Kader değil! 'Alanya'nın kuralları olmalı'

Bayramda yaşanan rezalet manzaralarına tepki gösteren siyasiler "Yönetilebilirdi" dediler. Kurban Bayramı'nda Alanya'ya akın eden binlerce yerli tatilci arabalarında, parklarda ve sahillerde konakladı, trafik felç oldu, çöp dağları oluştu, Covid-19 unutuldu ve Türkiye bizi konuştu. Rezalet manzaralarını Yeni Alanya'ya yorumlayan siyasiler "Yaşananlar kader ve sürpriz değil" dediler

+4
Haber albümü için resme tıklayın

ALANYA Kurban Bayramı tatili boyunca yerli ve yabancı turist akınına uğrarken, bununla birlikte parklarda, sahillerde, caddelerde çok sayıda olumsuz görüntüler oluştu. Her kesimden tepki alan konuyu Yeni Alanya'ya değerlendiren siyasi partilerin ilçe başkanları, önümüzdeki yıllar için yeni kural ve önlemlerin şart olduğunu söylediler.
'KAMP ALANLARI OLUŞTURULMALIYDI'
Tartışmayı başlatan isim Antalya Büyükşehir ve Alanya belediyelerinin CHP'li Meclis Üyesi Erkan Demirci oldu. Demirci, "Bayramda Alanya’da yaşanacak yoğunluğu kestirmek için müneccim olmaya gerek yok" diyerek, kentin doğusu ile batısında kamp ve konaklama alanlarının önceden hazırlanması gerektiğini ifade etti.
Tatilin günümüzde ihtiyaç olduğunu ifade eden Demirci, herkesin tatil yapmaya hakkı olduğunu dile getirdi. Alınacak önlemler ve uygulanacak cezai yaptırımlarla Alanya’da tatil yapmanın kurallara tabi olduğunun hissettirilebileceğini aktaran Demirci, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:
"Alanya'da yıllardan bu yana kent disiplini kayboldu, kente karşı suç işleniyor, insanların olduğu kadar kentlerin de hakları var ve kentin hakkını savunmak planlama ve denetimle olur derken tam da bunu kastediyorduk.
Kent yöneticiliği öngörü gerektirir, disiplin gerektirir, planlama gerektirir. Kent yöneticisinin görevi kentlileri sosyal ve ekonomik açıdan desteklemek olduğu kadar, mekansal bağlamda kenti de korumaktır. Eğer kentte yollar, sokaklar, meydanlar, kaldırımlar, plajlar işgal altındaysa o kente karşı suç işleniyordur. Unutmayalım ki kentin imajı hem o kenti yönetenlerin, hem o kentte yaşayanların, hem de o kenti ziyaret edenlerin vizyonuyla şekillenir.
Gücünü Anayasa'dan alan bazı haklar vardır. Mesela yerleşme ve seyahat hürriyeti gibi. O yüzden herkesin ilçeye gelenlere saygı duyması gerekir.
Tatil önceden keyfi bir ihtiyaç olarak kabul edilirken, artık zorunlu bir ihtiyaç olarak kabul edilir hale gelmiştir. Parası olanın olduğu kadar, parası olmayanın da tatil yapmaya hakkı vardır. Unutmayalım ki herkesin otellerde kalmaya imkanı olmayabilir. Çevreye zarar vermemek ve taşkınlık yapmamak koşuluyla çadırda ya da araç içinde uyumak ve hatta çimenlerde uyumak normal karşılanabilir. En azından hiç kimse aracında uyuduğu için suçlanamaz.
Peki bayram tatili boyunca kentin ve kentlinin hakkı korunabilir miydi? İstenmeyen manzaralar engellenebilir miydi? Yaşanacak bu yoğunluğu kestirmek için müneccim olmaya gerek olmadığına göre neler yapılabilirdi?
