Bu nasıl iş! Alanya'daki ünlü otel bölgesine mahkeme şoku

Oz Otelleri'nin Okurcalar'daki görkemli tesisinin bulunduğu 3 Nolu bölgede Alanya Belediyesi tarafından yapılıp, Antalya BŞB tarafından kabul edilen imar uygulamasına ilişkin dava açıldı. Antalya 5. İdare Mahkemesi'nde başlayan dava 'Yürütmenin Durdurulması' talebini içeriyor

Haber albümü için resme tıklayın

OZ Otel'in de yer aldığı Alanya'nın Okurcalar Mahallesi'nin 3 Nolu bölgesinde yapılan imar uygulamasının hukuka aykırı olduğu iddiasıyla Alanya Belediye Başkanlığı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na Antalya 5. İdare Mahkemesi'nde 'Yürütmenin Durdurulması' talebiyle dava açıldı.
Ayşe Uysal ve İsmet Ersoy'un avukatları Muhammed Hüsnü Sert ve Muhittin Şahin aracılığıyla 2021/767 Esas Numarası ile açtıkları davanın konusu "Alanya Belediye Başkanlığı'nın 05/ 11/2020 tarihli 2062 nolu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın 10/12/2020 tarihli 1350 nolu encümen kararlarının iptali ve işlemlerin açıkça hukuka aykırı olması ve uygulanması halinde telafisi mümkün olmayan zararlara neden olacağından yürütmenin durdurulması talebinden ibarettir" şeklinde özetlendi.

İŞTE İDDİALAR

Dava dosyasının 'Açıklamalar' bölümünde şu iddialara yer verildi:
"1- Müvekkillerin hissedarı olduğu, Antalya İli Alanya İlçesi Okurcalar Mahallesi 344 Ada 1 Parselde Alanya Belediyesi tarafından imar uygulaması yapılmıştır. Yapılan imar uygulaması neticesinde oluşan ve müvekkillerin hissedarı olduğu yeni parsel Antalya İli Alanya İlçesi Okurcalar Mahallesi 486 Ada 1 parseldir. Müvekkiller bu hususu haricen öğrenmiştir.
2- Davalı ilçe belediyesi tarafından yapılan ve davalı Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan imar uygulaması, 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 18. maddesi hukuki gerekçe gösterilerek yapılmış olup, söz konusu imar uygulaması usul ve esas açısından açıkça hukuka aykırıdır. Şöyle ki;
a- Okurcalar Mahallesi'nin 3 Nolu bölgesinde yapılan imar uygulaması ikinci kez yapılan bir imar uygulamasıdır. Daha önce yapılmış olan imar uygulaması ile dava konusu yapılan imar uygulaması karşılaştırıldığında düzenleme sınırları orman alanları ile çakışmakta, sınırlar orman sınırı (OS) noktalarını kesmektedir.
b- Saha içerisinde 1. derece arkeolojik sit alanı olmasına rağmen Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun görüşü alınmamış, imar planında sit alanı yeni yönetmeliğe göre belirtilmemiştir.
c- Daha önce yapılan uygulama imarı ile iş bu davaya konu uygulama imarı arasında ilave terk alanı oluşmamıştır. Ancak hazineye kök parsellerinden müstakil parsel verilebilecekken, müstakil parsel verilmemiştir. Yeni oluşturulan Okurcalar Mahallesi 487 Ada 2 Parsel sayılı taşınmazın tamamen maliye adına verilmesi gerekirken parsel içerisinde özel mülkiyet hisseleri de oluşturulmuştur.
ç- Ayrıca parsel ifraz şartını sağlamasına rağmen yeni oluşan Okurcalar Mahallesi 490 ada 4-5 ve 6 nolu parsellerin şekli itibari ile imar durumu alsa bile yapı emsalini kullanamaz durumdadır. Neticeten yeni oluşturulan hisselerdeki vatandaşlar mağdur edilmiş olup, müvekkillerin parselleri dışında başkaca parsellere menfaat sağlanmış ve bu durum açıkça hukuka aykırı olup, belediyenin yetki ve görevini kötüye kullandığının en açık kanıtıdır.
3- Tüm bu hususların tespiti için imar planının uygulandığı bölgede keşif yapılmasını ve neticesinde bilirkişi raporu düzenlenmesini talep ederiz."

ALANYA BELEDİYESİ NE DİYOR


Alanya Belediyesi’nden edinilen bilgiye göre, Öz otelin bulunduğu imar adasına 17.08.2007 tarihinde Turizm Bakanlığı tarafından re’sen plan yapıldı. Okurcalar Belediyesi tarafından da onay verildi. Alanya Belediyesi ise 2016’da aynı plana dayanan 18. madde uygulaması yaptı. Maliye Hazinesi ile hisse sahibi vatandaşlar arasında DOP anlaşmazlığı doğdu. Alanya Belediyesi taraf değildir.( HABER MERKEZİ)

13 Tem 2021 - 00:29 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket ALANYA CUMA PAZARI'NIN TAŞINMASI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?