İşte Başkan Yücel’in 7 yıllık karnesi

Belediye Başkanlığı görevinde 7 yılı geride bırakan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, görevi boyunca yaptığı ve görevi süresince yapmaya devam edeceği yatırımları Yeni Alanya’ya anlattı

+12
Haber albümü için resme tıklayın

ALANYA Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, 2014 yılında yapılan seçimde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adayı Hasan Sipahioğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adayı Şefik Türktaş gibi iki zorlu rakiple mücadele etmiş ve Alanya tarihinde ilk kez MHP bayrağını Alanya Kalesi’nin burçlarına dikmeyi başarmıştı. Yücel 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde Millet İttifakı’nın adayı Abdullah Sönmez’e 34 bin 891 oy fark atarak yeniden Alanya Belediye Başkanı seçildi. Başkan Yücel, Belediye Başkanlığı görevinin 7'inci yılını geride bıraktı. Görevi süresince sosyal, kültürel, spor, altyapı ve üstyapı gibi alanlarda birçok yatırımı Alanya’ya kazandıran Başkan Yücel, kendisine güvenen, destek veren Alanya halkına teşekkür etti. Dünyanın en güzel şehrine, hizmet ediyor olmanın kendisi için onur ve gurur kaynağı olduğunu belirten Yücel “2014 yılından bugüne kadar Alanyamıza en iyi şekilde hizmet etmek için çalışıyoruz. Alanya Belediye Başkanlığı görevimizde 7 yılı geride bıraktık. Öncelikle Alanya halkıma, bizlere güvenen, destekleyen, bizleri bu görevi layık gören Alanya halkımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Dünyanın en güzel şehrine, 800 yıldır Türk-İslam Bayrağı’nın dalgalandığı bu kadim kente hizmet edebilmek bizler için bir onur ve gurur kaynağıdır. Tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi pandemi ile mücadelemizi sürdürürken, hizmet ve yatırımlarımızı kesintisiz bir şekilde devam ettiriyoruz. 5 yıllık hizmet dönemimizde altyapı ve üstyapı çalışmalarımız tamamladık. Bu dönemimizde kentin marka değerini arttıracak, şehrin sosyal ve kültürel gelişimini sağlayacak önemli mega projeleri hayata geçireceğiz. Büyükşehir Yasası’ndan sonra çok doğru bir yapılanma ile, attığımız doğru adımlarla tıkır tıkır işleyen bir sistem kurduk. Bugün geldiğimiz noktada Antalya’nın ilçeleri arasında en büyük yatırım bütçemizle, doğru ve etkin yapılanmamızla güçlendirdiğimiz araç filomuzla, stratejik noktalara kurduğumuz şantiyelerimizle, güler yüzlü ve verimli çalışan personelimizle Alanya'nın en ücra köşelerine kadar hızlı ve etkin bir şekilde hizmetlerimizi ulaştırıyoruz” dedi.
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, 7 yıl boyunca yaptığı ve ilerleyen süreçte yapacağı yatırımları şöyle sıraladı:

‘ALANYA’NIN DEĞERİNE DEĞER KATTIK’

Geçen dönemimizde Teleferik, Devlet Bahçeli Yaşam Alanı, Demirtaş Kültür Merkezi, Kestel, Yaylalı, Toslak gibi mahallelerimize düğün salonları, kırsaldaki kız çocuklarımız okuyabilsin diye Oba Kız Öğrenci Yurdunu, doğu ve batı mahallelerimizde eğitime kazandırdığımız 2 liseyi, Güneş Enerji Santralini, Demirtaş Hayvan Barınağı’nı, spor tesisleri, sosyal alanlar ve parklar yaparak kentimizin değerine değer kattık.

‘ALANYA’DA İLKLERİ HAYATA GEÇİRDİK’

Asfalt ve yol açmada her yıl rekorlar kırdık. Bu anlamda hem merkezi, hem belde mahalleri, hem de kırsal mahalleleri ihya ettik. Üretken Belediyecilik anlayışımızla Alanya’da ilkleri hayata geçirdik.

‘BÜYÜK TASARRUF SAĞLADIK’

Taş kırma tesisimizi (Maden Kalker Ocağımızı), Beton Santralimizi ve Asfalt Plentimizi hayata geçirdik. Birbiri ile entegre çalışan tesislerimizle asfalt hizmetlerimize hız ve kalite kattık, hem de asfaltın hammaddesini kendimiz ürettiğimiz için çok büyük tasarruf sağladık. Kentimize ve vatandaşlarımıza ferah ve kaliteli ulaşım imkanı sağlamaya devam ediyoruz.


