'Yabancıya konut satmamak çare değil'

Alanya’da yabancılara konut satışının yasaklanmasının söz konusu olamayacağını belirten sektör temsilcileri, sorunun farklı şekillerde çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade ettiler. Ayrıca, toplumdaki algının aksine konut fiyatlarının hızla artmasında yabancı pazarı etkisinin çok fazla olmadığı rakamlarda açıkça görülüyor

+2
Haber albümü için resme tıklayın

İNŞAAT sektöründeki girdi maliyetlerinin artmasının yanı sıra etkili olan göç dalgası konut fiyatlarındaki artışta etkili oldu. Bu konuda ciddi sorun yaşayan Alanya’da da sektör temsilcilerinden dikkat çeken çözüm önerileri gelmeye başladı. Bazı ülkelerde yabancılara yönelik konut satışının yasaklanması gibi önerilerin Türkiye’de geçerli olamayacağını vurgulayan temsilciler, maliyetlerin en kısa sürede düşürülmesi gerektiğini belirtti. 400 bin dolarlık konut alan yabancıların Türk Pasaportu elde edebildiği Türkiye’de, 100 dairelik bir sitenin yüzde 30’unun yabancılara, yüzde 70’inin Türklere satılması halinde yerli vatandaşın alım gücünün arttırılabileceği önerisi de yer aldı. Ayrıca, TOKİ yöntemi ve şehrin bazı noktalarında ruhsat almaya getirilecek sınırlandırmalarla da çözüme ulaşılabileceği hatırlatıldı.

‘BAKAN ÇAVUŞOĞLU BİR ALANYALI OLARAK SAHİPLENMELİ’

Yeni Alanya’nın dün gündeme taşıdığı ‘Kira faturası yabancıya’ başlıklı manşet haberi, FOX TV ekranlarının izlenme rekoru kıran programı İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat’in de gündemindeydi. Yeni Alanya’nın haberini ulusal gazetelerle birlikte veren Küçükkaya, “Herkes kira krizini yaşıyor. Hayatın içindeki bütün unsurlar ve temel ihtiyaç maddeleri zamlandı. Kiralar aldı başını gidiyor. Bir Alanyalı olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da bu konuyu sahiplenmesi gerekiyor. En azından bu konuda bir düzenlemeye gidilmesi gerekiyor. Bu konuyu hükümetin ciddi olarak ele alması gerekir. Vatandaşlarımız ciddi olarak konut krizi yaşıyor şu anda. Hatta Dr. Nedim Türkmen de bugün Sözcü Gazetesi’nde ‘Yabancıya konut ve iş yeri satışında KDV istisnası kaldırılmalıdır’ şeklinde bir yazı kaleme almış” ifadelerini kullandı.

YABANCI PAZARININ ETKİSİ DÜŞÜNÜLDÜĞÜ GİBİ DEĞİL

Son açıklanan verilere göre, toplumdaki algının aksine konut fiyatlarının hızla artmasında yabancı pazarı etkisinin çok fazla olmadığı rakamlarda açıkça görülüyor. Son 5 yılda Türkiye’de gerçekleşen konut satışlarının sadece yüzde 2,9’u yabancılara yapılan konut satışlarından oluşuyor. Ülkemizde yabancılar tarafından ilgi gören başta İstanbul ve Antalya gibi büyükşehirlerin bazı ilçeleri haricinde, ev fiyatlarındaki yükselişin genel nedenleri, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ve inşaat maliyetlerindeki yüksek artış.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçtiğimiz yıl İstanbul’da en çok konutun satıldığı ilçeler arasında Anadolu Yakası ilçeleri bulunurken, bu bölgenin yabancılar tarafından daha az tercih edildiği bilinmekte. Özellikle yerli müşteri pazarında en çok konut satışının yapıldığı Pendik, Sancaktepe, Ümraniye, Maltepe ve Bahçelievler gibi semtlerde yabancıya satışın çok az olduğu ancak bu bölgelerde de İstanbul’un diğer ilçelerinde olduğu gibi ev fiyatlarının neredeyse iki katına çıktığı sonucuna ulaşıldı. Bu artışın temelinde yabancı alımlarının değil, artan inşaat maliyetlerinin ve arz sıkıntısının olduğu görüldü. Yabancı konut yatırımcılarının satın aldıkları konutlarda kısa süreli konakladıkları ve bu evlerin yılın çoğunluğunda boş kaldığı biliniyor. İstanbul’da özellikle son yıllarda artan göçmen nüfusunun boş olan konutlara kiralama yoluyla yerleşmesi nedeniyle stoklarda azalma yaşandı.

