Kim'den şok karar: Squid Game'i ülkeye sokan kişiye idam cezası verdi!

Çin'den ünlü televizyon dizisinin dijital bir kopyasıyla Kuzey Kore'ye dönen öğrenci, sınıfta en yakın arkadaşlarıyla Squid Game'i izleyince kıyamet koptu. Kuzey Kore söz konusu öğrenciyi kurşuna dizecek, izleyenler ise ömür boyu veya beş yıl hapse mahkum edildi

Haber albümü için resme tıklayın

Bütün dünyayı kasıp kavuran Squid Game dizisi, doğduğu toprakların hemen yanında büyük bir trajediye yol açtı. Her şey, bir lise öğrencisinin Çin'e seyahat etmesiyle başladı.

Çin'i ziyaret eden bir Kuzey Koreli erkek öğrenci, ülkesine dönerken Netflix'in Güney Kore yapımı dizisi Squid Game'nin bir kopyasını USB bellekle yanında getirdi.

Öğrenci olan Kuzey Koreli, Çin sınırındaki North Hamgyong'da ünlü dizinin dijital kopyasını birçok kişiye sattı, Squid Game'i satın alanların arasında kendi arkadaşları da vardı.

Kuzey Kore'nin her şeyi izleyen gözetim servisinin gözünden Squid Game'in yayılması elbette kaçmadı, 109 Sangmu adlı gizli servis öğrenciyi geçen hafta yakaladı.

Radio Free Asia, diziyi Çin'den gizlice Kuzey Kore'ye getiren öğrencinin kurşuna dizilerek idam edileceğini bildiriyor. Söz konusu idam şekli, Squid Game'de de vardı.

Squid Game'in kopyalarından satın alanlardan biri ömür boyu hapse mahkum edilirken, izleyen altı Kuzey Koreli ise beş yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Dünyanın en kapalı ülkesi Kuzey Kore'de, düşman kardeş Güney Kore ve Batılı ülkelerden getirilen bütün film, dizi, şarkı ve diğer ürünler yasak.

Pyongyang yönetimi, ünlü dizinin bir okuldaki sınıfta izlenmesi üzerine geçen hafta gizli servisin okullardaki tüm öğrencileri araması talimatı verdi.

SQUID GAME'İN SIRRI! GERÇEK ORTAYA ÇIKTI 
Sürükleyici hikaye anlatımının yanı sıra dizinin Güney Kore'deki günlük hayatı etkileyen gerçek olayları tasviri eleştirmenlerin övgüsünü kazandı. Dizi, Seul'daki iki ailenin birbirine tezat hayatını anlatan Parasite (Parazit) filminin hemen ardından geldi.

Parazit 2020'de en iyi film dalında Oscar Ödülü kazanan ve İngilizce'den farklı bir dilde çekilmiş ilk film olmuştu. Film en iyi yönetmen ödülünün de dahil olduğu beş dalda daha Oscar kazanmıştı. Güney Kore toplumunun sosyal problemlerinden bugüne kadar haberdar olmayan uluslararası izleyiciler, artık bunların farkında. Dizide dikkat çekilen ana problemleri BBC Dünya Servisi'nden Fernando Duarte inceledi.

KADIN DÜŞMANLIĞI 
Dünya Ekonomik Forumu 2021 Küresel Toplumsal Cinsiyet Ayrımı listesinde Güney Kore, toplumsal cinsiyet eşitliği alanında 102. sırada geliyor. Squid Game bu kültürü, kadın yarışmacıların bazı görevlere uygun görülüp görülmeyeceği üzerine dönen tartışmalarla yansıtıyor. Dizide yatırım fonu yöneticisi Cho Sang-woo, kadınların grup görevlerinde yer almasını birden fazla kere engellemeye çalışıyor. Fakat dizinin kendisi de kadınların rollerini betimlemesi açısından eleştirildi.

Tartışmalar özellikle Mi-nyeo karakterin etrafında yoğunlaşıyor. Bu karakter gangster Deok-su'nun takımına girmek için onunla cinsel ilişkiye girmişti. Squid Game yazarı ve yönetmeni Hang Dong-hyuk, kadın düşmanlığı suçlamalarını sosyal medya hesabından reddetti. Kore gazetesi Hankook Ilbo'ya konuşan yönetmen, karakterlerin en kötü durumlar karşısında neler yaptıklarını göstermek istediğini söyledi.

