İşte hastane gerçekleri! Basın Konseyi’nden Yeni Alanya'ya Şeref Madalyası

Basın Konseyi, Yeni Alanya'da Alanya EA Hastanesi'ne ilişkin basın meslek ilkeleri çerçevesinde, belgeli, halk sağlığı gözetilerek, kamu yararına yayınlanan haberler ve köşe yazılarına haksız şekilde kınama cezası vererek büyük bir yanlışa imza attı

İşte eksikliğin giderilmesini sağlayan haber ve Başhekim Lakadamyalı'nın vatandaşlara yaptığı aşı çağrısının haberi.
+9
Haber albümü için resme tıklayın

ALANYA Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı'nın şikayetini değerlendiren Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı ve Dim Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim ile Yeni Alanya Politika Editörü ve Köşe Yazarı İbrahim İpbüker'e kınama cezası verdi.

GERÇEKLER ORTADA

Basın Konseyi Yüksek Kurulu'nun Basın Meslek İlkeleri'nin 4,6 ve 16'ncı maddelerinin ihlal edildiğini öne sürerek verdiği kınama cezasının haksız ve adaletsiz olduğunu gösteren gerçekler ise şunlar:

LAKADAMYALI'NIN ŞAHSI HEDEF ALINMADI

Basın Meslek Kuralları Madde 4: Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira nieliği taşıyan ifadelere yer verilemez.
Yeni Alanya'da Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili yer alan haber ve köşe yazıları, tamamen halk sağlığı gözetilerek, kamu yararı doğrultusunda yazılmıştır. Başhekim Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı'nın şahsı hedef alınmadan hastane içinde yaşanan olumsuzluklar vurgulanarak, yanlışlarn düzeltilmesi hedeflenmiştir. Buna örnek verecek olursak, 12 Ağustos 2021 tarihinde Yeni Alanya'da "Acizlik" başlığıyla yer alan haberde, hastanenin acil servisinde yeterli sayıda serum askısı olmadığı, serumların hastaları tehdit eder şekilde rastgele yerlere asıldığı fotoğraflarla belgelenerek verilmiştir. Haberin gazetede yer almasından sonra acil servise yeterli sayıda serum askısı getirilmiş ve önemli bir eksiklik bu haber sayesinde giderilmiştir. Ayrıca aynı gün Yeni Alanya'nın manşetinde yer alan "Patladık" başlıklı haberde koronavirüs vakalarındaki artışa dikkat çekilirken, haberin içine Başhekim Lakadamyalı'nın açıklaması da "Başhekimden çağrı" başlığıyla verilmiştir. Bu da başhekimin hedef alınmayışının en güzel örneklerinden birisidir. Diğer taraftan hastane ile ilgili olumsuz haberlerin çoğunda Başhekim Lakadamyalı'nın fotoğrafı kullanılmamıştır. Dolayısıyla Basın Meslek İlkeleri'nin 4. Maddesi'nin ihlal edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

BÜTÜN HABERLER BELGELİ

Basın Meslek İlkeleri'nin 6. Maddesi: Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın ve doğruluğuna emin olunmaksızın yayınlanamaz.
Yeni Alanya'da yayınlanan tüm haberler belgeleriyle birlikte yayınlanmıştır. Örneğin 2 Temmuz 2021 tarihinde yayınlanan 'Allah'a havale ediyorum" başlıklı manşet haberde, hastaneden istifa etmek zorunda kalan Dr. Murat Pepe'nin açıklamalarına yer verilmiştir. Dr. Murat Pepe'nin açıklamaları telefon kayıtlarında da mevcuttur. Diğer bir örnek ise 10 Eylül 2021 tarihinde yayınlanan "Korkunç tablo" başlıklı manşet haberdir. Haberde hastane kayıtlarından elde edilen isim listesi de yayınlanmıştır. Şikayet konusu olan diğer haberlerde de hem belgeler, hem de fotoğraflar yayınlanmış, haberlerin doğru olduğu ortaya konulmuştur. Bütün haberlerle ilgili gerekli soruşturmalar yapılmış, doğrulukları ispatlanmıştır. Dolayısıyla Basın Meslek İlkeleri'nin 6'ncı maddesinin ihlal edilmesi söz konusu değildir.