‘1+1’LERİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ’

Konuyla ilgili Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulunan Alanya Bakkallar Odası Başkanı Velittin Yenialp, “Kesinlikle Alanya’da yabancıya yönelik konut satışı kaldırılmamalı. Bakın burada ‘konut’ satışı diyoruz. Biz bir Filistin gibi arazimizi satmıyoruz. Yaptığımız binaları, duvarları yabancı vatandaşa satıyoruz. Alanya’da bu kapsamda özellikle 1+1’lerin önüne mutlaka ve mutlaka geçilmeli. Çünkü yabancı vatandaşların çoğu 1+1 daire alıyor. Ardından evinin dairesinin anahtarını kendi ülke vatandaşları arasında döndürüyor. Bu şekilde bizim apart otellerimizi filan öldürmüş oluyor. Bu durum Alanya ticaretine sekte vuruyor. Örneğin bir aile satın alıyor, kendi eşine dostuna evini kullandırtıyor ve kiraya veriyor. Bu konuda büyük bir sıkıntı yaşıyoruz ve bu konuda da bir çalışma yapılmasını istiyoruz. Alanya’nın girdileri bellidir; tarım, turizm ve inşaat. Esnafımız da bu şekilde ayakta kalıyor. Üçlü sac ayağından biri olan inşaat olmazsa, Alanya ekonomisi ciddi zarar görür. Türkiye ekonomisine de bunun etkileri büyük olur. Satışların tamamen yasaklanması gibi bir şey söz konusu olmayacağı gibi, belirli sınırlandırmalarla kota konularak bunun önüne geçilebilir” dedi.

‘SERBEST PİYASA EKONOMİSİNDE YASAK OLMAZ’

Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Mustafa Küçüker ise, “Yabancıya konut satışının yasaklanması başlığının dahi çok tehlikeli olduğunu düşünüyoruz. Bunun benzer sıkıntıları yaşadık. Biliyorsunuz 2005 Tapu Krizinde, yabancılara konut satışında düzenlenme yapılacağı söylenmişti. Buradaki yanlış anlama dahi sektörün birkaç yılına mal oldu. Bu konu ülkemizde ciddi bir döviz kaybına neden oldu. İnsanlardaki ‘güven’ ortamının kalkmasının ardından tekrar yerine oturtmak zaman ve efor demek. Bunun çözümü yasaklamak ya da kota getirmek değil. Neticede maliyetler arttığı için bu daire fiyatları yükseliyor. Önemli olan maliyetleri düşürmek. Bu da malum enflasyonun düşmesiyle, insanların refah seviyesinin yükselmesiyle olabilecek bir şey. Serbest Piyasa Ekonomisinde ‘yasak’ diye bir şey yoktur. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Yasak ya da kota getirilmesi kanuna aykırı bir şey olur. Neticede mülk sahibi, isterse yerliye isterse de yabancıya, resmiyet çerçevesinde konutunu satabilir. Buna müdahale edecek bir kanun anayasaya da aykırı olur. Bizim temennimiz maliyetleri daha da düşürebilmek" dedi.

