MHP Alanya turizme el attı: Bomba gibi rapor

MHP Alanya İlçe Başkanlığı Turizm Komisyonu tarafından Alanya'nın başlıca sorunları ve turizm sektörü ile ilgili hazırlanan rapor tüm gerçekleri göz önüne sererken çözüm önerilerini de ortaya koydu

Büyütmek için resme tıklayın

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) Alanya İlçe Başkanlığı Turizm Komisyonu tarafından hazırlanan Alanya'nın başlıca sorunları ve turizm sektörünün içinde bulunduğu durumu ortaya koyan rapor açıklandı. Turizmci Selçuk Güven Ülker'in başkan olduğu, Önder Görgülü, Bayram Ali Geçgel, Burak Aydoğan, Şahin Ev, Murat Özdemir, Mustafa Toklu ve Muammer Ardıç'dan oluşan komisyon, uzun soluklu bir çalışmanın ardından hazırlanan raporu basın mensupları ile paylaştı.
MHP Alanya İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan'ın da katıldığı toplantıda raporun sunumunu Komisyon Başkanı Selçuk Güven Ülker yaptı.

Raporda yer alan sorunlar ve çözüm önerileri ise şöyle:

1. YÖNETİM VE TANITIM

Alanya Belediye başkanlığı bünyesinde turizm müdürlüğü birimi oluşturulması faydalı olacaktır. Oluşturulacak bu ekip tamamen profesyonellerden oluşmalı. Dijital reklam ve tanıtımlarımızda mutlaka profesyonel bir firma ile çalışılmalı. Bu çalışmalar için de tüm ticari kuruluşlardan katkı alınarak bütçe oluşturulması sağlanmalıdır. Yurt dışı ve sosyal medya tanıtımlarına ağırlık verilmeli, kalitesi artırılmalı. Alanya’mızda bulunan diğer kültürlere ve medeniyetlere ait tarihi yapılar restore edilerek Alanya turizmine kazandırılmalı.Yakın yerlerdeki ören yerlerinin tanıtıma önem verilmeli. Şehir gezi haritaları güncellenmeli. Kış turizmi, spor turizmi, sağlık turizmi gibi alternatif turizm alanları geliştirilmeli.

2. ŞEHİR YAPISI

Alanya’mızın kendine özgü şehir yapısı, peyzajı ve dokusu olmalıdır. İmar planları şehrin dokusunu bozmamalı. Kıyılarda tahribata ve kaçak yapılaşmaya izin verilmemelidir. Şehir içindeki yeşil alanalar çoğaltılmalı ve cazibe merkezleri oluşturulmalıdır. Büyük alışveriş merkezleri yerine seçilecek belirli caddeler konsept cadde haline getirilmelidir. Şehre gelen misafirler otel-alışveriş merkezi ve acenta sarmalından kurtulmalı. Şehir içi ulaşım güçlendirilmeli. Çatılardaki güneş panellerinin çirkin görüntüsünün giderilmesi için çalışma yapılmalı. Tek renk yada belirli düzenle uygulanması zorunlu hale getirilmeli. Şehir içindeki yapılarda renk çeşitliliği yerine, belediye tarafından cadde ve sokaklara özel belirlenen tek renk uygulaması yapılmalıdır.

3. DENETİM

Esnaflar eğitimden geçmeli ve fırsatçılık yapmaları önlenmeli. Düzenli olarak fiyat ve piyasa kontrolleri yapılmalı. Esnaflara yönelik kılık kıyafet genelgesi hazırlanmalı. (Atletle, parmak arası terlikle misafirler karşılanmamalı.) Çığırtkanlık yapan işyerlerine ağır yaptırımlar uygulanmalı. Safari, su sporları, paraşüt vb. spor aktivitelerinin lisanssız veya ehliyetsiz kişilerce yaptırılması engellenmeli ve ağır cezai yaptırımı olmalıdır. Tur teknelerinin kapasite fazlası yolcu almaları engellenmeli. Uygunsuz hava koşullarında denize açılan teknelere yaptırım uygulanmalı. Gizli denetçilerle düzenli aralıklarla esnaflara denetim sağlanmalı.

