Zaferle sonuçlanan bir direniş öyküsü: İtalya’da bir Türk köyü; ‘Moena’

Moena köyü, Alp dağlarının en ücra köşesinde, İtalya-Avusturya sınırında yer alan ve günümüzde kayak merkezi olarak bilinen bir İtalyan köyüdür. Moena köyünü Türkler için ilginç kılan şey ise tarihin tozlu sayfalarından bir olay ve köy halkının 323 yıldır Türk kültürünü yaşatmalarıdır

Zaferle sonuçlanan bir direniş öyküsü: İtalya’da bir Türk köyü; ‘Moena’
banner404

KİMSENİN Türkçe bilmediği bu köyde sokaklarda yürürken Türk Evi, Türk Sokağı ve Türk Kahvesi gibi levhaları görmek mümkün. Köyün orta yerinde herkesi selamlayan bir yeniçeri heykeli mevcut.

Mermer bir kaide üzerine yerleştirilmiş sakallı bir yeniçeri büstü. Büstün kaidesi üzerinde ise ay yıldızlı Türk bayrağı ve belirgin bir şekilde yazılmış “Türk” sözcüğü bulunuyor.

MOENA BİR TÜRK KÖYÜ

Moena köyünün şaşırtıcı öyküsü bundan tam 323 yıl önce başlıyor. II. Viyana kuşatması sonrası bir Osmanlı askeri, İtalya’da küçük bir kasabaya sığınır. Ölmek üzere olan bu Yeniçeri askeri, köylüler tarafından tedavi edilir. İyileşince de köyden bir kızla evlenir. Kasaba halkının ‘El Turco’ adını verdiği asker, o dönem dukalığın halktan istediği haksız vergilere karşı köyü ayaklandırır ve korur. Kendini ve Türk adetlerini bu yörenin insanlarına öyle sevdirir ki ölümünden sonra bile bu köyde Türk gelenekleri yaşatılır.

PEKİ, KİMDİR BU TÜRK ‘EL TURCO’?

El Turco’nun asıl adı Hasan’dır. Fakat isminden çok lakabıyla anılır. Akranlarına göre iri yarı ve mücadeleci olduğu için ona doğan ve şahingiller familyasından, avcı ve yırtıcı bir kuş olan ‘Balaban’ lakabı verilmiştir. Balaban, IV. Mehmet ve Merzifonlu Kara Mustafa Paşa zamanında yaşamış bir yeniçeridir. Sıradan bir yeniçeri olmayıp önemli başarılara imza atmış birkaç dil birden konuşabilen bir Osmanlı İstihbarat Subayı’dır. Bir nevi ajanlık yapan bu Türk subayı vatanını ve milletini çok sevmektedir.

Hasan Yeniçeri’yi El Turco yapan olay ise II. Viyana Kuşatması sırasında geçmektedir. Yeniçeri Hasan, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın vermiş olduğu bir istihbarat görevini yerine getirmek için çıktığı yolda kuşatmanın gidişatı ile alakalı çeşitli fikirler edinir ve kuşatmayı ağırdan alan Serdar-ı Ekrem Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın karşısında kendisini tutamayarak edindiği fikirler doğrultusunda ağır sözler eder. Gerçekleşen bu olay üzerine Balaban’ın kellesinin vurulması emredilir. Lakin infazı gerçekleştirecek olan Yeniçeri Ağası da Balaban’la aynı fikirdedir. Bu sebeptendir ki Balaban’ın ellerini gevşek bağlayarak kaçmasına ortam hazırlar ve kaçışına göz yumar.

Ordudan kovulan bir Türk askeri olan Balaban, elinden geldiğince vatanı için savaşmaya devam eder lakin düşmanlarıyla girdiği bir mücadele sonucunda yaralanır. Orhan Yeniaras’ın El Turco romanına göre, yaralı Balaban’ı Moena’lı Mariana ve kardeşi dağda kuzularını otlatırken fark ederler ve köye getirerek iyileştirirler.

Balaban da kendine geldiğinde artık gidebileceği bir yeri olmadığını bilmenin hüznüyle bu köyü kendi köyü beller. Zamanla hem köy halkı onu benimser hem de o bu köyü ve bu İtalyan köyünde Türklüğü yaşatır.

MOENA’DA ZULME KARŞI DİRENİŞİ ÖRGÜTLEYEN BİR ‘TÜRK’

El Turco’nun Moena’daki hikayesi ise yukarıda anlattıklarımın ötesindedir. Zira dönemin Alman derebeyleri köy üzerinde ciddi bir baskı ortamı kurmuştur. Moena’da halk bu baskı ve zulüm altında ezilmektedir. Kurulan baskı ortamına, zulüme ve kesilen haraçlara tepkili olan köy halkının direniş odağı ise El Turco’dan başkası değildir. Özgürlüğüne düşkün bir Türk olan Balaban köy halkını örgütleyerek onlara savaşmayı öğretir. El Turco önderliğinde başlayan direnişte kazanan Moena köyü olur ve Moenalılar artık özgürdür. Direnişlerini zaferle taçlandıran, zalimin zulmüne karşı zincirlerini kıran köy halkı ise El Turco’ya minnettardır.

El Turco’nun 323 yıl geçmesine rağmen hala Moena köyünde hatırlanmasının sebebi de tam olarak budur.

Moena’ ya barış, huzur ve bolluk götüren soydaşımız, yani El Turco kendisini kurtaran Mariana ile evlenir ve ömrünün sonuna kadar bu şirin köyde yaşar. O günden bugüne Moena köyü La Turchia ya da Rione Turchia olarak anılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2018, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479