Çadır, karavan ve diğer araçlar için kentin doğu ve batısında yerleşik alanlardan uzakta kamp ve konaklama alanları hazırlanabilirdi. Bu alanlarda seyyar WC ve duş imkanı sağlanabilirdi. İncekum Plajı, Kleopatra Plajı, Keykubat Plajı gibi gözde yerlerde, meydanlarda ve çimenlik alanlarda konaklayanlara izin verilmez, araç ya da çadırda konaklayacak olanlar şehrin uygun yerlerinde hazırlanmış olan kamp ve konaklama alanlarına yönlendirilebilirdi.
Tatilin ilk gününden itibaren adabıyla yemeyi, içmeyi, eğlenmeyi bilmeyip, diğer ziyaretçileri rahatsız edenlere, çevreyi kirletenlere, görsel kirlilik yaratanlara, hatalı park edenlere ceza uygulanabilir, Alanya'da tatil yapmanın kurallara tabi olduğu hissettirilebilirdi. Şehir içi trafiği için bayram boyunca bazı araçların trafiğe sokulmaması, bazı yolların taşıt trafiğine kapatılması gibi pek çok önlem UKOME kararına bağlanarak alınabilirdi. Söylediğim gibi herkesin dilediği yerde ve dilediği koşullarda tatil yapma hürriyeti var ama diğer kişileri rahatsız etmemek şartıyla.
Umarım seneye bazı şeyler önceden planlanır ve bu bayramda yaşananlar bir daha yaşanmaz.
Orhan Veli'nin Bedava şiiriyle bitirelim:
BEDAVA
Bedava yaşıyoruz, bedava;
Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;
Yağmur çamur bedava;
Otomobillerin dışı,
Sinemaların kapısı,
Camekanlar bedava;
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava;
Kelle fiyatına hürriyet,
Esirlik bedava;
Bedava yaşıyoruz, bedava."
'KÖTÜ TECRÜBELERDEN DERS ÇIKARMALIYIZ'
Adalet ve Kalkınma Partisi Alanya İlçe Başkanı Mimar Mustafa Toklu, Alanya olarak kötü tecrübelerden ders çıkarılması gerektiğini söyledi. Toklu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
"Kurban bayramı tatilinde şehrimizde yaşanan olumsuzluklar herkesi derinden üzmüştür. Pandemi sebebiyle uzun süre insanlar evlerinden çıkamamış ve bu tatilde kısıtlamaların kalkmasıyla gerek lokasyon gerekse tanınırlık açısından ilçemize çok sayıda tatilci gelmiştir. Ancak yaşanan her türlü olumsuzluğa karşı başta belediye personelimiz olmak üzere tüm güvenlik güçlerimize teşekkür etmek istiyorum. 9 günlük bayram tatilinde can siparene bir şekilde çalıştılar.
Herkesin tatil yapma hakkı ve özgürlüğü vardır ancak bu özgürlük ve haklar diğer vatandaşların özgürlüğüne ve haklarına tesir edecek derecede sınırsız değildir. Şehrin düzen, disiplin ve güzellik dokusunu yok edecek, temel değerlere zarar verecek kadar da sınırsız değildir. Herkesin farkına varması gereken bir husus var; Alanya sanıldığından büyük ve talep gören bir destinasyondur. Master eylem planları ve önlemler ile bu tip tatil dönemlerine hazırlıklı olmalıyız. Bayram tatilinin bu şekilde yoğun geçeceği ve ilçemizin yoğun rağbet göreceği belli ve ortadaydı. Kent her türlü dinamiği ile bu insan seline daha iyi hazırlanabilirdi. Yaşanan tüm bu olumsuzlukları lehimize değerlendirmek ve çevirmek yine elimizde. Yaşanan her türlü iyi kötü tecrübelerden ders çıkarmalıyız ve kentimizi bir sonraki bu tip yoğun talep günlerine hep birlikte hazırlamalıyız. Artık Alanya’da farklı turizm dönüşüm senaryolarını konuşup yeni çalışmalar ve ilkeler belirleme zamanı gelmiş ve geçmek üzeredir. Alanya merkezinin ayrı, batısının ayrı, doğusunun ayrı turizm oluşumları planlamakla işe başlanmalıdır. Şehrin verimsiz yapılaşmasının etkileri, potansiyel turizm cazibe merkezilerinin bir an önce sağlıklı bir şekilde hayata geçirilmesi, şehrin marka değerini arttırmaya yönelik yapılacak çalışmalara hız verilmesi ve buna tüm kamunun, sivil toplum kurumlarının ve siyasi partilerin el vermesi, sosyal medyadaki bilinçli kötü tanıtımların engellenmesi ve şehrin en büyük ekonomik gelir kaynağı turizme yönelik farklı fikir ve stratejilerden oluşan turizm platformlarının oluşturulması gerekmektedir. Bütün kent paydaşlarını çözümün bir parçası olmaya davet ediyorum. Alanya halkı da, misafirleri de konforun ve huzurun en iyisine layıktır.