4. ORTAK ÇALIŞMA (İSTİŞARE KURULU) MEKANİZMASI

Alanya ekonomisine önemli katkısı olan turizm yatırımcılarının belirli aralıklarla fikirlerinin alınması ve bir istişare konseyinin kurulması faydalı olacaktır. Şehrimizde bulunan üniversitelerdeki temsilcilerden Alanya turizminin gelişmesi için akademik düzeyde katkı istenilmesi faydalı olacaktır. Oluşan proje ve fikirlerin geliştirilmesi ve takibi bu kurul tarafından yapılmalıdır.

5. KISA, ORTA VE UZUN VADELİ PLAN

Alanya’da turizmin geleceği ile ilgili kısa, orta ve uzun vade planlarının hazırlanması ve bu planın adeta bir turizm anayasası gibi olması ana hedef olmalıdır. Yerel yöneticiler değişse bile bu hedef planlar uygulanmalıdır.

GENEL SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1. ULAŞIM, ALTYAPI SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

 • Antalya havalimanından gelmek pahalı ve yorucu. Bu sebepten dolayı Alanya-Gazipaşa havalimanı geliştirilmeli.
 • Alanya-Gazipaşa havalimanının mevcut uçak park alanı sayısı 6’dır. Bu kapasitenin artırılması daha çok uçak inmesini ve maliyetlerin azalmasını sağlayacaktır.
 • Alanya-Gazipaşa havalimanının mevcut pisti 500m daha uzatıldığı takdirde büyük gövdeli uçaklarda artık bu havalimanına inebilecektir.
 • Alanya-Gazipaşa havalimanının terminal kapasitesi muhakkak artırılmalıdır.
 • Türk hava yollarının Alanya-Gazipaşa havalimanından karşılıklı olarak Almanya, İskandinav ülkeleri, Rusya ve İran’dan direkt uçuş planlaması şehrimize büyük katkı sağlayacaktır.
 • Muğla, Bodrum ve Dalaman’da olduğu gibi Alanya-Gazipaşa havalimanında da low cost (düşük bütçeli) direkt uçuşlar planlanmalıdır.
 • Antalya- Alanya- Gazipaşa havalimanı arasında hızlı tren projesinin yapılması ulaşımı çok rahatlatır ve şehrimizin marka değerine değer katar.
 • Rusya’dan kimlikle ülkemize girişlerin hızla başlatılabilmesi için gümrük ve pasaport kontrol noktalarındaki pasaport okuyucularının kiril alfabesine duyarlı hale getirilmesi gerekiyor. Bu aktivasyonu sağlayabilmemiz ülke turizmine büyük katkı sağlar.
 • Rusya’nın tüm bölgelerinden direkt Türkiye uçuşlarına izin verilmesi çok büyük avantaj sağlar. Bunun için diplomatik ilişkiler zorlanmalı.
 • Bireysel olarak gelmeyi düşünen misafirlere ek avantajlar sağlanmalı. Büyük oranda misafirler acentalarla geliyor bu durum pazarlık gücünü azaltıyor.
 • Doğalgaz yatırımının Alanya’ya kadar getirilme çalışması hızlandırılmalı. Bu durum konutlar, işyerleri ve turistik işletmeler için yakıt maliyetinin azalmasını sağlar.
 • Bölgemizde olan petrol depolama alanları Alanya’mız için büyük risk taşıyor. Bu tip tesislere turizm bölgelerinde izin verilmemeli.