‘TOKİ VE RUHSAT SINIRLAMASI İLE ÇÖZÜLEBİLİR’

EMLAK Profesyonelleri Derneği (The Turkish Property Professionals-TTPP) Başkanı Dr. Yakup Uslu ise şunları söyledi: “Alanya'da kiraların yükselmesinde ana etken Rusların yada Ukraynalıların daire kiralaması değil. Evet savaş durumu kiraların yükselmesinde etken oldu. Ama, ana etken inşaat maliyetlerindeki aşırı artıştan kaynaklanıyor. Dairelerin fiyatları artmışken, yatırım aracı olarak görülen dairelerde kira artışının olmaması beklenmemelidir. Diğer taraftan, Alanya'da çok az sayıda geniş daireler üretilmektedir. Yani Türklerin alabileceği düzeyde 3+1 ya da üstü üretilmemektedir. Varsa bile bunlar ‘Penthouse Dubleks’ daireler ki Türklerin bütçesinin kat kat üzerine çıkıyor. Dolayısıyla yerli vatandaşlarımız, ne satın alacak, ne de uygun fiyattan kiralayabilecek pozisyonda. Bir çeşit arz talep meselesidir. Ülkelerin konut satışları bir döviz kazanma yöntemidir. Almanya’da da, Hollanda ve İsviçre’de de hem kendi ülkemizden hem de farklı ülkelerden binlerce vatandaş var. İstedikleri şekilde gayrimenkul alıp satabiliyorlar. Her ülkenin şehidi, gazisi, milliyetçisi, yurtseveni var. Gayrimenkul alan tüm yabancılar içinde bulunduğu ülkenin kanunlarına tabidir. Türkiye'de de aynıdır. Yabancılara gayrimenkul alımında zaten bir sınırlama var, resmi gazetenin 3 Mayıs 2012 tarihli, 28 bin 296 nolu sayısında, 6 bin 302 no'lu kanuna göre; özel mülkiyete konu ilçe yüzölçümünün yüzde 10'u ve kişi başına ülke genelinde 30 hektarı geçemez. Ancak bakanlar kurulu kişi başına ülke genelinde edinilebilecek miktarı 2 katına kadar artırmaya yetkilidir. Aynı konuyu yabancılarla tartışıyoruz. Mesela Hollanda'da üretilen tüm inşaatın yüzde 30’u düşük ücretliler için 5 seneliğine belediyeye devrediliyor. Bu bir yöntem. Kaldı ki Alanya bir tatil kasabası, dünyadaki tatil trendi toplu seyahatlerden ziyade özelleştirilmiş tatillere kaymakta. Yani, daha kısa süreli tatil, otel yerine AirBNB'den veya Booking’den seçilmiş dairelerde ve istenilen zamanda yapılıyor. Önümüzdeki günlerde yaz tatil sezonunun başlaması ile birlikte, fiyatlar daha da artıp, kiralanacak konut sayısı azalabilir. Dairesini kiraya verenler fahiş artış yapmamalı, fırsatçılık yapmamalıdırlar. Yerlilere üretilen konut açığı kapatılırsa, TOKİ yöntemiyle olur, ya da şehrin bazı yerlerine ruhsat verirken sınırlama getirilirse sorun orta vadede çözülebilir diye düşünüyorum.” (Gülşah ANAK)

18 Nis 2022 - 21:55 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

17

Mehmet - AKRABAM OLAN YABANCI KÖKENLİ RUSYA VATANDAŞI KİŞİ ALANYADAN 6 DAİRE SATIN ALDI. HER SEZON NERDEYSE BİR DAİRE SATIN ALABİLECEK KAPASİTE DE PARA TOPLUYOR RUSYA DA TÜRKİYE YE BUNUN KATKISI NE BENCE HİÇ BİR AN ÖNCE TEBBİR ALINMASI LAZIM. BUNUN GİBİ YAPAN 5 kişide VAR DAİRE SAYILARINI BİLMİYORUM. YARIN GEÇ OLMADAN ÖNLEM ALINMASI ŞART.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 13:59
16

Abdesti Deist - Türkiye savaşsız kansız bir şekilde işgal edilmiş halk halâ farkında değil..

bu Araplar fare gibi çoğalıyorlar.