Şehrin marka değerini, kent vizyonunu arttıracak çalışmaların yapılması şarttır.
Aksi takdirde hep birlikte olduğumuz bu gemi içindeki bizlerle birlikte batar.
Şehrin kurallarının, sürekliliğinin sağlanması ve kriz dönemlerine yönelik ekstra planlama yapılması, iletişim kanallarının etkin kullanılması önceliklerimiz arasında olmalı."
"ALANYA UCUZ TATİLİN ADRESİ OLDU"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, Alanya'nın son yıllarda ucuz tatilin adresi olduğunu vurgularken, "Alanya tüm dünyada ve ülkemizde tanınan bir turizm kenti. Ancak son yıllarda Alanya'ya gelen yerli ve yabancı turist profili değişti. Otellerimiz alım güçleri düşük turistleri kabul etmeye başladı. Pandemi nedeniyle insanlarımız maddi olarak çok zarar gördü, alım güçleri düştü. İşte bu insanlarımız yasakların kalkmasıyla birlikte ucuz tatil yapmak için Alanya'ya akın etti. Tatil sürecinde ister istemez bazı olumsuzluklar yaşandı. Bazı eleştiriler yapıldı. Eleştirilere tepki vermemek, kabul etmek lazım. Alanya hepimizin, elbette sahip çıkacağız. Eleştiri yapmak birilerini kötülemek değildir, bedava akıldır. Alanya'da yerel yönetim kötü görüntülere anında müdahale etti ve bir gün içinde bu görüntüler kaldırıldı. Gelecek seneler için yeni tedbirler almak lazım" dedi.
"KALICI ÖNLEMLER ALMAK LAZIM"
İYİ Parti Alanya İlçe Başkanı Alper Arıkan, bu görüntülerin Alanya'da daha önce de defalarca yaşandığını ifade ederken, "Alanya bayram döneminde her zaman ziyaretçi alıyor. İlk defa mı bu kadar kalabalık oldu, ilk defa mı parklarda, bahçelerde, plajlarda yatanlar geldi? Unutanlar için küçük bir hatırlatma yapalım. Burası turizm şehri Alanya. Turizmi yönetmek ise ciddi bir planlama, öngörü ve organizasyon yeteneği ister. Belediyelerden beklentimiz önce-sonra çöp temizliği paylaşmak yerine kirlenmesini önleyici önlemler almak, kolluk kuvvetleri ile birlikte adeta bu dönemlerde seferberlik ilan edip 7/24 kontrolde bulunmak, sokaklarda kalmaya gelmiş vatandaşları tatil hakkını engellenmeden yerel yönetimlerce önceden belirlenmiş kamp alanlarına yönlendirmektir. Kısacası problemler, çirkin görüntüler ortaya çıkmadan önlem almaktır" şeklinde konuştu.