2. KONAKLAMA TESİSLERİ VE TURİZM ÇALIŞANLARI İLE İLGİLİ ÖNERİLER

 • Plansız ve düzensiz şekilde tesisleşme artıyor. Bu durum fiyat rekabetine olumsuz yansıyor. Kazanç ve kalite düşüyor. Tesisleşme ihtiyaçlara göre belirlenmeli ve planlanmalı.
 • Otellerde oda sayısı ve kapasite sürekli artarken, mutfak aynı kalıyor ve yetersizlik ortaya çıkıyor.
 • Türk mutfağının güzel yemekleri yerine ucuz ve basit yemekler verilmesi ülke gastronomisinin yeteri kadar tanıtılmasına engel oluyor.
 • Turizmde şuan yaşanan ve ileride daha da fazla hissedeceğimiz konu kalifiye eleman konusu. Bu konuda turizm okulları ile işbirliği yapılmalı ve öğrencilerin turizme katılması sağlanmalı.
 • Sezon 12 aya yayılmadığından dolayı mevsimlik işçi çalıştırılıyor. Bu durumda eğitimli ve kalifiye çalışan bulma sorununu ortaya çıkarıyor. Çözümü için diğer bölgelerdeki ticaret odalarıyla işbirliği yapıp sezonluk personellerin önceden eğitilerek turizme kazandırılması sağlanmalı.
 • Personel zamanında değil de son anda alındığı için eğitilmesinde sıkıntı oluyor.
 • Turizm meslek lisesi mezunlarına maaş konusunda avantaj sağlanması, turizm liselerini cazip hale getirir. Bu durumda kalifiye eleman çıkısını sağlar.
 • Personel belgelendirilmesi yetersiz ve sıkıntılı. Personel eğitimi ya hiç yapılmadan belge veriliyor veya verilen eğitimler yüzeysel ve yetersiz. Eğitimler farklı kurumlarca veriliyor ve hiçbir standart yok. Denetim mekanizması şart.
 • Yetersiz kişiler hızla hak etmediği pozisyonlara gelebiliyor. Liyakat şart.
 • Çalışanların kaldığı lojmanlar denetlenmeli ve belirli standartların altında olmamalı.
 • İş güvenliği ve çalışma saatlerine uymayan firmalar gerekli caydırıcı cezayı almalıdır.

3. EK ÖNERİLER

 • Konaklama tesisleri ve gıda sektöründeki işletmeler çok sıkı şekilde denetlenmeli. Kaçak, sahte alkol satışı engellenmeli ve ağır cezai yaptırımları olmalıdır.
 • Küçük işletmeler az sayıda personel ile çalıştıklarından yabancı personel çalıştırmaya izin alamamaktadır. Alanya’da en küçük işletmede bile yabancı dil özellikle de Rusça bilen personel ihtiyacı yabancı çalışanlardan karşılanmaktadır. Bu konuya çözüm üretilmeli.
 • AB ülkelerinde plastik kullanımı kısıtlanmaya başladı. Pandemi geçtikten sonra turizm açısından da, çevre duyarlılığı açısından da tekrar gündeme gelecektir. Bu konuda Alanya olarak pandemi sonrası öncü çalışmalar başlatmak turizm destinasyonları içinde ön plana çıkmamıza yardımcı olacaktır.
 • Konut alan yabancı misafirlerin, konutlarını kendi ülkelerinde pazarlayarak kiraya vermesi vergi kaçağı ve güvenlik zafiyeti oluşturuyor yasal olarak önlenmeli.