10 yıl sonra bu Araplar bu yabancılar parti kurup ülke yönetimine gelecekler..

talkan ve curcan katlitamlarında binlerce Türk'ü öldürüp direklere astılar kılıç zoruyla müslüman yaptılar..

sonra Osmanlı 400 yıl bu Arap yarım adasını

işgal edip elinde tuttu..taki 1916 da Filistinlilerin başlattığı büyük Arap isyanına kadar..

İngilizlere işbirliği yapan Araplar binlerce türk askerini öldürüp topraklarından kovdular..

YouTube dan araştırın okuyun izleyin..

din kardeşlerimiz sizi boğazlayacaklar..

siz aptalsınız dedelerinizi öldürenlere kardeşim diyorsunuz..

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 19 Nisan 23:01
15

Vatandaş Görüşü - Bu konu; sadece konut satışı ve maliyet artışı ile çerçevelendirip, kapatılmaya uğraşılıyor.

Öncelikle, konu sosyal yapı, demografik yapı, denetim ve yönetim yetersizliği ile ele alınmalıdır.

Konu, sadece "sektör temsilcileri" tarafından değil, sosyologlar ve elbetteki vatanın esas sahibi olan vatandaşların da istek, gereksinim ve ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak irdelenmelidir.

Serbest piyasa denilmiş, sattığınız şey ciklet,muz,ve yahut çamaşır makinesi değil!

Yaşam alanı! Dolayısıyla durum sadece piyasa olarak değil, sosyolojik ve sosyoekonomik olarak derinlemesine incelenmelidir.

Konut edinen yabancı rakamı verilmiş;

Peki, son bir yılda Alanya"da kiralama yolu ile kaç yabancı ikâmet almış, Göç idaresine sorulmuş mu?

Bu yabancıların sosyal forumlarda;ederini bilmeden, daha gelmeden önce 400-500-800- 1000 Euro bütçem var diye piyasayı etkilediklerini farketmişlermi?

Sonrasında 1 yıl turistik ikamet alan yabancının yaşamını nasıl daim ettirdiği veyahut hangi faaliyetlerde bulunduğu incelenmiş mi?

Diyelim ki ikâmet rakamlarını öğrendik. Buların kaç tanesi, "sektörün önde gelenleri" tarafından, emlak hizmeti olarak faturalandırılmış, hiç bakılmış mı?

Booking.com, Airbnb denilmiş;

Booking yada Airbnb üzerinden yapılan kiralamaların ne kadarı gelir vergisine tabi olmuş araştırmışmıdırlar acaba sayın sektör önde gelenleri?

Hem turizm ekonomik sac ayağı diyeceksin, hemde yabancı istediği gibi alır,satar, kiralar ve sen bunu denetleyemez ve sınırlayamazsın diyeceksin. Yani karaborsa sistemi olsun öyle mi!?

Serbets piyasa diyerek, yav memlekete döviz gelmez diyerek; Türk vatandaşlarının hak ve ihtiyaçlarını basite indirgemek yakışık bir durum değildir!!

Yahu vatanın sahibi vatandaş, kendi memleketinde yaşayamayacaksa senin dövizinin ne önemi kalır!?

Ayrıca diğer ülkeri örnek gösterirken, sosyolojik, ekonomik, jeopolitik,demografik durumları ile alt yapıları ve hatta tarihlerinin de göz önünde bulundurulması istatiksel olarak daha uygun olacaktır..

