İşte CHP'nin Antalya raporu

22 Kasım tarihinde, yani yaklaşık 15 gün önce, CHP Genel Merkezi’nin 2018/1271 sayılı görevlendirme yazısı ile Antalya merkeze ve ilçelerine aday belirleme çalışması için gelen heyetin ön raporu dün elime ulaştı.

Çok ilginç detaylar var.
Umarım CHP’liler ve raporda isimleri geçenler bu bilgileri paylaştığım için bana kızmazlar.

Antalya’ya gelen heyette; Parti Meclisi Üyesi Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Denizli Milletvekili Kazım Arslan ve Adana Milletvekili Burhanettin Bulut yer almıştı.

Heyetin CHP lideri Kılıçdaroğlu’na sunduğu “çok gizli” 6 sayfalık raporda neler yok ki!

Misal, CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için isimleri geçen Çetin Osman Budak, Muhittin Böcek ve Ümit Uysal için inanılmaz tespitler var.

Ayrıca Antalya’nın 19 ilçesinden bazılarının adayları şimdiden belirlenmiş, Alanya’nın karşısına ise “İyi Parti ile yapılacak ittifak beklenmeli” notu düşülmüş.

Raporda ayrıca, “Partinin Antalya merkez ve ilçelerindeki tüm yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarına adayları sorduğumuzda, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı hangi isim olursa olsun, mutlaka öncelikli yapılması gerekenin parti içi barışın sağlanarak il ve ilçe örgütleri ve bütün adayların birlikte ve koordineli çalışması sağlanmalıdır” denilmiş.

Peki, muhtemel Büyükşehir adayları için neler söylenmiş?

İşte o şok ifadeler.

ÇETİN OSMAN BUDAK
Genel başkan yardımcılığı görevi yapan il milletvekilimiz “abi formülü” olarak barışı sağlayabilir iddiası önerilmiştir. Alanda tanınırlığı diğer iki adaya nazaran daha geri plandadır.

MUHİTTİN BÖCEK
Uzun süredir Konyaaltı ilçemizde belediye başkanlığı yapmış, başarılı ve tanınırlığı en yüksek isimdir. Şehrin batısından ve kırsal bölgede daha çok oy alacak iddiası öne çıkmıştır. Mevcut il başkanlığı ve yönetimi ile ve ilçe başkanı dışındaki ilçe yöneticileri ve partililerin çoğu ile bağı zayıf olması genel anlamda eleştiri konusu olarak yoğun şekilde dile getirilmiştir. Büyükşehir adaylığı söz konusu olması halinde mutlaka örgütlerin gönlünün alınması ve birliğin sağlanması gerektiği gözlemlenmiştir.

ÜMİT UYSAL
Bir dönem Muratpaşa Belediye Başkanı olarak görev yapmış, çok başarılı ve tanınırlığı olan, parti örgütlerinde öne çıkan isimdir. Antalya merkezin ve doğum yeri (Gazipaşa) itibariyle ilin doğu ilçelerinin oyunu daha fazla alacağı iddiası öne çıkmaktadır. Büyükşehir adayı olması durumunda mutlaka diğer ilçe belediye başkanlarının da desteği alınmalıdır.

Bu arada raporda Ak Parti’nin ekonomik gücü de ifade edilerek, CHP’ye seçimlerde Antalya’da mutlaka ekonomik destek verilmesi talep edilmiş.

Bu bölümde şu ifadelere yer verilmiş: “Ak Parti, rantın yoğun olduğu Antalya iline iktidarın gücünü de kullanarak yoğun bir ekonomik güç ile seçim sürecinde saldıracaktır. Bu nedenle seçim sürecinde ekonomik olarak da seçim çalışmaları diğer illere nazaran desteklenmelidir. Antalya Büyükşehir belediye başkanlığını kazanabilmenin en önemli ayaklarından biri de diğer siyasal partilerle yapılacak aday destekleme görüşmelerinin sağlıklı yürütülmesidir. Bu nedenle İyi Parti ile yapılacak görüşmeler önem arz etmektedir. Oy oranı yüksek olan diğer partilerle de belediye meclis üyeliği üzerinden anlaşılarak isteklerinin alınması sağlanabilir. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarımızın üçüne de heyet olarak inancımız tamdır. Her üç adayın şehrin yapısı nedeniyle öne çıkan özellikleri birbirinden farklıdır. Büyükşehir’i kazanmamızın ön koşulu barışın ve birliğin sağlanmasıdır.

Ve ilçeler...

Muratpaşa’da Ümit Uysal’ın Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olması halinde yerine CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul’un aday gösterilebileceği, Kumbul’un da heyete böyle bir talepte bulunduğu belirtilmiş. Ayrıca Ömer Melli ile Murat Bulat’ın da bu göreve getirilebileceği ifade edilmiş.

Konyaaltı’nda Muhittin Böcek’in Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olması halinde yerine eski İl Başkanı Semih Esen’in aday gösterilebileceği belirtiliyor.

Döşemealtı’nda Turgay Genç’in, İbradı’da Serkan Küçükkuru’nun, Kepez’de Garip Erdoğan’ın, Aksu’da İsa Yıldırım’ın, Finike’de Mustafa Geyikçi’nin, Kaş’ta Yusuf Ulaş Akçay’ın, Akseki’de Erdoğan Erdoğan’ın, Kumluca’da Mustafa Köleoğlu’nun, Korkuteli’de Süleyman Memoğlu’nun, Gazipaşa’da önseçimden çıkan Mehmet Ali Yılmaz’ın aday gösterilebileceği belirtilen raporda, Alanya, Serik, Gündoğmuş, Korkuteli, Demre ve Elmalı için de “ittifak beklenmeli” yorumu yapılmış.

Kemer'in (Mustafa Gül) ve Manavgat’ın (Şükrü Sözen) adayları zaten daha önce bizzat Kılıçdaroğlu tarafından açıklanmıştı.

CHP Genel Merkezi’nin Antalya’ya gönderdiği heyetin 3 Aralık tarihinde sunduğu rapor birebir böyle.

Bakalım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmayları bu rapora riayet edecek mi, yoksa aday belirlemede yine başka faktörler mi devreye girecek, bekleyip göreceğiz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat
murat - 7 ay Önce

eğer böyle sonuç gelirse chp ye oy vermiyoruz. konyaaltında semih esen kim arkadaşım biz deneyimli bi başkan istedik.

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472