banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

02.08.2014, 00:25

Kerim Aydoğan beni manipüle mi ediyor?

 DÜNKÜ “Sipahioğlu neden kabul etmedi?” başlıklı köşe yazımda, Çevreyolu’nda yeni uygulamaya giren Yeşil Dalga sistemini eski ALTSO Başkanı, yeni Alanya Belediye Meclis Üyesi Kerim Aydoğan’ın bundan birkaç yıl evvel, “bir önceki” Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’na önerdiği, ancak Sipahioğlu’nun bunu kabul etmediği, dolayısıyla projenin gecikmeli olarak uygulamaya konulduğu iddialarına yer vermiştim.
Bu iddiayı ortaya atan kişinin de, bu projeyi bizzat Sipahioğlu’na öneren ama reddedildiğini söyleyen Kerim Aydoğan olduğunu, bunları bana bizzat telefonda söylediğini de sizlerle paylaşmıştım.
Makale dün hem gazetede hem de internet sitemizde çıkınca büyük ilgi gördü.
***
Ve dün sabah telefonum yine çaldı.
Bu kez arayan, hem Sipahioğlu’na hem de Kerim Aydoğan’a çok yakın olan, bir dönem siyaset yapan ama şimdilerde kendisini işine gücüne adayan popüler bir isimdi.
Söyledikleri aslında zaten bilinen ama çok dillendirilmediği için pek su yüzüne çıkmayan, göz önünde olmayan şeylerdi.
“Açıklanmasını istemediği” için ismini vermiyorum, sadece söylediği “ilginç detayları” sizlerle paylaşmak istiyorum.
İşte, “Kerim Bey bazı şeyleri sana yanlış aktarmış” diye söz başlayıp devamını getiren, pek çok bilgiyi etraflıca paylaşan, hem Sipahioğlu’na hem de Aydoğan’a yakın olan, ismi bende saklı vatandaşın aktardığı bilgilerden bazı satırbaşları…
***
BU İŞİN MİMARI İBRAHİM GÜNGÖR’DÜR
“Alanya’da bu işin mimarı, Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güngör’dür. Çevreyolu’ndaki trafik sorununu Alanya halkının ve özellikle basının telkinleriyle görüp düğmeye basan, Alanyum Alışveriş Merkezi, Sanayi Sitesi ve Devlet Hastanesi kavşaklarında pilot uygulama başlatan da İbrahim Bey’dir.
İşletme Fakültesi akademisyenleri ve Karayolları Antalya Bölge Müdürlüğü mühendisleriyle birlikte Yeşil Dalga çalışmasını başlatan isim olan İbrahim Güngör, pilot uygulama ile başlattığı bu işi şimdilik Çevreyolu’na, ardından tüm yollara uygulayacak olan isimdir.
***
Alanya trafiğinin yoğunluğundan dolayı, her mevsimde, özellikle turizmin yoğun olduğu dönemlerde önemli sorunlar yaşanmasını göz önünde bulunduran, bu kapsamda Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir’in Yeşil Dalga sistemi konusunda destek verilmesini talep etmeleri üzerine harekete geçen de İbrahim Bey’den başkası değildir.
Bu konu yasal ve teknik altyapı açısından Karayolları Antalya Bölge Müdürlüğü'nü ilgilendiriyor. Bu nedenle Karayolları Antalya Bölge Müdürlüğü'nün ilgili mühendis ve teknisyenleri ile üniversiteden ilgili akademisyenlerle birlikte uyumlu bir ekip oluşturarak çalışmalar başlatan da yine İbrahim Bey’dir.
***
Senin yazıda Kerim Bey’in söylediği tek doğru şey, Yeşil Dalga sistemi ile yakıt ve zaman tasarrufu sağlanacak olması, sürücülerin trafikte daha az stres yaşayacak olması, gürültü ile egzoz nedeniyle oluşan kirliliğin azalacak olmasıdır.
Ancak bunun Kerim Bey tarafından Sipahioğlu’na önerildiği, Sipahioğlu’nun da bunu reddettiği gerçek değildir, akla mantığa da uygun değildir.
Üstelik Çevreyolu Alanya Belediyesi’nin değil, Karayolları’nın uhdesinde olduğu için Yeşil Dalga sisteminde Alanya Belediyesi’nin ve dolayısıyla bir meclis üyesinin hiçbir rolü ve etkinliği de yoktur. Sırf “Kurumlar arası çatışma olmasın”, “Alanya Belediyesi de işin dışında kalmasın”, senin anlayacağın, “Ayıp olmasın” diye işin içine son anda kısmen dâhil edilmiştir.
Alanya Belediyesi’nin, Karayolları’na dilekçe verip “Bari ışıkların bakımını biz yapalım” teklifi sunması da bunun en güzel kanıtıdır.
***
Kerim Aydoğan, senin üzerinden eski günlerin hesaplaşmasını yaparak Sipahioğlu’nu yıpratmayı amaçlıyor olabilir.
Daha önceki ALTSO Başkanı Kerim Taç, Alanya’ya ALTSO Meslek Yüksek Okulu kazandıran bir başkan olmuştur.