KUZEY KORE'DEN KAÇANLARIN AKINI 
Dizide Kuzey Kore'den Güney'e kaçanların hikayeleri de işleniyor. Model Jung Ho-yeon'un oynadığı Sae-byok karakteri, Kuzey Kore'den kaçarken ayrı düştüğü ailesini tekrar bir araya getirebilmek için ihtiyaç duyduğu parayı kazanarak ailesini birleştirme umuduyla oyuna katılıyor.
Pandemiden önce her yıl binden fazla Kuzey Koreli, Güney Kore'ye kaçıyordu. Güney Kore'nin bu kişilerin sosyal ve ekonomik entegrasyonu için çeşitli politikaları olsa da, ayrımcılık, kötü muamele ve şüpheye maruz kalmaları olağan bir durum.

Squid Game bunu da dizide işliyor. Üstelik Korece konuşmayanların anlamayacağı bir detay da var: Kuzey'den kaçan pek çok kişi gibi Sae-byok da orijinal şivesini saklayıp Seul şivesiyle konuşuyor. Gerçek şivesini yalnızca bir yetimhanedeki erkek kardeşiyle konuşurken kullanıyor.

YOKSULLUK 
Güney Kore'de yoksulluk olduğunu öğrenen kişiler genellikle şaşırır. Çünkü Güney Kore Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin önünde, BM İnsani Gelişmişlik Endeksi'nde 23. sırada yer alıyor.

Fakat dizinin ana karakteri Gi-hun işten çıkarılmış, iki iş batırmış, hasta annesiyle yaşayan ve kızına doğum günü hediyesi alacak parası olmayan biri. Gi-hun, yoksulluktan çıkamayan "başarısız işçiyi" betimliyor.

Toplum içindeki gelir dağılımındaki adaleti ölçen Gini Endeksi'nde Güney Kore bazı Nordik ülkelerinden daha iyi durumda. Peki dizide bu tema neden işleniyor? Çünkü Güney Kore'de eşitsizlik artışta. Ülkedeki en zengin yüzde 20'nin serveti, en yoksul yüzde 20'ninkinin 166 katı.

OECD verileri 51 milyon nüfuslu ülkenin yaklaşık yüzde 17'sinin pandemi öncesinde yoksulluk koşullarında yaşadığını gösteriyor. Bazı insanlar, Goshitel ve Goshiwon adlı verilen ve genişliği iki metrekareye kadar düşebilen küçük küplerde yaşamak zorunda kalıyor.
Bazı evlerde bir ailenin birden fazla nesli bir arada yaşıyor. Ama durumu iyi olanlar bile zorlanıyor: Hanehalkı borcu gayrisafi yurtiçi hasılayı aşmış durumda. Bu Asya'daki en büyük oran.

GÖÇMEN SÖMÜRÜSÜ 
Squid Game'deki en sempatik karakterlerden olan, Pakistan göçmeni ve fabrika işçisi Ali, Güney Koreli patronu maaşını aylar boyunca ödemeyince yarışmaya katılıyor. Eşini ve bebeğini geride bırakmak zorunda kalıyor.
Pakistanlılar Güney Kore'deki en büyük göçmen gruplarından olmasa da Ali'nin hikayesi, bazı göçmenlerin ülkede sömürülme hikayesini anlatıyor. Güney Koreli yetkililer son 20 yılda işçi koruma yasaları çıkarsa da, insan hakları grupları göçmen işçilerin koşullarının hâlâ çok kötü olabileceğini söylüyor.

KURUMSAL VE SİYASAL KAYIRMA KÜLTÜRÜ
Güney Kore son yıllarda siyaset ve iş dünyasında çok sayıda skandalla çalkalandı. Bunlar arasında ülkenin ilk kadın devlet başkanı olan Park Geyn-hye'yi 2016'da cezaevine gönderen yolsuzluk da vardı.

Güney Kore son yıllarda siyaset ve iş dünyasında çok sayıda skandalla çalkalandı. Bunlar arasında ülkenin ilk kadın devlet başkanı olan Park Geyn-hye'yi 2016'da cezaevine gönderen yolsuzluk da vardı.

ÇİN'LE KARMAŞIK İLİŞKİ
Squid Game'de Çin'in adı sadece bir kere geçiyor: Sae-byok'un annesi Çin üzerinden Güney Kore'ye kaçmaya çalışırken Çin'de tutuklandığında. Pekin ve Seul arasındaki ilişki, dizinin kendisinden çok sokaktaki yansımasında kendini belli ediyor.

Çin basını, oyuncuların giydiği yeşil kıyafetin 2019'da vizyona giren Çin yapımı "Teacher, Like" filmindeki kıyafetleri andırdığını yazdı. Bu, sosyal medyada tartışmalara yol açtı. Fakat bütün bu tartışmalar dizinin Çin'deki popülerliğini etkileyemedi. Netflix Çin'de yasaklı olsa da dizi, korsan sitelerden izlenebiliyor. Çin'in en popüler film ve kitap eleştiri sitesi Douban'da diziye 300 bin yorum geldi ve 10 yüzden 7,6 gibi etkileyici bir not aldı.

