Alanya'daki görkemli tesisin imar adasına bir itiraz daha!

Oz Otelleri'nin Okurcalar'daki görkemli tesisinin bulunduğu imar adasındaki düzenlemeye bir itiraz daha geldi

Haber albümü için resme tıklayın

YENİ Alanya'nın 27 Temmuz 2021 tarihli sayısında "Haksız imara iptal talebi" başlıklı manşet haberiyle gündeme taşıdığı Okurcalar Mahallesi'ndeki Oz Otel'inde bulunduğu 3 nolu düzenleme bölgesindeki 18. Madde uygulamasına bir itiraz daha geldi. Hatice Demir, Emine Yıldırım, Fatma Ökmen, Nahide Ünal, Ayşe Taş ve Habibe İnce'nin avukatı aracılığıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alanya Belediyesi'ne verilen itiraz dilekçesinde konu şöyle ifade edildi:

ZARARA UĞRATILDI"

"Müvekillerin murisi olan Ahmet İnce, Okurcalar Mahallesi 3 Nolu düzenleme bölgesinde 344 ada 2 parsel malikidir. İmar planı ve parselasyon işlemi yapılırken müvekkilin parseli eski yerine göre çok daha kıymetsiz ve değersiz yere kaydırılmış ve müvekkiller yapılan işlemler ile zarara uğratılmıştır. Hali hazırda müvekkillerin eski yerinin kıymetli bir yer olması sebebiyle üzerine beş yıldızlı otel dahi yapılmış, müvekkillerin işlem sonrası oluşan taşınmazının yıllardır atıl vaziyette kalmasına sebebiyet verilmiştir. Bu sebeple Okurcalar Mahallesi 3 nolu düzenleme bölgesi sahasında 3194 sayılı imar kanunun 18. Maddesi imar uygulamasının ve bölgedeki imar planının iptali ile imar uygulamasının ve imar planının değişikliğinin yapılması gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı.

İTİRAZ BAŞVURUSU

Yapılan başvuruda konu şöyle ifade edildi:
"Antalya İli Alanya İlçesi Okurcalar Mahallesi 343 ada 1,2, 344 ada 1,2,3, 345 ada 1,2, 346 ada 1,2, 347 ada 1,2,5,6, 348 ada 1,2,3,4,5,6 ve 349 ada 1 nolu parsellerden oluşan 3 nolu düzenleme bölgesi sahasında 3194 sayılı imar kanunun 18. Maddesi imar uygulaması yapılmıştır. Yapılan imar uygulaması kanuna aykırı olup, iptali ve değişiklik yapılması gerekir. Şöyle ki; mirası bırakan merhum Ahmet İnce, Antalya İli Alanya İlçesi Okurcalar mahallesi 3 Nolu düzenleme bölgesinde 344 ada 2 parsel malikidir. İmar planı yapılırken ve parselasyon işlemi yapılırken parsel eski yerine göre çok daha kıymetsiz ve değersiz yere kaydırılmış ve yapılan işlemler ile varisler zarara uğratılmıştır. Hali hazırda müvekkillerin eski yerinin kıymetli bir yer olması sebebiyle üzerine beş yıldızlı otel dahi yapılmış, müvekkillerin işlem sonrası oluşan taşınmazının yıllardır atıl vaziyette kalmasına sebebiyet verilmiştir. Bu sebeple Okurcalar Mahallesi 3 nolu düzenleme bölgesi sahasında 3194 sayılı imar kanunun 18. Maddesi imar uygulamasının ve bölgedeki imar planının iptali ile imar uygulamasının ve imar planının değişikliğinin yapılması gerekmektedir.

SİT ALANI UYGULAMA BÖLGESİNDE

Ayrıca Antalya İli Alanya İlçesi Okurcalar Mahallesi 3 Nolu düzenleme bölgesi adı altında yapılan parselasyon planının düzenleme sınırı irdelendiğinde krokilerden tespit edileceği üzere iki adet SİT alanının uygulama bölgesinde kaldığı görülmektedir. Ancak yeni yönetmeliğe aykırı olarak SİT alanlarının plan üzerinde işaretli olmadığı halde uygulamanın devam ettirildiği ve kesinleştirildiği görülmüştür.
3194 sayılı kanunun 18 maddesi uyarınca yapılan bu işlem ile Kültür Varlıkları Koruma Kanunun; sayısal veriler ve planlar üzerinde işlenmeden uygulama yapılmaması yönündeki ilkesel hükümleri çelişmektedir.

ORMAN SINIRI İHLAL EDİLDİ

Yine Antalya İli Alanya İlçesi Okurcalar Mahallesi 3 Nolu düzenleme bölgesi adı altında yapılan parselasyon planının düzenleme sınırı irdelendiğinde krokilerden tespit edileceği üzere Orman Sınırının (OS) ihlal edildiği anlaşılamaktadır.
İlgili kanun hükümleri uyarınca orman sınırları küçültülemez, daraltılamaz. 3194 sayılı kanunun 18 maddesi uyarınca yapılan bu işlem ile Orman Kanunun ilgili maddesinin belirtilen hususlar kapsamında çeliştiği görülmektedir.

UYGULAMA İPTAL EDİLMELİ

Hal böyle olunca kurumunuza başvurarak Antalya İli Alanya İlçesi Okurcalar Mahallesi 343 ada 1,2, 344 ada 1,2,3, 345 ada 1,2, 346 ada 1,2, 347 ada 1,2,5,6, 348 ada 1,2,3,4,5,6 ve 349 ada 1 nolu parsellerden oluşan 3 nolu düzenleme bölgesi sahasında 3194 sayılı imar kanunun 18. Maddesi imar uygulamasının ve bölgedeki imar planının iptali ile imar uygulamasının ve imar planının değişikliğinin yapılmasını talep etme zaruretimiz hasıl olmuştur.
Başvurumuzun titizlikle incelenerek tarafımıza bilgi verilmesi bilvekale talep olunur."

İBRAHİM İPBÜKER

13 Ağu 2021 - 00:20 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Alanya'da toplu taşıma ücretleri pahalı mı?