'Kentsel' kısırdöngü

TÜM Türkiye genelinde olduğu gibi özellikle bu yıl Alanya'nın pek çok bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmaları başladı.

Siz de denk gelmişsinizdir, şehrin muhtelif bölgelerinde eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, halk tabiriyle "çürük" olan binalar birer ikişer yıkılıyor, yerlerine 2017 teknolojisini barındıran akıllı binalar yapılıyor.

Peki, Alanya kentsel dönüşümde başarılı mı?

Bu ve benzer soruları, Alanya'nın yeni nesil televizyonu Dim TV'nin her gün saat 18.00'de ekrana gelen 'Ana Haber' bültenine konuk ettiğimiz İnşaat Mühendisi Aycan Fenercioğlu'na yönelttim.

Fenercioğlu, Alanya'da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan kentsel dönüşüm lisansı almış birkaç firmadan birinin de genel müdürü.

Kentsel dönüşüm konusunda uzman bir isim olan Fenercioğlu, Alanya'da ikamet eden ve binasını yenilemek isteyen vatandaşlara rehberlik edecek önemli bilgiler verdi.

Kentsel dönüşüm yapılmak istenen binalar üzerinde belirli değerler tespit edildiğini, bahse konu binaların bu değerleri sağlaması halinde yıkım kararı alındığını söyleyen Fenercioğlu, "Binalara yıkım kararı verildikten sonra belli anlaşmazlıklar oluşuyor. Mesela müteahhitlerin binayı yeniden yapması gerekiyor ama bir binayı yenilerken 'Ne kazanacağım?' sorusunu soruyor. Bu konudaki anlaşmazlıklar aşılamayınca da problemler ortaya çıkıyor" dedi.

Kentsel dönüşüm konusunda Alanya'da kısır bir döngü söz konusu olduğunu da söyleyen Fenercioğlu, binasını kentsel dönüşüme sokmak isteyen daire sahiplerinin kendilerine başvurması halinde "ücretsiz keşif" ile çalışmalara hemen başladıklarını da ifade ediyor.

Örneğin, bir sitede yaşıyorsanız her bloktan bir kişinin analiz istemesi yeterli oluyor.

Daire sahipleri bu isteklerini Fenercioğlu'nun genel müdürü olduğu "Adasa" firması gibi lisanslı şirketlere veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bildirebiliyorlar. 

Kentsel dönüşümle ilgili olarak başvurunun şu an bir ücreti yok.

Başvuru yapıldıktan sonra belirli testler ve parametreler neticesinde binanın riskli olup olmadığı ortaya çıkıyor.

Fenercioğlu'nun firması Adasa, kentsel dönüşüm lisansını 2017'nin Mart ayında aldıktan sonra bugüne dek 20 civarında kentsel dönüşüm projesine imza atmış.

Peki, bu işi lisanssız olarak yapmaya çalışan firmalara veya müteahhitlere ne kadar güvenilebilir?

İşte orası tam bir muamma.

Çünkü, lisansı olmayan firmalar veya müteahhitlerin taahhütlerini yerine getirmemesi halinde başvurulacak bir merci yok.

Bu arada, binasını kentsel dönüşüme sokan vatandaşa devlet, lisanslı firmalarla anlaşması şartıyla 18 ay boyunca kira yardımı da yapıyor.

Yıkılacak olan binanın konumuna göre aylık 700-800 liralık bir yardım veriliyor fakat bu 18 ay ile sınırlandırılıyor.

Yani lisanssız bir firma eğer binayı 18 ayda tamamlayamazsa, daire sahibi geçici olarak taşındığı dairenin kirasını cebinden ödemeye başlıyor.

Peki, kentsel dönüşümün Alanya'ya artıları ne olacak?

Fenercioğlu'na bu soruyu da yönelttim ve şu yanıtları aldım.

"Alanya'da senelerdir yerleşik yaşayan insanların binaları yenilenecek, nefes alma alanı artacak, çünkü daha fazla yeşil alan olacak. Diğer bir açıdan, müteahhitlere yeni bir iş alanı doğacak."

Alanya'da kentsel dönüşümü lisanslı olarak yapan birkaç firmadan birisi olan Cuma Pazarı, Eczacılar Caddesi, Başak İş Merkezi'nde faaliyet gösteren Adasa'nın genel müdürü Aycan Fenercioğlu'na göre, Alanya'da acilen kentsel dönüşüm yapılması gereken bölgelerinde başında Şekerhane, Güllerpınarı, Saray ve Kızlarpınarı Mahallesi geliyor, zira bu bölgelerdeki evlerin yüzde 90'ı ekonomik ömrünü tamamlamış durumda.

Uzun lafın kısası...

Kestel, Oba, Tosmur, Cikcilli ve Çıplaklı'daki pek çok bina yeni yapıldı, yapılmaya devam ediliyor ama özellikle Mahmutlar Mahallesi ile şehir merkezindeki yüzlerce binanın acilen kentsel, daha doğrusu binasal dönüşüme ihtiyacı var.


Aycan Fenercioğlu

YORUM EKLE

banner517

banner516

banner470

banner477

banner452

banner449

banner487

banner481

banner472

banner479