TEKZİP METİNLERİ YAYINLANDI

Basın Meslek İlkelerinin 16'ncı Maddesi: Basın organları yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duyar.
Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Hüseyin Lakadamyalı, Yeni Alanya'da yer alan iki ayrı haberle ilgili mahkeme yoluyla tekzip yayınlama kararı göndermiştir. İki tekzip metni de usulüne uygun olarak Yeni Alanya'da yayınlanmıştır. Bunlardan ilki Yeni Alanya'nın 10 Temmuz 2021 tarihli sayısında yayınlanmıştır. "Şok belge' başlıklı haberle ilgili tekzip yayınlama kararı veren mahkemeden gelen tekzip metni kurallara uygun şekilde 10 Temmuz tarihinde yine manşet haber olarak yayınlanmıştır.
İkinci tekzip ise Yeni Alanya'nın 14 Temmuz tarihli sayısında yayınlanmıştır. "Profesörlüğü sahte mi?" başlıklı haberle ilgili tekzip yayınlama kararı veren mahkemeden gelen tekzip metni yine kurallara uygun olarak Yeni Alanya'da yayınlanmıştır. Dolayısıyla Basın Meslek İlkeleri'nin 16. Maddesi'nin ihlal edilmesi de söz konusu değildir.

LAKADAMYALI'NIN AÇIKLAMALARINA YER VERİLDİ

Öte yandan Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı'nın hastaneyle ilgili yaptığı açıklamaların hepsine Yeni Alanya Gazetesi'nde yer verildi. Örneğin 17 Ağustos tarihinde yaptığı "Başhekim Lakadamyalı'dan gençlere aşı çağrısı" başlıklı açıklaması 18 Ağustos tarihinde Yeni Alanya'da yayınlandı. 13 Eylül 2021 tarihinde Başhekim Lakadamyalı'nın "Aşı randevularında tarih ve saate dikkat" açıklaması 14 Eylül tarihinde Yeni Alanya'da yayınlandı. Bunun örneklerini çoğaltmak mümkündür. Dolayısıyla Başhekim Lakadamyalı'nın "Lehime olan haberler başka gazetelerde yayınlanıyor ama Yeni Alanya'da yayınlanmıyor" şeklindeki iddiası tamamen asılsızdır.

HABER KUTSAL, YORUM HÜRDÜR

Öte yandan Yeni Alanya Gazetesi Politika Editörü ve Köşe Yazarı İbrahim İpbüker, "Onbirinci Köy" isimli köşesinde kendine ait olan düşünceleriyle ilgili yazılar yazmıştır. Herkes bilir ki, gazetecilik mesleğinde "Haber kutsal, yorum hürdür" ilkesi vardır. Bu nedenle köşe yazılarına yansıttığı düşünce ve fikirlerinden dolayı İbrahim İpbüker'e kınama cezası verilmesi haksızlıktır. Hiç kimseye düşünce ve fikirlerinden dolayı ceza verilemez.

BASIN KONSEYİ KİMİN YANINDA?

Basın Konseyi, son dönemde milliyetçi ve muhafazakar gazeteciler ile basın yayın organlarına verdiği kınama cezaları ile dikkat çekiyor. Özellikle son dönemlerde HDP mensuplarının da şikayetlerini kabul edip, şikayete muhatap olan basın yayın organlarına ve gazetecilere çeşitli cezalar veren Basın Konseyi, bu tutumuyla da dikkat çekiyor.

İŞTE BAZI ÖRNEKLER

HDP Grup Başkan Vekilleri Meral Danış Beştaş ve Hakkı Saruhan Oluç'un 17.06.2020 tarihinde Sabah Gazetesi Yazarı Hilal Kaplan hakkındaki şikayetlerini değerlendiren Basın Konseyi, Hilal Kaplan'a kınama cezası verdi.
Yine HDP'li aynı isimlerin Yeni Şafak Gazetesi Muhabiri Burak Doğan ve Yeni Şafak Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik'le ilgili şikayetlerini değerlendiren Basın Konseyi, iki gazeteciye de kınama cezası verdi.
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Azat Barış'ın 04.12.2019 tarihinde Yeni Şafak Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik'le ilgili şikayetini değerlendiren Basın Konseyi, yine HDP'nin şikayetini haklı bularak Çelik'e kınama cezası verdi.

(İBRAHİM İPBÜKER)26 Eyl 2021 - 23:11 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Eyvah Eyvah - bU KADAR REZALETİN OLASI DEĞİLDE BUNLARIN YAZILIP ÇİZİLMESİ HALKA DUYURULMASI MI SUÇ OLUYOR. GAZETEDE YAZILANLARIN HİÇ BİRİ HAKKINDA BİLDİĞİM HİÇ BİR YETKİLİ AÇIKLAMA VEYA YALANLAMA YAPMADI. BİR LAF VARDIR. SUCUT IKRARDAN GELİR...

TEBRİKLER SAYIN DİM YETKİLİLERİ OLMASADA BİZLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 27 Eylül 09:55Anket ALANYA CUMA PAZARI'NIN TAŞINMASI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?