunlarına göre kurulan dernekler, vakıflar, kooperatifler gibi kuruluşların Türkiye’de taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinmesi mümkün değildir.

         Yabancı ülke kanunlarına göre kurulan ticari şirketlerin yapısız taşınmaz edinmesi halinde de yabancı uyruklu gerçek kişilerde olduğu gibi taşınmaz özelliklerine göre bir proje geliştirilmesi, bu projeyi satın aldıktan sonra 2 yıl içerisinde ilgili Bakanlık onayına sunmak ve uygulamak zorundadır.

         Yabancı uyruklu gerçek kişiler ile yabancı ülke kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketlerinin taşınmaz edinmesi, lehine sınır ayni hak tesisi, Cumhurbaşkanı tarafından; ülke, kişi, coğrafi bölge, süre, oran, sayı, tür, nitelik, yüzölçümü ve miktar olarak belirlenebilir, sınırlandırılabilir, kısmen veya tamamen durdurulup yasaklanabilir.

         Türkiye Kanunlarına göre kurulmuş yabancı sermayeli tüzel kişiliğe sahip şirketler yalnızca ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet konuları ile sınırlı olarak taşınmaz satın alabilir ve lehine ayni hak tesis edebilirler. Yabancı uyruklu gerçek kişilerin (Türk Vatandaşlık Kanunu m.28’ de sayılan kişiler hariç), yabancı ülke kanunlarına göre kurulmuş tüzel kişilerin ve uluslararası kuruluşların %50 veya daha fazla oranda hisseye sahip olması veyahut yönetim hakkına sahip kişilerin çoğunluğunu atama veya görevden alma yetkisine sahip olması halinde yabancı sermayeli şirket statüsünden söz edilebilecektir. Yabancı sermayeli şirketlerin, Türkiye’de kurulmuş başka bir şirketin nihai ortaklık oranının %50 veya daha fazlasını satın alması halin de de bu şartlar geçerli olacak ve yalnızca ana sözleşmede geçen faaliyet konusu ile sınırlı olarak taşınmaz ve lehine sınırlı ayni hak edinebilecektir.

         Yabancı sermayeli şirketlerin, askeri yasak bölgeler, askeri güvenlik bölgeleri ve askeri yasak bölgelere yakın veya başkaca tespit edilecek stratejik bölgelerdeki taşınmaz edinimleri Genelkurmay Başkanlığı veya yetkilendireceği komutanlıkların iznine tabidir. Özel güvenlik bölgelerindeki taşınmaz edinimlerinde ise bulunduğu yer valiliğinden izin alınmalıdır. Burada yapılacak incelemede, edinimin ülke güvenliğine uygun olup olmadığı değerlendirilecektir.

         Yabancı sermayeli şirketler için getirilen sınırlamanın dışında kalan bazı hususlar vardır. Bunlar; taşınmaz rehini ve taşınmaz rehininin paraya çevrilmesi kapsamındaki satın almalar, şirket birleşme ve bölünmesi neticesinde doğabilecek mülkiyet ve sınırlı ayni hak devirleri, özel yatırım bölgelerindeki (organize sanayi bölgesi, endüstri bölgesi, teknoloji geliştirme bölgesi, serbest bölge vb.) taşınmaz ve sınırlı ayni hak tesisleri, belli bir süre içinde elden çıkarılması şartıyla Bankacılık Kanunu kapsamında kredi sayılan işlemler sebebiyle veyahut alacakların tahsili amacıyla edinilen taşınmazlar olarak belirtilmiştir.

         Yabancı sermayeli şirketlerin belirtilen hususlara aykırı edindiği veya kullandığı taşınmaz ve sınırlı ayni hakların tespiti halinde Maliye Bakanlığı tarafından verilecek sürede tasfiye edilmelidir. Aksi halde tasfiye Bakanlıkça gerçekleştirilip paraya çevrilir ve hak sahibine ödenir.