KOVİD-19 SONRASI SORUNLAR VE YAPILMASI GEREKENLER

 • Konaklama KDV’si 31.12.2020 tarihine kadar geçerli olmak kaydıyla %8’den % 1’e düşürüldü. Bu sürenin 2021 yılının sonuna kadar uzatılması gerekmektedir.
 • Konaklama sektöründe konaklama vergisinin pandemi döneminin yaralarını sarmak için 2022 yılı içinde % 1 olarak devam etmesi sağlanmalı.
 • Sosyal güvenlik kurumunun 2018 yılından itibaren işverenlere sağladığı istihdam teşviği 2018 den 2020 yılının sonuna ertelendi fakat, 2018 yılındaki teşviğin devamı niteliğinde olduğundan teşvikten yararlanan kişi 18 ay bu teşvikten yararlanmakta. Çalışanlar bu teşvikten yararlanma süresini bitirdiğinden bu teşvikten şuan yararlanamıyorlar. Çözümü için teşvikten yararlanma süresinin uzatılması gerekmektedir.
 • Kısa çalışma ödeneği 2021 yıl sonuna kadar uzatılmalı.
 • İşletmeler ve esnaf için muhakkak kredi kolaylığı ve esnekliği sağlanmalıdır.
 • Borçlu olan işletmelerin ve esnafın borçlarında yapılandırma devam etmeli ve düşük faizle ödeme imkanı sağlanmalı.
 • Esnaflara işyeri kira desteği artırılarak devam etmelidir. (İBRAHİM İPBÜKER)

25 Mar 2021 - 11:07 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Vatandaş x - Bence birinci sorun Alanya Belediye başkanlarının vizyon eksikliği malesef. Öncekiler kötü planlama yaparak Alanya yı çarpık binalaşmaya mahkum etmişlerdi, şimdiki de sağa sola tabela asıp 4 yılda şunu yaptık 5 yılda bunu yaptık diyip hiçbir şey yapmıyor. Ha pardon yoldaki parke taşları söküp tekrar parke taşla döşedi özür dilerim...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Mart 22:09
03

İçim Dekises - Önerilerin çoğu palyatif, hiç biri köklü vizyoner bir bakış getirmiyor.Bu kafa ile evet belki bir müddet daha yaşar hasta ama sonunda ölür. Bu şehirde ne planlansa kaynak turizmci oluyor bu ister bağış olsun isterse bir oluşum gelişim olsun kaynak hep turizmci.. Yahu bi bakın küçük oteller parasızlıktan kentsel dönüşüme,daireye verdiler hepsi. Büyükçe sayılanların tamamı finansal sıkıntı içinde. Turistler senin çatındaki enerji sistemine bakarak yada parmak arası terliğe bakarak gelip gelmeme kararı vermez..Önce ülkede güven var mı ? huzur içinde gece/gündüz gezip alışveriş yapabilir miyim,sarhoş olduğumda tecavüze uğrar mıyım ,param çalınır mı ,bu tatilin bana maliyeti nedir diye bakar.Tercihlerinin oluşmasında öncelik bunlardır. BUnlara ek yapılabilir yada silinebilir bazıları. Devam eder sonra bu değerlendirmeler, yemek tercihleri eğlence tercihleri vs.vs. konu ama şimdi bu rapor. Geçelim bu detayı. Hızlı trene geçelim, derdiniz ne sizin hızla, neyi nereye yetiştireceksiniz. Tren fikri doğru, hızı yanlış, Güzergah taaa Kaş'a kadar gitmelidir. Sahil bandında çok özel plajlar oluşturup, oraya özel duraklar konulmalı. Bu banda yük taşımak isteyen köylü/çiftçi/sanayici için özel vagonlar, bisikletliler için özel vagonlar oluşturulmalı.. Sadece yolcu taşıması için nispeten daha hızlı tren (yHT değil) ek olarak konulabilir. Yerim dar daha da yazacağım ama.. Şimdilik bu kadar..

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 26 Mart 11:05
02

Birbilen - Teşhis süper, pekiyi tedaviyi kim yapacak. Varmı böyle birisi!!!!!

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 26 Mart 05:37
01

Kürşat Burak Bilgin - Adama sorarlar; 6 yıldır bu kenti Mhp li belediye yönetiyor, şimdiye kadar niye yapmadınız bu söylediklerinizi diye

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 25 Mart 21:35Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?