‘EN BÜYÜK GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİMİNİ HAYATA GEÇİRDİK’

Kamu kurumları arasında en büyük Güneş Enerji Sistemimizi hayata geçirdik. Bu dönemimizde de kapasite ve gücünü arttırdık. Güneş Enerji Tesisimizden şimdiye kadar (14.823.346 TL) yaklaşık 15 milyon TL kazanç sağladık.

‘KONAKLI KÜLTÜR MERKEZİ’NDE SONA GELİNDİ’

Yine 2. dönemimizde batı bölgemizin ihtiyaçları arasında bulunan Konaklı Kültür Merkezi’mizin inşaatını tamamladık. Kültür Merkezimizde geniş kapsamlı bir kütüphanesiyle birlikte halkımızın hizmetine sunuyoruz. Pandemi dolayısıyla açılışını gerçekleştiremedik. İnşallah en kısa sürede yapmak nasip olur.

‘İNCEKUM ÇOK KAPSAMLI SALON HİZMETTE’

İncekum Çok Kapsamlı Salon inşaatımızı da tamamladık. Bölge halkımızın hizmetine sunduk.

‘AVSALLAR KAPALI PAZAR YERİNİ AÇTIK’

Yine Batı bölgemizde pazarcı esnafımız ve vatandaşlarımıza yaz kış konforlu bir şekilde hizmet verecek Avsallar Kapalı Pazar Yerini hizmete açtık.

‘MAHALLELERİMİZİN PRESTİJİNİ ARTTIRDIK’

Kentimizin caddelerini yenileyip, mahallelerimizin prestijini arttırdığımız projemiz olan Prestij Caddeleri Projemiz devam ediyor. Merkezde Alaiye Caddesi, Kestel’de İsa Küçülmez Caddesi, Mahmutlar’da Atatürk Caddesi’ni prestij caddesine dönüştürmüştük. Şimdi Kadıpaşa Mahallemizde Telekom Kavşağından Stat ve Sugözü Caddesi üzerinden Alaiye Caddesi'ne bağlantısı olacak şekilde, yine Vergi Dairesine kadar prestij caddesi çalışmamız devam ediyor. Kaldırım çalışmalarımız, bisiklet yolu çalışmalarımız devam ediyor. Buradaki yoğun trafiği azaltmak adına da yaptığımız çalışmamız tamamlanınca Alanya’nın can damarı olan, ana ulaşım arteri olan bu yol bölünmüş çift yönlü yol olarak hizmete girecek.

‘DİNEK’TEN KARGICAK’A KESİNTİSİZ BİSİKLET YOLU’

Dinek’ten bisikletiyle çıkan bir vatandaşımızın Kargıcak’a kadar kesintisiz bisiklet yoluyla ulaşım sağlamasını hedefliyoruz. Bisiklet yolu projemizin ilk etabı olan Kestel-Kargıcak arasında bisiklet yolu çalışmalarımız hızla devam ediyor.

‘KENT MEYDANI’NA KAZMAYI VURACAĞIZ’

Bu yıl vizyon projelerimizden olan Kent Meydanı’na birkaç ay içinde kazmayı vuracağız. Projesi, altyapı hazırlıkları tamamlandı. İhale aşamasına geldik.

‘CUMA PAZARI PROJEMİZİN TEMELİNİ BU YIL ATIYORUZ’

Cuma Pazarı ve Düğün Salonu yerine yapacağımız Katlı Otopark, Sinema ve Kütüphane Projemizin temelini de bu yıl atıyoruz. Bütün hazırlıklarını tamamladığımız Projemiz, otopark ve kapalı Pazar yeri çözümleriyle, meydan ve çevre düzenlemesiyle şehrimizin cazibe merkezi olacaktır. Ayrıca proje içinde çok geniş kapsamlı bir kütüphaneyi öğrencilerimizin, eğitim camiamızın ve vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜME İVME KAZANDIRDIK’

Cumhuriyet Mahallemizde kentsel dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor. Hiçbir belediyede olmayan bir şeffaflıkla mecliste grubu bulunan tüm partilerden temsilcilerin katılımıyla AL-KENT A.Ş’yi kurarak kentsel dönüşüm çalışmalarımıza ivme kazandırdık. Vatandaşlarımızla görüşmeler başlamış olup; bu sürecin tamamlanmasından sonra inşaat aşamasına geçeceğiz.

