Festival 20 yaşında

1990’lar ilginç yıllardı. Çok hırgürlü ve çalkantılı geçti. Ülkenin yaşadığı siyasi ve buna bağlı ekonomik iniş çıkışlardan elbette Alanya da zarar gördü.

1999 Erken Genel ve beraberinde yapılan Yerel Seçimleri, bu sert geçen 10 yılın üstüne geldi. Güneydoğu’daki Kürt sorununa bağlı yükselen milliyetçi duyarlılık seçim sonuçlarına yansıdı. İki ana akım sağ parti ANAP ve DYP büyük oy kaybına uğrarken, daha radikal sağ olan MHP ve Fazilet Partisi oylarını büyük ölçüde artırdılar. Bülent Ecevit’in Demokratik Sol Partisi ise yüzde 18,7 oy oranı ile birinci parti oluyordu.

Hep olduğu gibi ülkenin siyasal yönelimine geç tepki veren Alanya, erimekte olan ANAP’ın adayı Hasan Sipahioğlu’nu Belediye Başkanı olarak seçti. Halkın yüzde 29,7’sinin olurunu alan Sipahioğlu’nun seçilmesinde, ilçedeki sol oyların Demokratik Sol Parti adaylığı ile bölünmesinin de payı vardı. Kent merkezinde doğup büyüyen ve kentlinin oylarına talip olmuş bir deneyimli siyasetçi olan Sipahioğlu, işte bu oy oranını hep göz önünde tutarak hizmetini sürdürdü.

Çok genç yaşlardan beri turizmin içinde olan Sipahioğlu, Alanya turizminin gelişmesi için şehir merkezinin yüzünün değişmesi gerektiğine inanıyordu. Önceleri makyaj diye anılan ama yıllar içinde kalıcılığı görüldüğünde daha iyi anlaşılan kaldırım düzenlemeleri ile işe başladı. Milliyetçi muhafazakâr yapısı, şehirdeki tarikatçı oluşum ile olan dirsek teması; bunun yanı sıra hukukçu kimliği ve turizm işletmeciliğinden gelen diyalog açıklığı ile tipik bir ANAP siyasetçisi portresi çiziyordu. Her pragmatik sağcı siyasetçi gibi, liberal solcular ve onların bağlantılarından yararlandı, danışmanlık aldı. Alanya şehir merkezinin gelişmesini bilimsel bir temele oturtabilmek için, -her ne kadar ilişkisinin sonu iyi bitmese de(!)- Yıldız Teknik Üniversitesi’nin öncülüğünde geniş halk katılımlı çalıştaylar düzenledi.

Bir taraftan şehir mobilyalarını üretir ya da büyük bir sorun olan doğu hattı dolmuş taşımacılığı anarşisini ortadan kaldırırken, diğer yandan heykel sempozyumu, caz festivali, uluslararası turizm karikatürleri yarışması gibi aktivitelerle şehre canlılık getirmişti. Farklı görüşleri dinlerken prim vermiyormuş gibi görünüp, yararlı gördüklerini işleme koyan Sipahioğlu, bugünlerden farklı olarak üyesi olduğu siyasi oluşumu öne çıkarmıyordu. Belediyeyi siyasetin odağı haline getirmiyordu. Aksine, şehirdeki her türlü yapıyı organizasyon şeması içine çekiyor ama güvendiği bir çekirdek yapıyla işlerin sürmesini sağlıyordu.

 

Festival başlıyor…

… Dedik ama ilk yıllarda festival değil, “şenlik” olarak adlandırılmıştı. Alanya merkez çarşısındaki ve rıhtımdaki kaldırım ve yol düzenlemelerini gösterebilmek için 2001 yılı mayıs ayında halk davet edildi. O yıllarda Alanya’nın en güçlü ve şehrin gelişiminde söz sahibi örgütlerinden olan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’ne (ALTİD) bağlı otellerin aşçılarının sunduğu lezzetler halka bedava sunuldu. Yaşanan izdiham üzerine ikinci yılda sembolik bir ücret ile bilet uygulamasına gidildi. O yılların Keykubat, şimdinin Ahmet Tokuş Bulvarı olan caddesinde, Guinness en uzun pasta rekoru kırabilmek için uzun masalar bile hazırlandı. İşin ilginci, 2002 yılı şenlik afişlerinde “1. Alanya Turizm ve Sanat Şenliği” sözleri ile şenliğin ilk kez yapıldığı belirtilirken, 2003 yılında bu kez 2001 yılındaki da sayılarak 3. kez düzenlendiği yazıldı ve böyle kabul edildi…

