Alanyalı yazarın 'Yörük Hikayeleri' kitabı çıktı

Alanyalı emekli Milli Eğitim Müfettişi ve Yazar Ahmet Olgun’un 'Yörük Hikayeleri' adlı kitabı Pergole Yayınları’ndan çıktı

Alanyalı yazarın 'Yörük Hikayeleri' kitabı çıktı
banner404

ALANYA'NIN Esentepe Mahallesi’nde 1951 yılında dünyaya gelen Olgun, son yıllarda yaşadığı toplumun kültürü ve eğitimi hususunda öykü ve şiir yazmaya yoğunlaştı. Öykü ve eğitimle ilgili yazılarını Alanya’da yerel gazetelerde yayınlanan Olgun, Yörük Hikayeleri’nde okuyucuyu tebessüm ettirmeyi amaçladığını söyledi. 
“Neşesiz geçen ömrün devamını neyleyim” diyen Olgun, açıklamasında kitabında yer alan bir de öyküye yer verdi. Olgun’un öyküsü şöyle: “Bizim Toros’larda bir Yörük yaşıyordu. Bu Yörüğün çok güzel bir devesi vardı. Onu ahırında besler, zamanı gelince işinde gücünde kullanırdı. Gel zaman git zaman hem deve, hem de Yörük yaşlandılar. Dizleri tutmaz gözleri görmez olur. Eski günleri hatırlar ve oğlundan kendisini devenin yanına götürmesini ister. Yörük canı ile uğraşan devesinin karşısına geçer ve ‘Devem sen benim çok kahrımı çektin. Sana çok yük vurdum. Gece demedin, gündüz demedin, soğuk demedin, bana çok hakkın geçti. Gel seninle helalleşelim. Şu hakkını helal et’ der. Deve şöyle sahibine baygın baygın baktıktan sonra derin bir iç çeker ve ‘Tamam da, beni eşeğin ardına bağlamadın mı? Hakkımı helal etmem’ diye yanıt verir.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner477

banner452

banner449

banner487

banner481

banner472

banner479