         Yukarıda belirttiğimiz sınırlamalar dışında bir Türk vatandaşı ile yabancı uyruklu kişilerin taşınmaz satın almasında arasında bir fark bulunmamaktadır. Tapu masraf ve harçlarında bir farklılık bulunmamaktadır.

         Yabancı gerçek kişinin edindiği taşınmazı 5 yıldan önce satması halinde, elde edilen kazancı ile ilgili gelir vergisi ödemesi gerekir. Aynı şekilde kira geliri sözkonusuysa gelir vergisi ödemesi gerekir.

Özetle; yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişilerin, yabancı sermayeli şirketlerin gayrimenkul edinimleri belirtilen yasal sınırlamalar kapsamında mümkündür. Yapılan yasa değişiklikleriyle yabancı uyruklu kişilerin 2012 yılı öncesine göre daha kolay bir şekilde taşınmaz satın almasının önü açılmıştır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özge Engüzel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Uzay Yılmaz - 1062 sayılı kanunla Suriyeliler Türkiye de doğsa bile ve evlilik yolu ile TC vatandaşlığı olsa bile taşınmaz mülk edinme hakları yoktur. Kaldı ki, geçici koruma statüsünde olan yabancılar da mülk edinemez.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 16:15
01

Can Gayrimenkul - Alanya gibi yabancıların yoğun oldugu bolgelerde yabancilara satış çok sık yapiyoruz, çok bilgilendirici bir yazı olmuş, tesekkurler

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 01 Ağustos 21:19

Ziyaf-Et Çorba & Mangal Salonu (24 saat açık)

Yeni açılan restoranımızda vardiyalı olarak istihdam edilmek üzere; 1- Sulu Yemek ve Çorba Ustası. 1- Izgara Ustası. 1- Pide Ustası. 2- Bay/Bayan Gars...

0 543 501 78 63

ALANYA MERKEZİNDEKİ CENTER Kitchen&Bar‘da

ALANYA MERKEZİNDEKİ CENTER Kitchen&Bar‘da 12 ay çalışacak, tecrübeli YABANCI DİL BİLEN Bay & Bayan GARSON ve KOMİLER alınacaktır. 

0 533 696 41 81

TERZİ

 Alanya merkezde bulunan terzihanemize; tadilat işinden anlayan BAY/BAYAN TERZİ aranıyor. Müracaat Adres: Şekerhane Mah. Bostancıpınarı Cad. Martı Sok...

0 546 718 42 86

BAYAN ELEMAN

Şirketimizin muhasebe bölümüne ön muhasebe bilgisi olan bayan eleman alınacaktır. Pratik Solar - Pratik Optik 

0 532 513 80 36

BAHÇE İŞLERİNDEN ANLAYAN Aile ARANIYOR

 Not: Kalacak yerimiz vardır. Ayrıca ev temizliği için BAYAN ELEMAN aranıyor. 

0 536 429 55 34

MUHASEBE BÜROSUNA

 En az bir yıl muhasebe bürosunda çalışmış BAY/BAYAN PERSONEL alınacaktır. 

0 532 405 61 57

MASÖZ

Alanya merkezde, 4 yıldızlı otel içerisinde; Spa bölümünde çalışacak bayan Masöz aranmaktadır. Primler günlük verilmektedir. SGK+Yemek şirketimize ait...

0 537 889 99 77

BUTİK & HEDİYELİK EŞYA

BUTİK & HEDİYELİK EŞYA Mağazamıza yabancı dil bilen (tercihen ing. Rusça) BAY/BAYAN ELEMANLAR alınacaktır. 

0 532 467 35 63

GRAFİKER

 Şirket bünyemizde çalıştırılmak üzere CorelDRAW ve adobe programlarına hakim garafiker personel alınacaktır. 

0 530 073 71 09

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİMİZDE ÇALIÇACAK

Diksiyonu düzgün, Sorumluluk alabilecek, İyi derecede İngilizce ve bilgisayar bilgisi olan ,Yönetici resepsiyonist alınacaktır. *** Başvuru için; İDC...

0 537 776 50 09

Anket Alanya’nın 4 mahallesinin yabancıların yerleşimine kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?