Yine afişlerin Türkçesinde “turizm ve sanat” ibaresi yer alırken yabancı dilde yazılımında “turizm ve kültür” sözleri yer almaktaydı. Kültür kelimesinin içi daha sonraki yıllarda doldurulacaktı. “Unutulmakta olan Alanya yerel değerlerini bir turizm tanıtım öğesi olarak sunmak” şenliklerin ana temasını oluşturuyordu. Her ne denli bir Akdeniz kıyı yerleşimi olsa da,  kimliğini daha kırsal bölgelerdeki geleneksel yaşantısına dayandırmaya çalışan çekirdek düşünüş rehber edinildi. Örneğin develerle yaylalara göç gösterisi, bir şenlik klasiği olarak o günlerde başladı. Şenlik alanlarında kurulan ateşlerde demir dövüldü, çeliğe su verildi! İpek böceği işleme, su kabağı sanatı, yerel lezzetlerin sunumunun yer aldığı mütevazı stantlar aslında tam bir “panayır” havası oluşturuyordu. Nedense, Batı ülkelerinde kullanılan panayır deyimi çok banal bulunmuş ve kullanımından kaçınılmıştı…

Kardeş şehirler

2002 yılında iş başına gelen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yönetiminin ilk yıllarında, Batı ile ilişkinin sıcak tutulduğu bir politik yol izlenmekteydi. Türkiye’yi “Uygarlıkların buluştuğu ülke” olarak lanse eden devlet politikası için Alanya neredeyse biçilmiş bir kaftan idi. Pragmatik bir lider olan Sipahioğlu hızla “kardeş şehir” edinme projesine girişti. Selefi Cengiz Aydoğan zamanındaki tek kardeş şehre, çok sayıda yenilerini ekledi. Her kardeş şehirden beş kişilik heyetin konaklamasını karşılamak üzere davet edilen yetkililer, şenliklerin baş konukları oldu.

Sonraki yıllarda, ülkedeki benzer uygulamalarından da etkilenilerek etkinlik festival adını aldı. Her yıl bir kardeş şehir seçilerek, onların gelenek ve kültürlerinin tanıtımının ana tema olarak işlenmesiyle festival çok zenginleşti. Örneğin, 15 yıl aradan sonra sahneye çıkan sanatçı Zülfü Livaneli Yunan Halk dansları topluluğu eşliğinde Akdeniz türküleri söyledi. Bugünlerden farklı olarak çok daha nitelikli sanatçılar hem popüler hem de klasik müzik alanında izleyici ile buluştu.

Belediye işleyişine politika sokmadığını söylediğimiz Sipahioğlu, değişen siyasi konjonktüre göre şenliğe isim davetleri yaptı. Örneğin 2003 yılında artık çarşıdan rıhtıma doğru taşınan, Kızılkule gibi tarihi mekânlar ve AKM’de ortaya konan daha rafine sanat aktivitelerinde ANAP’lı politikacılar boy gösterdi. Bunların en önemlisi, daha sonra aynı Sipahioğlu gibi parti değiştirerek AKP’ye geçecek ve Turizm Bakanı olacak Erkan Mumcu idi. Teşkilattan arkadaşı olan Mumcu hem 2003 yılında hem de daha sonra Turizm Bakanı olarak şenliğe gelecekti.

Yıllar içinde otellerin animasyon ekiplerinin de katılımı ile festival bir karnaval havasına büründü. Şehirdeki hâkim siyaset anlayışına göre şenlik içinde değişiklikler de gözleniyordu. Misal, animasyon ekibindeki kadınların giysileri açık bulunmuş olacaktı ki, son dakikada kortejden çıkarıldılar. Ya da, 2017 yılından başlayarak Ramazanın Mayıs ayına denk gelmesi ile festivalin tarihi Haziran’a çekildi. 2020 ve 2021 yıllarında ise imdada Coronavirüs salgını yetişti; festival yapılmadı! 