‘MACERA PARKI ALANYAMIZDA BİR İLK OLACAK’

Kızılalan Mevki’nde 100 dönüm arazi üzerinde Macera Parkı Projemizin çalışmaları hızla devam ediyor. Macera Parkı Alanyamızda bir ilk olacak. Alanya halkımızın çocuklarımızın gençlerimiz artık haftasonunu Macera Parkında geçirecek. Sadece Alanya’ya değil yerli ve yabancı ziyaretçilerin de akınına uğracak çok kapsamlı bir park olacak. Önümüzdeki ağustos ayı içerisinde tamamlayıp halkımızın hizmetine sunacağız.

‘ÇALIŞMALARIMIZLA ÖRNEK BİR BELEDİYEYİZ’

Eğitime, kadına, çocuklarımıza, gençlerimize ve özel gereksinimli bireylerimize yönelik çalışmalarımız ve projelerimizde öncü ve diğer belediyelere örnek olacak bir belediyeyiz.

‘KADIN VE AİLE MERKEZİ’Nİ HİZMETE AÇTIK’

Engelsiz Yaşam Merkezimizin üst katında Kadın ve Aile Merkezimizi hizmete açtık. İhtiyaç duyan kadınlarımıza, hukuksal ve psikolojik destek sağlıyoruz. Ayrıca diyetisyen hizmeti veriyoruz. Merkezimiz bünyesinde evlilik okulu da açıyoruz.

‘ETÜT MERKEZİ İÇİN GERİ SAYIM’

Güllerpınarı Mahallemizde bulunan Etüt Merkezimizin inşaatı devam ediyor. İnşallah birkaç ay içerisinde tamamlayarak öğrencilerimizle buluşturacağız.

‘KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVİ PROJEMİZİN TEMELİNİ ATTIK’

Geçen hafta Kreş ve Gündüz Bakımevi Projemizin temelini attık. 1 yıl içinde tamamlayıp çocuklarımıza sıcak ve güvenli bir yuva olacak kreşimizi hizmete açacağız.

‘ALANYA’NIN KÜLTÜR HAZİNELERİ GÜVENCEMİZ ALTINDA’

Kentimizin kültür hazinelerini koruyup gelecek nesillere aktarmak gayesiyle; birçok tarihi yapıyı restore ederek şehrimizin belleğine kazandırıyoruz. Bir çok ödül aldığımız restorasyon çalışmaları kapsamında Bedesten, Alanya Yemek Müzesi, Sedre Av Köşkü ve Oba Medresesi’nin onarımını yaptık. Ayrıca, yürüyüş güzergahları ve yaya yolları projemizle, ziyaretçilerin Kale’nin her noktasını yürüyerek keşfetmeleri sağladık.

‘TELEFERİK SAYESİNDE ALANYA KALESİ'NİN ZİYARETÇİ SAYISI ARTTI’

Selçuklular’ın kentimizdeki en önemli başyapıtı olan Alanya Kalesi’nin Unesco Dünya Kültür Mirası Listesine girmesi için çalışmalarımız sürmektedir. Kalemizin ziyaretçi sayısı Teleferik Projemizi hayata geçirdikten sonra 4 kat arttı. 206 bin olan ziyaretçi sayısı Teleferikle birlikte 2019 yılında 1 milyona çıktı. Bu yıl pandemi olmasa, normal turizm sezonu geçirseydik beklentimiz 1.5 milyon ziyaretçi idi.

‘HACET MEYDANI’NA YENİ BİR ÇEHRE KAZANDIRDIK’

Hacet Meydanı’nı yürüyüş yolu, park ve trafik düzenlemeleri ile yeniledik. İçerisinde Türkçe'yi resmi dil yapan tarihteki ilk hükümdar olan Karamanoğlu Mehmet Bey heykelinin bulunduğu Hacet Meydanı düzenlememizle kente yeni bir çehre kazandırdık.

ATATÜRK CADDESİ TRAFİK VE PEYZAJ DÜZENLEMESİ

Atatürk Caddesi’ni trafik akışını rahatlatmak için yeniden düzenledik. 7000 metrekarelik orta refüjde, bitkilendirme, kent mobilyaları, heykel ve objelerin kullanıldığı modern bir peyzaj düzenlemesi yaptık." ŞERİFE ÇOBAN/ÖZEL HABER


Teleferik Projesi, Alanya Kalesi'nin ziyaretçi sayısını dörde katladı.


Marka projelere imza atıldı.


Bisiklet yolları yapıldı.


Hacet Meydanı'nda düzenleme yapıldı.

04 Nis 2021 - 23:05 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

İçim Dekises - Hele hele yolu boyayıp bisiklet yolu yaptım demek Harika bir fikir.. Yersen

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 12:55
01

Ahmet - Herzaman ki gibi okurcalar yok. Okurcalara verilen sözler unutuluyor. Seçim yaklaşıyor.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 11:55Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?