ALANYASPOR'UN Süper Lig’e çıktığının ertesi günü özellikle siyasi çevreler, il olmaktan ziyade hükümeti yıpratma amacı taşıdığını düşündüğüm açıklamalarına arka arkaya devam ettiler. 
O dönemin Başbakanı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2009 yılında Alanya'ya yaptığı ziyarete atıfta bulunularak, verilen sözlerin yerine gelmesini istediler. 
Ardından sosyal medyada haritalar, il sayfaları açıldı ve kamuoyunun önüne bu konu tekrar getirildi. Bizler de iyi niyetimizle buna dahil olarak destek verdik. Aslında Alanya halkı iyi biliyor ki, Alanya’ya il sözü vermeyen siyasetçi kalmadı. Mevcut iktidarın da göreve geldiği günden bu yana yeni il çalışması yapmaması dikkate alınmadan ve sadece "Süper Lig’e çıkın bakalım" sözü üzerine yapılan bu çalışmalar ilgi görmedi. Günübirlik popülizm yapmak yerine ayağı yere basan donelerle bu il konusunu tartışmalıyız.
Alanya'nın il olmayı hak edip etmediği konusu yıllardır tartışılıyor. Birçok ilden daha fazla hizmet almamıza rağmen Türkiye’ye en çok döviz girdisi yapan bacasız sanayi bölgesi, Türkiye'nin 500 kilometre gibi en uzak iki il merkezi arasında kalan, coğrafi ve fiziki yapısı ile Avrupa’ya açılan kapının il olup olmayacağı konusu, siyasete malzeme yapılmasından dolayı ciddiyetini kaybetmeye başlamıştır.
Pekala, bu kadar il olmayı istiyoruz ama Büyükşehir Yasası’ndan sonra bu mümkün müdür? Biz de bu konuyu sosyal medyada değerlendirdikten sonra, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Sayın Mehmet Ali Dim’i aradık. Sayın Dim, il konusunda insanların yanlış bilgilendirildiğini söyleyerek, konuya hukuki ve teknik olarak açıklık getirdi. Sayın Dim özetle şunları anlattı: "Alanya bu saatten sonra il olamaz. Olursa ancak Büyükşehir İli olur. Büyükşehir Yasası'ndan sonra İl Genel Meclisleri kapatıldı. Köyler mahalleye dönüştü, beldeler de belediyeleri kapatılarak mahalle yapıldı. Mevcut yasaya göre Burdur veya Isparta gibi sıradan bir il olabilmek için bunların hepsinin geri dönmesi gerekir. Mahalle statüsü, kentleşme demektir. Mahalleleri tekrar köy veya beldeye dönüştürmek geriye gidiştir. Hak gasbıdır. Bugün hangi mahalle köy olmak ister? Anayasa’ya göre verilen haklar geri alınmaz ve yasal düzenlemeler geriye doğru işlemez. Mevcut Anayasa ve yasalara göre Alanya il değil, ancak Büyükşehir İli olabilir. Alanya’ya düşen, hukuken imkansız bir il talebi yerine, ayakları yere basan bir Büyükşehir İli olmak için çalışmaktır. Büyükşehir İli için gerekli 750 bin nüfus Manavgat ile Anamur-Bozyazı ekseninde mevcut. Erdoğan'ın Büyükşehir politikasına uygun olarak, iki büyük ilin (Antalya-Mersin) arasında bir Büyükşehir ili olması yerel yönetim açısından da rahatlama sağlar” dedi. 
Sayın Dim’in bu açıklamalarından sonra altı doldurulmayan günlük açıklamaların ne kadar yersiz olduğunu gördük.
Ben de dahil olmak üzere halkımızı bu konuda bilgilendirdiği için Sayın Mehmet Ali Dim’e teşekkür ederiz. 
Umarız Sayın Dim’in de dediği gibi 2019 yılına kadar altyapı hazırlanır ve il, Büyükşehir İli veya özel statü, adını ne koyarsak koyalım, bu beklenti yerine gelir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Salih 2016-06-07 12:23:07

2000 Yılında yapılan nüfus sayımında Alanya’nın nüfusu 135 bin olarak ortaya çıktı. Bunun üzerine nüfusu 100 bini geçmesi nedeniyle il olması için meclise kanun tasarısı sunuldu. Ancak dönemin istatistiklerden sorumlu devlet bakanı MHP li Tunca TOSKAY bu duruma itiraz etti ve Alanya nüfusunun 135 bin değil 90 bin olduğunu ve sayımlarda hata yapıldığını iddia ederek kanun tasarısına itiraz etti. Belli ki Antalya lobisinin görevli hizmetkarlığını yapıyordu. Bunun üzerine bu tasarı geri çekildi ve Alanya’nın yerine Düzce il yapıldı. Alanya’dan bir çok heyet itiraz için Ankara’nın yollarını aşındırdı. Ancak dönemin MHP Alanya İlçe Başkanı olan Hüseyin YILDIZ “Hükümetimiz böyle karar vermiştir. Alanya’nın il olmaması hayrınadır “ demiştir. O dönemin haber kayıtları incelenebilir. Bundan sonra Alanya İl olabilir mi ? .................

Avatar
Salih 2016-06-07 12:23:54

..............Olur tabi ki. Ancak il olabilmesi için tek şart Birleşmiş Milletlerin dayattığı ve DSP_ANAP_MHP koalisyon Hükümetinin kabul ettiği, ayrıca AKP-CHP_HDP ve MHP nin içinde yer aldığı meclisin yasalaştırdığı “ Yerel Yönetimlere Özerklik “ adı altında kabul edilen “İkiz İhanet Yasaları” olarakta bilinen bu yasaların yırtılarak derhal iptal edilmesi gerekmektedir. Bu yasa yürürlükteyken Alanya’nın il olması mümkün değildir. Bu yasa ülkemizin eyaletlere ayrılarak bölünmesi amacı ile hazırlanmıştır. Bir nevi SEVR dayatmasıdır.Hazırlanan tuzak Antalya’nın eyalet olmasından ziyade Diyarbakır’ın eyalet olması ve hemen sonra da ülkeden ayrılmasıdır. Alanya’nın Büyükşehir ili olmasını safça savunanlar ülkemizin doğu ve güneydoğusunun bölünmesine de onay vermiş olacaklarını unutmasınlar.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349