Bugünlerde festival

Mayıs ayı yeni Türkiye’de festivaller zamanı olarak anılmaya başlandı. Alanya’da yerel halkın, bir panayır havasında kurulan stantlarda günlük gerginliklerden sıyrılarak soluklanması amaçlanırken, kardeş şehirlerle ilişkilerin eskisi gibi olmadığı gözleniyor. Alanya festivali de artık şehirdeki her türlü kutlamada olduğu gibi, yoğunluklu olarak “ellerin havada olduğu!” bir konserler dizisi şeklinde geçiyor. Doğal olarak, organizasyonun da başında olan yerel yönetim halkla buluşulan bu tür etkinliklerle muazzam bir görünürlük ve bilinirlik sağlıyor. Ülkenin geçmekte olduğu çok sıkıntılı ve dahi tehlikeli bir süreçte halkın nefes alması için bir sibop görevi yüklenen festivaller, özellikle şehir merkezi yaşayanının sorunlarını öteleyebileceği tehlikesi de yaşıyor. Son günlerde gözlenen konser yasaklamalarının, önümüzdeki süreçte ilan edilebilecek bir olağanüstü halin göstergesi olması da işin ayrı bir yönü…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Feyzi Açıkalın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Cyborg - Sipahioğlu döneminde sosyal belediyecilik anlayışı vardı. Artık sosyal belediyecilik hizmet olayı bitti. Belediye siyasete döndü. Gerçekten Sipahioğlu'nu arar hale geldik.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 09:16
02

Bozkirin Tezenesi̇ - Rio karnavalına dönen festival görevlilerin ne kadar da ilgili ve alakalı olduklarını ortaya çıkardı Yörük yürüyüşünü sambaya çevirdiniz helal olsun Eee kimle yola çıktığınız yol arkadaşlarınızdan belli oldu beyler

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 08:59
01

kaldırım yayanındır - Sayın Sipahioğlu'nun ilk dönemini mumla şamdanla arıyoruz vallahi....

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 27 Mayıs 08:12

KATÇI BAYAN

 12 ay açık otelimize tecrübeli KATÇI BAYAN alınacaktır. Müracaatlar şahsen ANNA QUEEN OTEL Adres: Saray Mah. Hacıhamdioğlu Cad. No:4 Alanya/Antalya 

0 242 513 15 53

KENDİ EVİNİZDE

Magnet boyamak ister misiniz? Parça başı 60-70-80 kuruş, paranız garantidir. Magnetleri evinize getirip alıyoruz. ** Ayrıca bayan eleman aranmaktadır....

0 538 864 67 66

ALANYUM AVM

Bünyesindeki Alaçatı Muhallebicisi’ne; *AŞÇI alımı yapılacaktır. Müracaatların şahsen Alanyum AVM yönetimine yapılması rica olunur. 

0 242 515 03 15

ELEMAN

Tosmur Mahallesi'nde bulunan Meet's Burger Kafe'de çalıştırılmak üzere; * 2 paketçi kurye, * 2 aşçı ve 2 garson alınacaktır. 

0 537 340 04 07

HUKUK BÜROMUZDA

 Call Center bölümünde çalışmak üzere; 19-26 yaş arası diksiyonu düzgün, ikna kabiliyeti yüksek bayan çalışma arkadaşı arıyoruz İletişim: Sezer Hukuk...

0 242 512 22 71

KİRALIK 3+1 DAİRE

 Alanya Fığla Mahallesi’nde 3+1 full eşyalı, klimalı, otoparklı, 2.kat daire... 

0 506 810 38 02

KİRALIK 1+1 DAİRE

Alanya Oba’da denize 500 metre mesafede 1+1 daire... 

0 534 459 17 61

TURİZM SEKTÖRÜNDE

 Faaliyet gösteren firmamıza; * İyi derecede İngilizce bilen Bay/Bayan Ofis Elemanları, * Ehliyetli Teknik Servis Elemanı alınacaktır. * Şahsen başvur...

e-mail: [email protected]

ALANYA MERKEZDE

 Halı mağazasında çalışacak; * Erkek, 35 yaşını aşmamış, * Askerliğini tamamlamış, * Ehliyeti olan, * Ev sorunu olmayan Personel Arkadaşlar aranıyor....

0 242 512 22 23

BUTİK VE HEDİYELİK EŞYA

Mağazamıza yabancı dil bilen (tercihen ing. Rusça) BAY/BAYAN ELEMANLAR alınacaktır. 

0 532 467 35 63

Anket Alanya’nın 4 mahallesinin yabancıların yerleşimine kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?