İronik bir şekilde Çin'deki e-ticaret siteleri dizideki kostümler gibi ürünleri satmaya başladı. Şangay'da, dizideki Kore tatlısı dalgona satan dükkanlar bile açıldı. TikTok'ta, dizideki dalgona oyununu taklit eden videolar da yapıldı. Squid Game böylesine masum bir tatlıya olumsuz anlamlar yüklemiş olabilir ama dizinin popülerliği genel olarak Kore kültürüne dair ilgiyi bütün dünyada artırıyor.
TAKMA ADI BAŞINA İŞ AÇTI 
'Squid Game' takma adını kullanan 32 yaşındaki bilgisayar oyuncusu Lydia Ellery, Netflix yapımı aynı adlı dizi nedeniyle iş kaybetmeye başladığını açıkladı. Ellery, işverenlerin diziyle oluşan bağ nedeniyle onunla çalışmaktan çekinmeye başladığını belirten oyuncu, on yıldan fazladır bu ismi kullandığını söylüyor.

Dizinin hayranları tarafından çevrimiçi olarak taciz edilen ve BBC'ye "Bu ad yüzünden dizinin hayranlarından nefret dolu mesajlar alıyorum ve iş kaybediyorum" diyen Twitch yayıncısı, takma adını değiştirmeyi düşünüyor.

İngiltere'nin Bristol şehrinde yaşayan Ellery, çevrimiçi yayın yaptığı Twitch ve sosyal medya hesabı Instagram'da 11 yıldır Squid Game adını kullanıyor. Twitter ismi ise SquidGaming. Twitch platformunda 42 bin 300 takipçisi bulunan bilgisayar oyuncusu aynı zamanda Yogscast isimli yedi milyondan fazla YouTube abonesi bulunan kolektifin de bir parçası.

Ellery, arkadaşlarının, adıyla olan bağlantı nedeniyle, kendisine "squid" dediğini ve sosyal medya platformlarında kullandığı isme öylesine, bir anda karar verdiğini belirtiyor. Ancak isim şu anda farklı bir anlama geliyor. Çünkü bir grup insanın para için ucunda ölüm olan  çocuk oyunları oynadığı Squid Game isimli Kore dizisi, gösterime girdikten sonraki ilk bir ayda tüm dünyada 142 milyon kişi tarafından izlendi.

Dizi toplumsal düzeni ve insan davranışlarını sorgulatan hikayesiyle büyük sansasyon yarattı. Dolayısıyla Ellery'nin ismi de dikkat çekti. Ancak dizi kendi hesabı üzerinden değil Netflix hesabı üzerinden öne çıkarılıyordu.

"Dizinin resmi bir Instagram hesabı olmadığı için, insanlar benim hesabımı o yapım zannederek etiketlemeye ve bana mesaj atmaya başladılar" diyen oyuncu, kendisini strese sokan nefret mesajları aldığını ekliyor.

"İnsanlardan taciz mesajları almaya başladım. Dizinin büyük hayranı oldukları için bana öfkelilerdi… Dizinin elinden bu ismi aldığımı düşünüyorlardı. Instagram'da bildirimleri kapatmak zorunda kaldım."

Ellery'nin hesabı o kadar popüler oldu ki insanlar hesabının kitlenmesine sebep oldular ve şifresini defalarca yenilemek zorunda kaldı. "İnsanlar benim hesabımı şikayet ediyorlardı ve pek çok kişi de hesabımı ele geçirme çalıştı. Hesabıma girmeye çalışan kişiler hakkında e-posta gelip duruyordu. Çok yorucuydu."

Oyuncunun ismi yalnızca kendisine rahatsızlık vermekle kalmadı, aynı zamanda on yıldan fazla süre önce kurmaya başladığı markaya da zarar veriyor ve yeni iş almasını engelliyordu. Ellery, çevrimiçi oyun yayını yapmanın yanı sıra reklam ve halkla ilişkiler işleri de yapıyordu.

"Arama motoru optimizasyonum (SEO) alt üst oldu. Eğer beni ve kurduğum şirketi internette ararsanız gördüğünüz tek şey diziyle ilgili içerikler. Daha önce çalıştığım şirketler bana iş vermiyor. Kısa bir süre önce bir iş teklifim bu nedenle reddedildi. Şirket, sebebin Squid Game yapımı olduğunu söyledi. Dizi oldukça şiddet içeriyor, bu nedenle olabilir."

25 Kas 2021 - 16:10 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Mehmet Şahin'i Alanya Belediye Başkanı Adayı olarak görmek ister misiniz?