"ALANYA ÜSTESİNDEN GELDİ"
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Alanya İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, başta Alanya Beldiyesi olmak üzere tüm kurumların iyi çalıştığını belirtirken, "İnsanlarımız iki yıl boyunca evlerinde kapalı kaldı. Bayram tatilini fırsat bilenler Alanya'ya hücum etti. Alanya tatil sürecinde bir buçuk milyon civarında yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaptı. Bu süreçte başta belediyemiz olmak üzere Kaymakamlık, Jandarma ve Emniyet birimleri başarıyla görevlerini yerine getirdiler. Bazı olumsuz olaylar yaşandı elbette ama şunu vurgulamak istiyorum. Alanya ile ilgili olumsuz görüntüleri sosyal medyada paylaşma yarışına girildi. Ben isterim ki Alanyamız sosyal medyada güzellikleri ile paylaşılsın. Ayrıca bu olumsuzluklar sadece Alanya'da değil diğer turizm bölgelerinde de yaşandı. Süreci başarıyla geçiren tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
"BELEDİYE MECLİSİ KARAR ALMALI"
Gelecek Partisi Alanya İlçe Başkanı Avukat Mevlüt Çakan da açıklamasında şunları söyledi:
"Sezonun yoğun zamanı ve bayram tatilinin uzun olması sebebiyle Alanya’da bir nüfus yoğunluğu yaşandı. Bu sebeple belediye, emniyet ve jandarma ekipleri yoğun bir mesai geçirdi.
Daha önceki bayramlarda gördüğümüz istenmeyen görüntüler bu bayramda da yaşandı. Kamuoyunun bu konudaki tepkisi üzerine Alanya’da bulunan Millet İttifakının temsilcileri Alanya Belediyesi'nin sınıfta kaldığını, Cumhur İttifakının temsilcileri ise Antalya Büyükşehir Belediyesinin sınıfta kaldığını söylediler.
Her iki ittifak da “Sınıfta kaldı” tespiti konusunda haklılar. Çünkü iki ittifak da sınıfta kalmıştır.
Bayram tatilinde bu yoğunluğun olacağı ve istenmeyen görüntülerin yaşanacağı sürpriz değildir. Peki bu yaşananlara karşı önlem alınmış mıdır? 2019 yılına göre daha fazla insanın park, refüj ve banklarda konakladığına bakılırsa hiç bir önlemin alınmadığı ortadadır.
Alanya Belediye Meclisi'nde grubu bulunan siyasi partilere, belediye meclis üyelerine ve belediye başkanlığına soruyorum.
Alanya’da park, refüj, bank, sahil vs. gibi kamuya açık alanlarda konaklama amaçlı bulunmanın, yatmanın ve uyumanın yaptırımı, cezası nedir? Bu sorunun cevabı yok. Çünkü bu konuda bir düzenleme, bir ceza yok.
Bir çok turizm şehrinde mesire alanları dışında bulunan yerlerde yatmak, konaklamak, içki içmek vs. yasaktır. Bu konuda alınmış bir meclis kararı ve yaptırımları, cezaları vardır. Örneğin Antalya Büyükşehir Belediyesi Belediye Zabıtası Emir Ve Yasakları Tembihnamesi 8. Maddesinde bu yasak ve yasağa uymayanlara verilecek para cezası belirlenmiştir.
Ancak Alanya Belediye Meclisi tarafından kabul edilmiş böyle bir yasak ya da yaptırım yok. Bu konunun meclis gündemine alınmasını isteyen tek bir belediye meclis üyesi dahi yok.
Alanya Belediye Meclisi tarafından kabul edilen karar ile parklarda içki içmek, yüksek sesle şarkı söylemek, müzik çalmak, çamaşır yıkamak ve duş almak yasak ancak konaklama amacıyla yatmak yada uyumak yasak değil. Zabıta ekipleri de insanların parklarda kalıp uyuyanlara değil, kamu düzenini bozanlara ceza yazmışlardır. Alanya halkı meclis üyelerini Alanya’yı yönetmesi ve kendisini temsil etmesi için seçti. Bulundukları makamlar söylenip, şikayet edilecek makamlar değildir. Vatandaş sizlerden şikayet değil icraat bekliyor.