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 16:02
14

Zeyni - Buba, mesele kira meselesi deeel. Arz azlığı da deel orantısız nüfus dağılımı. Mesela, bi ülkenin %20 si bir şehirde (İstanbul) olur mu Allahını seversegiz, hangi avrupa ülkesinde var.. Bakın değerli vatandaşlar, bu ülkenig Anadolusunda özellikle Tarım-Hayvancılık ve sanayi kalkınmadan bu kıyılara göçler hep olacak. Yani böön yabancıya peşgeş çekmeseler de bu sebepler ile tabep olduu sürece bööle şeyler her zaman olcak. Hatta nüfus haddi aşan, alt ve üst yapısı yetemeyen şehiller daha da yaşanmaz olcak. Ülkenin biyelleri boşukan, bi yelleri dolu olursa denge bozulur. Ülkemiz menfaatlerine yeniden yönelelim, Hep barabar bunları yapacak liyakatli yöneticiler seçelim buba..

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 14:50
13

Fukara - satınnnn satın az kaldı onuda bitirin..göreceğim ben o satanları

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 14:46
12

Zeyni - Buba, bakmak isteyip de görene, Perşembenin gelişi, Çarşambadan belli olurumuş. Hal vakıt yerindeeke, kimse keyfi uygulamalara, adaletsizliğe, talana, vurguna ses çıkarmazıdı neden, Çünkü sıra gendine gelmeeceni sanırıdı :-) Iııcık külahı önümüze alıp bi düşünelim. Cenab-ı Allah bizi yokluğula sınamadan neci akıllanmaayoz deyi. Rica ediyoruyun, günlük ve şahsi çıkarımızı düşünerek seçime getmeyelim. Varlıklı olanı deel, akıllı becerikli ve özellikle adil olanı seçelim..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 14:05
11

Incecik - işi gücü 3 harfli marketlere sataşmak olan boş bakkal şimdi çıkmış yabancıya ev satılması yasağına karşıyız diyor. ordan rantı var da ondan. 3 harfli marketlerden rantı olsa kendi bakkallarını kapattırır bu. bunlar böyledir

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 11:38
10

Payallı - Ülkeyi beton ekonomisine teslim edenler hesab verecek hesab

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 10:41
09

Feryat Etmek Boşuna - Alanya'da ev fiyatı veya ev kirası bedeli yerli vatandaşın kazancına uyumlu hale gelmesi en az 10 yıl sürer artık.. Herşey yolunda giderse tabi.. Uzun dönem bu şekilde gideceği belli bişey, maaşlara bi yıl sonra zam yapılacak o zaman yine ev de pahalanır, uzun bunalımlı bi döneme girmiş bulunmaktayız.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 10:19
08

Zalım - Alanyaya toki istiyoruz. Sayın Çavuşoğlu sizden rica ediyoruz. Bu işe bir el atın yoksa bazı kan emici fırsatçılar vatandaşın canına okumaya devam edecek.

Yanıtla . 1Beğen . 5Beğenme 19 Nisan 03:43
07

Alanyali... - Memleketi rant uğrana yiyip bitirdiler.Herşey para pul değil kardeşim.Güzelim Alanya'yı betona boğdunuz.Hala doymak bilmediniz ! Zamanın da Alanya'ya bu kent imar planını uygulayanlar,Alanya'yı katledenlerdir.Yazık ettiniz Alanya'ya yazık...Beton kafalılara göre,Alanya'nın betona boğulması gelişmişlik mi oluyor şimdi ?

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 01:26
06

Nuri Görür - Vatan elden gidiyor, siz hala para peşindesiniz.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 01:05
05

Lale devri - Zaten 3 yıl sonra alanya bina yapacak arazi kalmayacak neyin kafası bu her yer beton yığını oldu

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 00:46
04

Alaiye - Eee bunlar halinden memmun şimdilik, bir öğün yemeğe sarı arkadaşlarıyla beraber bir asgari ücreti verip geciyorlar...ne diyeceklerdi, destekliyoruz mu :) komik olmayınız. Bunlar küp doldurma derdinde, insanoğlu böyledir işte, doymaz, onun gözünü ancak toprak doyurur. Millet gerçekten vekillerini kendisi seçse, o belediye meclisi bilmem nesi gerçekten demokratik olarak oluşsa halk hiç bir zaman kaybetmez. Secim sisteminin değişmesi gerek, parayı basan listelere girdiği sürece bunlar parayı basar, her dedikleri de olur, Alanya'da da Türkiye'de de. Halk da böyle sudan çıkmış balık gibi dolanır ortalıkta.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 00:31
03

