Hollandalıdan Lübnanlıya evrilen turizm

SON dönemde sizin de mutlaka dikkatinizi çekmiştir, Alanya'nın özellikle ana arter denilen bölgelerindeki işyerlerinde Arapça tabelalar, camekan yazıları artmaya başladı.
90'lı yıllarda İngilizce ve sıkça Almanca olan tabelalar ve camekan yazıları, 5-6 yıldır yerini sessizce Rusçaya devrederken, Arapçanın bu kadar artmasının sebeplerini, Alanya'nın en büyük emlak firmalarından biri olan Trust Emlak Danışmanı Durmuş Özgen'le istişare etme fırsatı bulduk.
Aynı zamanda, özellikle Alanya gençliğinin popüler mekanı olan Leman Kültür'ün de işletmecisi olan Özgen, Avrupalıların Alanya'yı terk etmesi nedeniyle oluşan boşluğun Araplar ve Ortadoğu ülkelerinden gelen insanlar tarafından doldurulduğunu ifade ediyor.
90'lı yılların başından 2010'ların başına dek Alanya'da en çok emlak satın alan ülke vatandaşlarının Almanlar, Hollandalılar ve İskandinavlar olduğunu, ancak bunun son birkaç yıldır değiştiğini belirten Özgen, "Önce Avrupalılar, ardından Ruslar gelmişti. Şimdi hızlı bir şekilde Araplaşmaya geçiş var. Evler boş kalmıyor, satışlar devam ediyor ama bugün Alanya Tapu Müdürlüğü'ne gidip basit bir istatistik isteseniz, 10 dairenin 8'inin Iraklılara, 3'ünün Türkmen veya Araplara, geri kalanının da Afganistan ve Pakistanlılara satıldığını görürsünüz" diyor.
Avrupalıların Alanya'daki gayrimenkullerini satıp gitmelerinin veya satın alımların azalmasının nedenlerini de izah eden Özgen, "Biz bunun sebeplerini kendilerine sorduğumuzda 'Türkiye yaşanabilir olmaktan çıktı' diyorlar. Bizde eksiklik şu. Alanya kendi ölçeğinde farklı bir cumhuriyet gibi. Türkiye'nin tamamı gibi değiliz. Alanya'da suç oranlarının neredeyse sıfır, insanlarının modern olduğunu Avrupa'ya gidip anlatmalıyız. Avrupalıyı Alanya'ya getirinceye kadar canımız çıkıyor ama buraya gelince de çok şaşırıyorlar. 'Burası Avrupa'dan daha Avrupa' diyorlar" açıklaması yapıyor.   
Özgen'in kentin tanıtım çalışmalarına da itirazı var.
Özgen Emlak olarak 2018 yılı içerisinde 18 fuara birden katılacağını, fuar organizasyonu için anlaşmalarını yaptığını dile getiren Özgen, "Yiyip içeceğimiz, ulaşım ve konaklama masraflarımız hariç 18 fuar için tam 1 milyon TL ödeme yaptım. Oysa 300 bin nüfuslu Alanya'nın tanıtımı için kurulan Alanya Tanıtım Vakfı'nın bütçesi oldukça düşük. Ben emlak firmamı 1 milyon TL'ye tanıtıyorum, koskoca şehir düşük bütçelerle tanıtılmaya çalışılıyor. Bu parayla tanıtım olmaz. Herkes hazır yeme derdinde. Avrupa'ya gidip televizyonlarda programlar, gazetelerde röportajlar ve haberler yaptırmalıyız" diyerek bir gerçeğin de altını önemle çiziyor.
Avrupalıların geçmişte Alanya'da 180 bin Euro'ya satın aldıkları dairelerini şimdi 50 bin Euro'ya satıp Alanya'dan ve Türkiye'den bir an önce gitmenin derdine düştüklerini, emlakçıların da bu daireleri Iraklılara ve Araplara 55 bin Euro'dan sattığını ifade eden Durmuş Özgen, "Türkiye'ye güvenip para yatıran Avrupalılar artık buralardan gidiyor. Emlak alım satımı iyi düzeyde ama Avrupalı yok, artık Arap sermayesi var. Alanyalılar olarak bizler eğitimliyiz, sokaklarımız temiz, Avrupalı gibi yaşıyoruz ama Alanya son dönemde Araplaştığı için ben bile bildiğim İngilizceyi unutmaya başladım. Alanya Araplaşmasın. Yeniden Avrupa'ya yüzümüzü dönmek istiyoruz. Ülke olarak bunun çaresine bakalım" diyerek acı bir itirafta bulunuyor.
Özetleyecek olursak...
70'li, 80'li ve 90'lı yıllarda Avrupa ile haşır neşir olan, 2000'li yıllarda Ruslarla tanışan, son birkaç yıldır adeta Arapların istilasına maruz kalan Alanya bakalım bu yeni akımla nereye doğru sürüklenecek?
Alanya'nın sosyal ve ticari hayatı bu değişime hemen adapte olacak mı, Avrupalılarla yakaladığımız uyumu Arap ve Ortadoğu ülkesi vatandaşlarıyla yakalayabilecek miyiz?
Onların taleplerine cevap verebilen bir şehir mi olacağız, onlar mı bizi dönüştürecek, biz mi onları, yoksa eski günleri mumla mı arayacağız?
Bence Alanya'daki iki güzide üniversitenin değerli öğretim kadrosu bu konuda detaylı analizlerin ve sonuç bildirgelerinin de olduğu geniş kapsamlı bir çalışmayı acilen yapmalı, bunu basın yoluyla vatandaşa, esnafa, turizmciye ve işadamına ulaştırmalı, şehri bu yeni döneme hazırlama misyonunu üstlenmelidir.

 

YORUM EKLE

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479