Kimler çevrimiçi? 

ÖYLE bir dönem de yaşıyoruz ki, tek bir konu üzerinde uzlaşan üç kişi bulmak neredeyse imkânsız. Herkesin her konu hakkında mutlaka bir ‘ama’sı onlarca da ‘acaba’sı var. 

Böyle bir dönemde birçoğumuzun uzlaştığı nadir konulardan biri sanırım dünyanın dijitalleşmesine karşı koyamayacağımız ve bu dijitalleşmeye ayak uydurmaya mecbur oluşumuz. 
Kabul ediyorum bizim gibi geleneksel toplumların yıllarca sürdürdüğü alışkanlıklarından bir anda vazgeçmesi zor. Hâl böyle olunca geleneksel medyadan yeni medya düzenine geçiş, bunu kabulleniş bizi epey zorluyor tabi. Ama eskiye o kadar çok bağlıyız ki bu bağlılık maalesef bizi çoğu zaman yeniliklere karşı ön yargılı yapıyor. Öyle ki bu yenilikleri kullandığımız anlarda bile yılmadan kötülemeye devam ediyoruz. Tamam, biz sonra nerede o eski günler deyip teknolojinin zararlarından dem vururuz yine. Ama şimdi günahıyla sevabıyla hayatımızın merkezine yerleşen dijital medyayla ilgili birkaç olumlu cümle kuralım diyorum. 
Dijital mecraları, dijital medyayı bıçağa benzetiyorum ben. Evet, bir insan bıçakla meyve soyup birini mutlu edebilirken, aynı bıçakla bir adam da yaralayabilir. Bu tamamen bizim elimizde, bizim hayatta durduğumuz yerle ilgili. Elimizde tuttuğumuz dijital mecralar da aslında birer bıçak, birileri bu bıçakla insanlara meyve soyup fayda sağlarken, bir başkası kendisini ya da etrafındakileri yaralayabiliyor. Yani esas sorun dijital yeniliklerde değil aksine hiç de dijital olmayan insanda.
 Sorunun dijitalde ya da yeniliklerde olmadığını anladığımıza göre artık birkaç dijital güzellik sıralayabiliriz sanırım. Bir kere analog olan içerikten dijital olana geçiş, iletim ve çoğaltımın niteliğini değiştirdi ve böylece bilginin alışverişinde ve bilgiye ulaşmada devrimsel bir gelişim yaşanmış oldu. Sonra çok fazla miktarda enformasyonu aynı anda aktarabilmeyi ve kullanıcının da anında geri bildirimde bulunabilmesini sağladı. Dijital medyanın interaktif olma özelliği yeni medyanın değer katma özelliğini öne çıkardı. Buna göre geleneksel medya bize pasif bir tüketim sunarken, yeni medya sürekli etkileşim sunup bize anında haberin içinde duygu ve düşüncelerimizi aktarmayı sağladı. Bu etkileşim özelliği aynı zamanda firmalar ve markaların potansiyel müşterilerini daha iyi tanıyarak onları daha kolay ve kapsamlı şekilde etkilemesine yardımcı oldu. Herkesin çevrimiçi yaşadığı bir dünyada yaşadığımıza göre daha pek çok artıyı söyleyecek pek çok çevrimiçi insan bulabiliriz bunda sorun yok.  Sorun sanırım bunları duysak da göz ardı edişimiz. 
Madem artık dünya küçük dijital bir köy, madem bu köyde hayatta kalmak için dijitalleşmek şart. Nostaljiyi sevsek de kâğıt, mürekkep kokusu bir başka desek de dijital dünyada kendimize yakışan en güzel köşeyi kapmak zorundayız. Alanya’da yerel medya bu en güzel köşeye ulaşmak için yol almaya başladı. Zaten kısıtlı imkânlarla ve büyük bir özveriyle çalışan yerel medya 40 yıldır sahada, sokakta insanlar arasında bildiklerini z kuşağı dediğimiz dijital kuşağın beklentileriyle sentezleyerek ortaya çok güzel rengârenk online bir pasta çıkardı.  Efendim biz dijital dünya sakinlerine de bize dijital tepside sunulan bu online pastayı kreması eksik mi olmuş, fazla mı olmuş eleştirmeyi bırakıp yemeye başlamak düşer.
 Çünkü biz dijital köy sakinleri;  kaç kişinin hangi koşullarda ne kadar sürede yaptığını bilmediğimiz bu pastaya gereken özeni göstermezsek bizi bekleyen çok daha büyük ve görkemli pastalardan mahrum kalabiliriz. Ona göre davranıp zaten en yakın komşusu olduğumuz dijital medya güzelliklerinin bir parçası olalım derim. Bakın Washington Post dijital alandaki başarısını 1 milyon aboneyi geçerek tescillemiş. Dim Medya’nın Washington Post'tan nesi eksik? Hemen kanallarımıza abone olalım, uygulamaları indirelim çünkü Alanya’nın artık Washington Post gibi dünyaya açılan bir pencereye ihtiyacı var. Bakın bu konunun da herkesin uzlaşacağı nadir konulardan biri olduğuna eminim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Köker
Mustafa Köker - 10 ay Önce

Çok güzel ifade etmişsin... Harika bir yazı... Keyifle okudum.

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472