Siyasilerden ‘Köy’ desteği

Alanya'da Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüşen 68 yerleşim yerinin yeniden 'Köy' olması gündemde. Alanyalı siyasilerden 'Köy' olmak isteyen yerleşim yerlerine destek geldi

Haber albümü için resme tıklayın

BÜYÜKŞEHİR Yasası’nda yapılan değişiklikle, köylerin mahalleye dönüştürülmesi tarım ve hayvancılık faaliyetlerine zarar verince, köylere geri dönüş yolu açıldı. Alanya'da Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinin yeniden ' Köy' olması gündemde. Alanya'da bazı kırsal mahalleler yeniden köy olmak için başvuru hazırlıkları yapıyor. Alanya Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Yüksel, Alanya'da mahalleye dönüşen 68 kırsal mahallenin tamamının köy olmak istediğini söylemişti. Alanyalı siyasilerden Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüşen ve yeniden 'Köy' olmak isteyen 68 yerleşim yerine destek geldi.


‘KÖYÜMÜZE DÖNELİM'


Yeni Alanya'ya konuşan Alanya Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Yüksel, Alanya'da mahalleye dönüşen 68 kırsal mahallenin tamamının köy olmak istediğini söyledi. Yüksel, "Mahalleye dönüşen köylere verilen kırsal mahalle statüsü tamamen köylünün yararına olacak bir uygulama. Kırsal mahalle statüsüne kavuşacak köyler ve beldeler için vergi, harç ve su ücreti ödemelerinde muafiyet ve indirimler sağlanıyor. Belediyelerde suyun tonu 2,50 TL iken köylerde 0,80 TL ödenecek. Köy olduğu zaman emlak vergileri, çöp vergileri kalkacak. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar rahatça hayvancılık yapabilecek. Belediyeye bağlı olduğu zaman ev yaparken alınan harçlar kalkacak. Ama burada bir eksik var. Verilen hakların bir kısmı iade ediliyor, hepsi değil. Köylerin tüzel kişilikleri vardır. Bu tüzel kişilikler geri verilmedi. Tüzel kişilikler kurmak lazım. Alanya’da 68 köy mahalleye dönüştü. Vatandaşların lehine bir uygulama olduğu için Alanya’daki kırsal mahallelerin hepsi bu uygulamadan yararlanmak istiyor. Uygulamadan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederiz” dedi.


‘KÖYLERİN ŞEHİR STATÜSÜNDE TUTULMASI HAKSIZLIK’


Mahallelerin yeniden köy statüsüne dönüştürülmesindeki asıl amacın CHP’li büyükşehirlerdeki oyları yeniden almak olduğunu söyleyen CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, halkın yararına bir uygulama olduğu için yine de desteklediğini belirtti. Karadağ “Su kullanımındaki vergilendirme ya da arsa vergilendirmesinde köylerin şehirle aynı statüde tutulması haksızlıktır. Uygulama içinde bulunduğumuz pandemi döneminde vatandaşlarımızın biraz rahatlamasını sağlayacaktır. Fakat bu uygulamadaki asıl amaç vatandaşları rahatlatmaktan ziyade Cumhuriyet Halk Partisi idaresindeki 11 Büyükşehir belediyesindeki oyları seçim döneminde nasıl olur da alırız düşüncesiyle yapılan çalışmadan başka bir şey değil. Yine de her ne olursa olsun mahallelerin yeniden köylere dönüştürülmesi uygulamasını destekliyorum” ifadelerini kullandı.