1-) Alanya Belediye Meclis üyeleri 03.08.2021 tarihinde yapılacak olan belediye meclis toplantısında bu konunun gündeme alınmasını ve karara bağlanmasını sağlamalıdır. Eğer Alanya’da bir düzen intizam istiyorsak önce bu konunun meclis kararı ile yasaklanması ve uymayanlara para cezası verilmesi gerekir.
2-) Yasak kararı alınsa da tek başına yeterli değildir. Bu sebeple vatandaşları bilgilendirici duyurular sosyal medya ve diğer iletişim araçları ile yapılmalıdır.
3-) Alanya’ya gelen insanlara mülteci muamelesi yapılmamalı, nefret söylemini andıracak söylemlerden kaçınılmalıdır.
4-) Alanya’da alternatif turizm konusu gündeme alınmalı ve bu konuda teşfik ve yönlendirmeler yapılmalıdır.
Kıymetli vatandaşlar, Alanya’nın tanıtımı konusunda bir çok kurum ve kuruluşun emeği ve harcanan kamu parası var. Bir çok kişi turizmden ekmek kazanıyor. Bu emeklerin ziyan olmaması, başarılı olması için bir takım kurallara uyulması gerekmektedir. Herkes üzerine düşeni yaparsa mutlu, huzurlu bir Alanya’da yaşamak elimizde." (İBRAHİM İPBÜKER)

26 Tem 2021 - 00:34 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Birbilen. - Vizyonsuzlar!!!Siz sadece Deniz kenarındaki halkın parklarini cafe, restorant yaparsınız, yani çökersiniz!!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Temmuz 15:16
04

Bycaprice - Alanya kendine bir bakmalı ,kalite yoksunu olan ve rakip tusitlik ilçelere (Bodrum,Alaçatı,Kaş,Çeşme,Kuşadası) oranla kalite gelişitirici hiç bir yatırım yapmayan (kabaklar ve telefirik hariç) bir yönetim ile karşı karşıyayız.Diğer ilçelere baktımızda şehrin en merkezi yerinde marina var ve çok güzel bir hava veriyor şehir merkezine.Alanya da tekne barınağı çözülememiş problemleri ile karşımızda duruyor ve Alanyanın geleceğini alıp geriye götürüyor,belediye biraz vizyonunu geliştirmeli ,hiç bir şey yapamıyorsa yapılanları örnek almalı,en azından yakın komşu Mersin e gidip bakılmalı nasıl bir marina düzenlemesi yapılmış ve o şehre neler kazandırmış, örnekler ortada çözüm radikal kararlar alabilecek basiretli yönetimde.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Temmuz 13:33
03

Ne Yani - Kimsenin babasını yeri değil alanya eleştiri yapacağınıza hizmet yapın insanların kalacağı kap yeri yapın rahat tatil yapacakları yerler yapın sizin göreviniz hizmet değilmi gerci para götürmekden hizmet yapacak zamanmı var ancak konuşun buraya gelen insanlar sizin gibi parası olmuyor kim ister aylesini parkta yatırmak sizin için konuşmak kolay oturun oturduğunuz yerde paranızı sayın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Temmuz 12:35
01

Alanyalı - Olan oldu beyler geçmiş olsun.şimdi artan vakalarla nasıl kapanmayız ona bakın.Devlet hastanesini bir an önce düzene sokun.Aşılamayı arttırmaya bakın.Gerekirse kapı kapı gezip aşılatın.Devlet hastanesi başhekimini de bir zahmet görevden alın artık.Hakeden o koltukta otursun.Sayın Toklu en çokta size iş düşüyor.Malum japonların söylediği gibi problemi çözmek istiyorsanız koltuktan inip problemi yerinde görmek şart.Eğer tabi hedefinizde hala vatandaştan oy almak varsa...

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 26 Temmuz 00:55Anket Alanya'da toplu taşıma ücretleri pahalı mı?