Tarımın geleceği DİTAP'a ilgi arttı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Dijital Tarım Pazarı’na (DİTAP) üreticilerin ilgisi arttı. Üretici ve alıcıları buluşturan platformun güvenilirliğine dikkat çeken Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, bütün üreticileri DİTAP’a kayıt olmaya davet etti

Haber albümü için resme tıklayın

DİJİTAL Tarım Pazarı projesi üretici ile tüketiciyi bir araya getirmeye olanak sağlıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen DİTAP’a üreticilerin ilgisi arttı. Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Dijital Tarım Pazarı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Üretici ve alıcıları buluşturan platformun güvenilirliğine dikkat çeken Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, bütün üreticileri DİTAP’a kayıt olmaya davet etti. Dim TV mikrofonlarına konuşan Rüzgar, “Pandemi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pek çok şey değişikliğe uğradı. Teması önlemek için dijital ortamlar ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarımsal ve hayvansal üretimin devamlılığı ve sürekliliği için ciddi mücadeleler verdik. Bunun yanında gıda arzı ve gıda güvenliği konularında büyük çaba sarf ettik. Pandemi birlikte üretimin önemi daha iyi anlaşıldı. Tarım ve orman bakanlığı bundan üreticileri ve alıcıları ortak bir platformda buluşturan tarım dijital tarım pazarı oluşturdu” dedi.

DİTAP’IN AMACI NEDİR?

Dijital Tarım Pazarı’nın (DİTAP) amacından bahseden Rüzgar, “DİTAP’ın amacı tohumdan çatala kadar olan sürecin tek elden yürütülmesi, üretici ve tüketici arasında doğrudan bağ kurulması, tarımın tüm paydaşlarının tek bir platformda buluşması sağlamak. Dijital Tarım Pazarı, sayesinde alıcı ve satıcıyı online bir araya getirerek, tarımsal üretim ve ticarete önemli bir ivme kazandıracak, Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) sayesinde değer fiyattan tüm alıcılar ve üreticiler buluşturacak. Dijital Tarım Pazarı sisteminde bir üretici bölümü bir de alıcı bölümü var. Üreticiler Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olarak ürettiği ürünü, dekarını, alanını, ne kadar ürettiğini girecek. Alıcılar da o üreticinin ne ürettiğini, ne kadar ürettiğini, hangi fiyat istediğini görebilecek. Kendi aralarında bir pazarlık olacak. DİTAP ülkemizdeki tarım sektörünün tamamını kapsamaktadır. Kooperatiflerden, birliklere, çiftçilerden, üreticilere, gübre, tarımsal ilaç, alet ekipman sektörüne, finansman sektörü, sigorta sektörünün bulunduğu kısaca sektörün tüm paydaşlarının gereksinim duyduğu her türlü ürünün tedarik edileceği bir alt yapıya sahip olacak. Alıcı, satıcı lojistik sektörü olmak üzere bu portal da herkes olacak. Aynı zamanda yurtdışındakiler de görebileceği için ihracat da artmış olacak. Yani üreticimizin ne ürettiğini herkes görebilecek. Sözleşmeli üretim dediğimiz bir modüle de geçiyoruz. Sözleşmeli modülde üretici üreteceği ürünü alıcı tarafından daha ürünler ekilmeden sezon başlamadan bir pazarlık oluşturacaklar ve kendi aralarında bir sözleşme yapacaklar. Anlaşmaları halinde üretimini yaptıracak. Bu sistemin içerisinde otomatik sözleşmeler, fiyatlandırmalar var. Tarım ürünlerinin direkt olarak satışının yapılması sağlanacak. Fiyatların sezon öncesi öngörülebilir olması nedeniyle ihracata yönelik pazarlar genişleyecek. Üretim ve tüketim bölgeleri arasında mesafenin kısalmasıyla maliyet açısından avantaj sağlayacak. Coğrafi işaretli ürünler başta olmak üzere, işlenmiş ürünlerde markalaşma sağlanacak. Ürünler, hem ulusal hem de küresel pazarlarda pazarlanabilir hale gelecek. Arz-talep-fiyat dengesi oluşacak. Sözleşmeli üretim ve tarımsal planlama sayesinde gıda arz güvenliği güçlenecek. Girdi finansmanı kolaylığıyla tohum, gübre, ilaç gibi ürünlerin tedariki sağlanacak. Planlı tarımsal üretim sayesinde ürünler yüksek katma değerle iç ve dış pazarda yer alacak. Çiftçiler ürününü satacağı kişiyi, yeri, fiyatı ve koşullarını bilecek. Yeni iş kolları ile istihdamı oluşturmaya katkı sağlayacak. Sistem fiyat dalgalanmalarına karşı koruma sağlayacak. Planlı üretimin altyapısı oluşturulacak” dedi.

‘DİTAP İLE İHRACAT ARTACAK’

DİTAP ile ihracata yönelik pazarın artmasının sağlanacağını söyleyen Rüzgar, “Sözleşmeli tarım portalı sadece gönüllülük esası ile bireysel tüketicinin pazarını yöneten hal, manav, zincir marketlerin ve endüstriyel ürün pazarını yöneten gıda fabrikalarının tarımsal ham maddeleri için talep oluşturabilmesine imkân sağlayacak. Bu taleplerin SMS bilgilendirmesi ile ülkemizin en ücra köşesindeki çiftçimize kadar ulaşmasını sağlayacak. Ayrıca portal sayesinde İşlenmiş gıda sanayiye yönelik fayda sağlayarak, başta coğrafi işaretli ürünlerimiz olmak üzere bir çok işlenmiş ürünün markalaştırıp katma değerini arttırarak pazarlanması sağlanacak. Bu sayede ihracata yönelik pazarın artmasını sağlanacaktır. Üretici ve alıcı arasında sistemde sözleşme ve ödeme şekilleri de mevcut. Bütün alıcı ve satıcıların Dijital Tarım Pazarı’na (DİTAP) kayıt olmalarını rica ediyorum” diye konuştu.

09 Tem 2021 - 16:29 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket ALANYA CUMA PAZARI'NIN TAŞINMASI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?