İşte heyecanlandıran 'Alanya GZP' haberinin aslı

Resmi Gazete'de Alanya GZP'ye ilişkin yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı 'Yeni kamulaştırma' sanılınca büyük heyecan yarattı 
GEÇEN yıl 1 milyon yolcu hedefini yakalayıp, bu yıl en az 1,5 milyon yolcu hedefleyen Gazipaşa-Alanya Havalimanı'nın (GZP) büyütülmesi beklentileri devam ederken, haber sitelerine yansıyan bir haber turizmcileri heyecanlandırdı. Ancak söz konusu karar, 2014 yılındaki kamulaştırmaya ilişkin bir resmi prosedürden ibaret. 
RESMİ GAZETE'DEKİ KARAR 
Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararında "Uçuş güvenliğine yönelik çalışmalar kapsamında Antalya Gazipaşa Havaalanı pist uzunluğunun uzatılması amacıyla bazı taşınmazların Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılması hakkında 6/3/2014 tarihi ve 2014/6104 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nın ekli listede belirtilen parsellere ilişkin hükümlerinin yürürlükten kaldırılmasına, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'nun 27’nci maddesi gereğince karar verilmiştir. 1,2,3,4,5,6,7’nci parsellerdeki kamulaştırılacak alanın toplam büyüklüğü 7 bin 525 metrekaredir" denildi. 
YENİ KAMULAŞTIRMA SANILDI
Haber siteleri, bu kararı "Pist uzunluğu nedeniyle büyük uçakların inemediği Alanya-Gazipaşa (GZP) Havalimanı’nda pistin uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayınlandı" şeklinde yorumladı ve okuruna yeni bir kamulaştırma gibi duyurdu. Oysa, Resmi Gazete'de yayınlanan kararda da belirtildiği gibi söz konusu kamulaştırma, 2014 yılında yapılan son kamulaştırmaya ilişkindi. 
'BİR RESMİ PROSEDÜR' 
Yeni Alanya'nın sorularını yanıtlayan TAV Gazipaşa-Alanya Havalimanı İşletme Koordinatörü Cengiz Aşıklı "Sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş. Söz konusu karar, 2014 yılında GZP arazisinde yapılan kamulaştırmaya ilişkin. Karar, daha önce kamulaştırması yapılmış bazı parsellere ilişkin resmi bir prosedürden ibaret ara karardır" dedi.

YORUM EKLE

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479