‘KÖYLERİN KIRSAL MAHALLE STATÜSÜNE KAVUŞMASI GEREKİYOR’


Saadet Partisi (SP) Alanya İlçe Başkanı Hüseyin Sarıca, “Köyler oturdukları yer değişmeden bir anda şehir merkezinde yaşayan vatandaş statüsüne alınarak yeni vergi ve faturalara muhatap oldular. Mahalleye dönüşen köylerin ve beldelerin ortak kullanılan tüm malları, meraları, taşınmazları bağlandıkları belediyeye geçmişti. Bu değişiklik tarımsal üretime zarar verdi. Bazı yerlerde tarım alanları imar değişiklikleri ve benzeri uygulamalarla amaç dışı kullanıma açıldı. Köylerin meraları belediyeler tarafından satıldı. Köylülerin ihtiyaç duydukları ahır ve benzeri yapıları yapmaları zorlaştı. Bürokrasi arttı. Hayvancılık yapanlar koku yapıyor diye şikayet edilerek bulundukları yerlerden uzaklaştırılmaya zorlandı. Tarımsal üretim özellikle hayvancılık yapanlar için her geçen gün daha da zor hale geldi. Alanya'daki Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüşen 68 yerleşim yerinin yeniden köy statüsüne kavuşması gerekiyor” diye konuştu.


BAĞIŞLAR’DAN DA DESTEK GELDİ


Alanya Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi Yılmaz Bağışlar’dan da Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüşen ve yeniden 'Köy' olmak isteyen 68 yerleşim yerine destek geldi. Büyükşehir Yasası'na tepki gösteren Bağışlar, ülkenin ekonomik olarak kalkınması gerektiğine vurgu yaparak, “Büyükşehir Yasası yeniden düzenlenmelidir” diyerek yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “2014 yılında yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile tüzel kişiliği sona erdirilerek kapatılan ve mahalleye dönüştürülen Alanya'daki 68 köy, tarım ve hayvancılığa zarar verdiği, vergi ve harçlar dolayısıyla tarım ve hayvancılık üretim maliyetlerinin artması dolayısıyla köy hayatına zarar verdiği gerekçesiyle tüzel kişiliğini geri istiyor. Ülkemizin ekonomik olarak kalkınması, tarımsal ve hayvansal üretime bağlı ekonomik kalkınmaya bağlıdır. Mahalleye dönüştürülen köylerimizin haklı taleplerini destekliyoruz. Ayrıca, yine Büyükşehir Yasası ile 2014 yılında kapatılarak mahalleye dönüştürülen ilçemize bağlı Mahmutlar ve Konaklı ilçe gibi nüfus yoğunluğu ve yüzölçümü bakımından büyük mahallelerimizin de ilçe olma beklentisi var. İktisat; ekonomik olarak devletin yatırımlarında, kâr-zarar analizi yapmaktır ve iktisadi olarak bakmadan, kurum yatırımları objektif değerlendirilemez. Devletimiz Büyükşehir Yasası ile 'Hizmeti yerele indirgeme, halka en yakın noktadan hizmet etme' ilkesinden uzaklaşarak 'iktisadi' açıdan zarar etmektedir. Seçim kazanma odaklı teknik gerçeklerden uzak mantık çerçevesinde hazırlanan Büyükşehir Yasası yeniden düzenlenmelidir. Köy statüsü ve ilçe statüsü bekleyen Alanya'daki mahallelerimizi destekliyoruz” dedi.

''KÖY STATÜSÜ ELZEMDİR'


İyi Parti Alanya İlçe Başkanı Alper Arıkan, “İlçe merkezi ve sahil mahalleleri ile Toroslarda bulunan mahallelerin tarımsal faaliyetlerinin üretim maliyetleri ve rantabilitesini eşit şartlarda değerlendiren mevcut Büyükşehir Yasası ile orman ve kırsal mahalleleri aynı tutulursa bir kaç yılda köylünün toprakları emlak vergisi ve benzeri mükellefiyetlerden dolayı ellerinden alınır. Kırsal ve orman köylerinin külfeti yüksek, nimeti rekolte açısından düşüktür. Coğrafi olarak dağlık ve sarp araziye sahip olan özellikle Orman köylerinin köy statüsünü kazanması, köylü vatandaşların hayvancılık ve tarım faaliyetleri için elzemdir" dedi.

19 Mar 2021 - 11:54 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?