Sezar - Çimento fiyatları artınca müdahele isteyenler şimdi bu konu gündeme gelince serbest fiyata müdahale olmaz diyerek çelişkiye düşmüyorlar mı?.Sosyal devlet her zaman her zaman duruma müdahale hakkına sahiptir

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 00:17
02

Tamer - Bu sektörden nemalananlar savunmaya geçmiş, şaşırdık mı?

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 23:52
01

Yalan Dünya Kimseye Ka - Biran önce kira düzenlemesi gelmeli kira sınırlaması gelmeli 4250 maaş alan biri nasıl 4000 kira verebilir bu ne ahlaka ne insanlığa nede vicdana sığar devlet buna el atmalı dur demeli maliyet maliyet neyin maliyeti 20 yıllık binanın ne maliyeti var ev sahibine acaba tamamen bunun adı FIRSATÇILIK DIR

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 23:18

YATILI BAYAN YARDIMCI

 Ev işlerinden anlayan, devamlı çalışacak; YERLİ / YABANCI olabilir, YATILI bayan YARDIMCI alınacaktır. 

0 533 292 05 95

RESEPSiYONiST

OTELİMİZE; İngilizce ve Almanca bilen Bay/Bayan resepsiyonist alınacaktır. Müracaat için CV [email protected] Floria Beach Hotel 

0 242 514 28 75

ALANYUM AVM

 Bünyesindeki Alaçatı Muhallebicisi’ne; * Aşçı, * Aşçı yardımcısı, * Garson, * Şef Garson, * Komi, * Barista ve Kasiyer alımı yapılacaktır. Müracaatla...

0 242 515 03 15

GIDA FİRMASINDA

GIDA FİRMASINDA Sabah 08.00- akşam 20.00 saatler arası çalışacak, E sınıfı ehliyetli, SRC belgeli ürün sevkiyatı ve araç indir-bindir işi yapacak ELEM...

0 538 610 69 57

ARÇELİK-BEKO SARAY SERVİSİ

Beyaz eşya ve klima için EKİP ARKADAŞLARI arıyoruz. Görüşmeler yüz yüze yapılacaktır. Adres:Sugözü Mah. 610. Sok Sugözü Muhtarlığı Karşısı. 

0 549 809 24 13

MOTOR KURYE

 Mahmutlar’a hakim cafemizde çalışacak motor kurye aramaktayız.

0 536 982 88 59

YILMAZ ALANYA PETROL

Cikcilli Şubesine askerlik sorunu olmayan AKARYAKIT SATIŞ PERSONELİ alınacaktır. Müracaatlar şahsendir. Adres:Cikcilli Mahallesi Cikcilli Bulvarı No:4...

0 531 215 70 77

MAS TUR. İNŞ. PET. ÜRÜN. SAN. TİC. LTD. ŞTİ’DE

Çalışmak üzere; Parke İstifçi ve vasıfsız eleman arıyoruz. Adres: Elikesik Mah. Ilısuluk Sok. No:20 Not: Kalacak yer mevcuttur. 

0 545 784 86 78

TEKNİK ELEMAN

Sıhhi tesisat işlerinde belgesi olan 12 ay çalışacak TEKNİK ELEMAN alınacaktır. Grand Uysal Beach Otel 0 242 514 34 23-24

0 242 514 34 23-24

ETAGİ EMLAK BAY/BAYAN SATIŞ DANIŞMANLARI ARIYOR

** Maaş+prim+yemek+sigorta garantisi ile; * Lisans,ön lisans ya da en az lise mezunu, * Rusça, Farsça, Arapça ve İngilizce dillerinden en az birini bi...

0 553 960 57 20

Anket Sizce Alanya'da yabancıya konut satışı yasağı gelmeli mi?