Kulak çınlaması nedir, önemli midir?

TIPTA 'tinnitus' olarak bilinen kulak uğultusu (çınlaması) gerçekte tek başına bir hastalık değil, belirtidir. Bireyin, bir ya da her iki kulağında ya da kafasında, ara ara ya da sürekli duyduğu motor sesi, cırcır böceği sesi, kuş sesi, ıslık sesi, metale vurulurmuş gibi bir ses ya da zil sesi olarak tanımladığı, bazen dışarıdan da duyulabilen bir ses duymasıdır. Kulak çınlaması her yaştan insanda görülebileceği gibi daha çok erişkinlerde kendini göstermektedir. Yüksek gürültüye maruz kalan çocuklarda da erken dönemde çınlama ortaya çıkabileceği için ailelerin bu konuda bilinçli olması gerekmektedir. 

KULAKTAKİ ÇINLAMA SESİ NEREDEN KAYNAKLANMAKTADIR?
Çınlama genelde bir işitme kaybına eşlik eder. Çınlama sesinin asıl kaynağı olan noktayı tam olarak saptamak zor olmak ile birlikte işitme yollarında yer alan sinir hücrelerinin işitme kaybı sonucu bir elektriksel aktivite ürettikleri ve bunun beyin tarafından çınlama sesi olarak algılandığı düşünülmektedir.

HANGİ YAŞLARDA GÖRÜLÜR?
Kulak çınlamaları çocuklar dâhil olmak üzere her yaşta görülebilir. Kulak çınlaması 40 yaşından sonra artar, 55-65 yaş aralığında daha da belirgin hale gelir. En yaygın 65-80 yaş grubunda görülen bu rahatsızlık, 80 yaşından sonra azalmaya başlar. Özellikle 55-65 yaş grubunda olan her beş kişiden birinde kulak çınlaması görülebilir. Genellikle erkeklerde kadınlara oranla biraz daha fazla görülen kulak çınlamasının sebebi ise erkeklerin çalıştıkları işlerde, kadınlara göre daha fazla gürültüye maruz kalmaları olabilir.

GÜNLÜK YAAŞAMI NASIL ETKİLER?
Sürekli kulak çınlaması; sinirlilik, huzursuzluk, yorgunluk, uykuya dalmada zorluk ve bazı durumlarda klinik depresyona bile neden olabilir. Özellikle çocuklarda dikkat dağınıklığı ve davranış bozukluğu olarak kendini gösteriyor. Çınlama sürekli hale geldiğinde, özellikle beyin ile ilgili hastalıklar olabilir 

Kulak Çınlamasına neden olan diğer sebepler şunlardır:
* Gürültüye bağlı; kulak yakınında silah sesi, kulaklıkla yüksek seste müzik dinleme, yüksek sesli iş aletleri çınlamaya neden olabilir.
* Bazı ilaçların kullanımına bağlı 
* Kulak enfeksiyonları
* Çene eklem problemleri 
* Presbiakuzi: Yaşın ilerlemesine bağlı işitme kaybı
* Kardiyovasküler hastalıklar
* Kafa ya da boyun travması
* Kulak hastalıkları (Meniere Hastalığı, Otoscleroz vb.)
* Bazı tümörler

Kulak çınlamasına bu belirtiler eşlik ediyorsa, nedeni tümör olabilir! 
 
Kulak çınlamasına aşağıda yer alan belirtilerden birkaçı, hatta biri bile eşlik ediyorsa, zaman kaybetmeden bir hekime başvurmak gereklidir. 
1. Çınlamanın dirençli ve ilerleyici olması, 
2. Baş ağrısı, 
3. Bulantı ve kusma, 
4. Baş dönmesi,
5. İşitme azlığı
6. Denge bozukluğu
7. Yüz felci gibi şikayetlerin de eklenmesi 

ÇINLAMASI OLAN HASTA NASIL TEDAVİ EDİLİR?
- Çınlamaya neden olabilecek etkenlerin ortadan kaldırılması, altta yatan sebebin saptanması ve ardından bu sebebin tedavi edilmesi gerekir.
- Sigara, alkol ve kafeinden uzak durmak, yüksek sesli ortamlardan sakınmak, bazı ilaçları mecbur kalmadıkça kullanmamak da rahatsızlığın ortadan kalkmasına yardımcı olur.
- İşitme cihazı; Son yıllarda geliştirilen işitme cihazları hem işitmeyi artırır, hem de çınlama üzerinde çok olumlu etkileri vardır.
- İlaç; Bir diğer grup hasta da ise tedavi edilebilecek bir problem olmadığı gibi düzeltilecek bir işitme kaybı da yoktur. Bu hastalara iç kulak kan dolaşımını artıracak bazı ilaçlar verilebilir. Bunu yanında pek çok farklı etken madde içeren ilaç çınlama hastalarında denenmiştir. Ancak hiç bir ilacın yüzde 50’yi geçen bir etkinliği yoktur. 

KESİN TANI NASIL KONUR?
Hastanın öyküsü ve muayene bulguları önem taşıyor. Bu bilgiler kulak çınlamasına neden olabilecek hastalık hakkında önemli ipuçları verebilir. Yapılacak işitme testleri ve MRI gibi radyolojik testler ise tanıda yardımcı olur. Beyin sapı uyarılmış potansiyellerinin ölçümü de bazı durumlarda yol gösterir. En önemli konu ise altta yatan, ileri tedavi gerektirebilecek ve bu tedavi ile çınlamayı ortadan kaldırabilecek bir hastalığın saptanmasıdır.

KULAK ÇINLAMASINDAN KORUNMANIN YOLLARI
- Yüksek şiddetteki gürültüden uzak durulmalı.
- Çınlamaya yol açabilecek ilaçlar, eğer çok gerekli değilse kullanılmamalı. 
- Hipertansiyon ve diyabet tedavi edilmeli.
- Fazla tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalı ve kan basıncı düzenli şekilde kontrol ettirilmeli. *Hareketli bir yaşam tarzı benimsenmeli. Çünkü hareketli yaşam, kan dolaşımının daha iyi düzenlenmesini de sağlar.
- Sensorinöral işitme azlığı yapabilecek kolesterol ve trigliserid yüksekliği için diyet uygulanmalı. *Kulakta çınlamaya yol açabilecek hastalıklar (Meniere hastalığı, buşon, eksternalotit, tümörler) tedavi edilmeli, östaki disfonksiyonu ve alerjik hastalıklar için uygun tedavi yapılarak orta kulak havalanması artırılmalı.

YORUM EKLE

banner517

banner516

banner470

banner477

banner452

banner449

banner487

banner481

banner472