Şimdiki ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, göreve gelir gelmez Ankara’da Alanya İrtibat Ofisi açmıştır, daha önünde uzun bir görev süresi olduğu için odaya kazandıracağı hizmetler mutlaka olacaktır.
Peki, Kerim Aydoğan görev süresinde ALTSO’ya ne kazandırmıştır?
“Koza Projesi hazırlattık” dedi, hayata geçirilemedi. Bu projeye kaç yüz bin TL harcandığı hep sır olarak kaldı, asla açıklanmadı.
“Logoyu değiştirdik” dedi, buna da epey para harcandığı konuşuldu.
Konaklı’da Düğün Salonu’ndan devşirme Kongre Merkezi’ne odanın yüz binlerce lira parasını akıttı, Kongre Merkezi’nde şimdi bırak kongreyi, sünnet düğünü bile yapılamıyor.
***
“Türkiye’nin en ünlü film yönetmeni Sinan Çetin’e Alanya için tanıtım filmi çektireceğiz” dedi, Sinan Çetin’le sadece fotoğraf çektirip gönderdi.
Yıllarca Doğru Yol Partisi gemisinde seyahat etti, 2009’da bir ara AKP limanına demir attı, 2014’te de MHP filikasına atlayıp yeniden engin siyaset denizlerine açıldı.
Bu yüzden, güzel kardeşim, Yeşil Dalga sisteminin ne fikir babası, ne de mimarı Kerim Aydoğan’dır.
ALTSO başkanlığı döneminde hiçbir şey ekememiştir, şimdi de ekemediği şeyleri, yani olmayan şeyleri biçmek istemektedir.”
***
(DİP NOT: Farkındayım, yukarıdaki açıklamalarda kimi zaman eleştiri dozu yüksek ifadeler var ama ‘Sipahioğlu’na önerdim, kabul ettiremedim’ diyen Kerim Bey’in de bu açıklamaları tıpkı Sipahioğlu olgunluğu ile karşılayacağını ümit ediyorum. Ve arzu ederse, yukarıdaki ifadelere varsa bir açıklaması, seve seve yayınlamak isterim)
Yorumlar (6)
matematikçi 5 yıl önce
ne abarttınız şu ibrahim güngörü. lisede matematik bilen bir öğrenci size yeşil dalgayı hesaplar. şunuda bilinki ibrahim güngör alanyalıları sevmez, sadece kendisi için kadrolaşmayla uğraşır
Mustafa Alpay TUNAY 5 yıl önce
Alper Bey bu işin Alanya da fikir babası, ilk telafuz eden, ilk öneren, gündeme getireni arıyorsanız. Bu öneri ilk kez 2005-2006 yıllarında Dyp ilçe bşk. yrd. Olduğum dönemde tarafımdan yapılmıştır.. O dönem benim hazırladığım dyp ulaşım planında bu belirtiliyordu.. Açıklama gazetenizde de o dönem yayınlandı.. O zaman Alanya da çoğu kişi tarafından bilinmeyen, adı bile ilk kez duyulan bir teknik uygulamaydı.. Sonraki yıllarda da defalarca Alanya da yeşil dalga geçiş sisteminin uygulanması gerektiğini basın açıklamalarımda belirttim.. Bilginize...
halit 5 yıl önce
valla sizi tebrik edıyorum dürüst insanlara açık sözlü olduğunuz için.....
yenilmez 5 yıl önce
secimden 2 ay önce yeşil dalga olayını acıkladı kerim bey.şimdiki yazdıgın gibi ibrahim bey kafasına göre yapmadı bu işi sen ara sipahioğlunu o dönemde neden imza vermedin bu işe diye ona sor
Bülent Yıldız 5 yıl önce
Yeşil dalga neki heryerde olan bir uygulama. Daha önemli konular var Alanya ile ilgili. Yeşillendirme projesi, 12 ay turizm projesi, ölümlü kavşaklarda alt / üst geçit projesi, geri dönüşümle ilgili projeler, yeni ve geniş yollar, Türkiye de belki en çok yatak kapasitesinesahip Alanya nın kaliteli turizm yapma projesi, trafik terörü yapan şahinli ve motorlu gençlerin eğitilmesi gibi. Yeşil dalgada geçmektense kırmızı da durulacağını öğretelim önce millete...
Hidayet ŞİMŞEK 5 yıl önce
Alanyada aynı, Manavgatta aynı..Bu yıllarda yeni bir moda var..Her Otelci kendi Oteline Çevre Yolundan çıkış yaptırmak peşinde..Alanya Antalya arasında ,ilerlemek mümkün değil..5 sene önce Gazipaşadan Antalya ya kadar 68 trafik ışığı vardı.Eminim sayı şu anda çok artmıştır.Burdurun Bucak ilçesi çıkışında da bir Işık var.İstanbul Ankara İzmir yolunu, İlçenin Mahallesine yada Köyüne giden bir yol için dakikalarca kırmızı ile kesiyorlar. Belediye ye Mail gönderdim.Bana cevap şöyle geldi.’’Sorumluluğumuz yoktur.Karayolları bilmemne Şubesi Müdürlüğüne yazın’’ diye.Peki Siz orada ne yapıyorsunuz? Antalyada Manavgatta Alanyada Bucakta bu yollardan Bakanlar Valiler Kaymakamlar Belediye başkanları geçiyor, ama maalesef sonuç bu..Çözüm üretenlerin de Toplumda azaldığını görüyorum.Organize olmak bizim toplumda çok zor.Ne zaman yapılacaksa Alanya Antalya Otoyolu yapılıncaya kadar bu çile devam eder gibi..