Türk turizmini bekleyen tehlike: Aşı pasaportu tuzağına dikkat

Koronavirüs ile birlikte turizm sezonunda kıyasıya bir rekabet başladı. Alanya'nın en büyük rakipleri Yunanistan ve İspanya, 2021 yazında tüm turisti çekmek ve Çin aşısı yaptıran Türkiye’yi "Aşı pasaportu"na almamak için tuzak kurma hazırlığında.

Koronavirüs salgını boyunca kan ağlayan esnaf ve turizmci gözünü yeni sezona dikti. Koronavirüsle birlikte turizmde de rekabet dev boyutlara ulaştı. Alanya'nın en büyük rakipleri arasında Yunanistan'ın Girit Adası ön sıralarda yer alırken yeni sezona dair çarpıcı iddialar gündeme oturdu. Avrupa Birliği'nin bürokratları, hukukçuları ve tüm personeli şu anda “AB Ortak Aşı Pasaportu” için çalışıyor. AB bürokratları bunun “AB içinde onaylanmış aşılardan oluşan bir pasaport” olacağını duyurmuştu.

Amaç, 2021 yılı için Yunanistan ve İspanya turizmini kurtarmak, aşı pasaportuna dahil olmayan ülkelerin turizmi “resmi olarak” açılmayacak. Onlar “riskli ve seyahat uyarısı yapılan” sınıfında kalacak.

AB'de onaylanmış aşılardan oluşan pasaport fikri Yunanistan'dan çıktı. Geçen yıl, Türkiye gibi riskli ülke olan ve turizmden az pay alan Yunanistan, bu yıl tam açılım için “Aşı Pasaportu” şartını gündeme getirdi.

Bunu İspanya, Kıbrıs Rum Kesimi ve Bulgaristan destekledi. Amaçları, Türkiye'yi devre dışı bırakmak ve turizm payının tamamını almak.

‘ÇAVUŞOĞLU’NUN GİRİŞİMLERİYLE SORUN ÇÖZÜME KAVUŞUR’

Konuya ilişkin Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulunan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “ Avrupa Birliği’nde tüm AB vatandaşları için tek aşı pasaportu olacak ve bu tüm ülkelerce tanınacak. Türkiye, bu sisteme girmezse, yaptırdığı aşıyla bir “Türk Aşı Pasaportu” oluştursa bile, bu AB tarafından tanınmayacak. Çin aşısı yaptıran Türkiye'nin şimdilik bu “AB Ortak Aşı Pasaportu”na girme şansı yok. Almanya Başbakanı Merkel'in, Yunanistan'ın ısrarlarına karşı direnmesi ve uygulamayı üç ay erteletmesi, Türkiye'ye AB ile konuyu görüşme şansı doğurdu. Umuyorum ki yakın tarihte Çin aşısının güvenilirliği kesinleşir ya da devlet büyüklerimiz gerekli görüşmelerde bulunarak konuyu çözüme kavuştururlar. Öngörümüz 2021 yaz sezonunda Türkiye’ye talebin yüksek olacağı idi. Polonya, Rusya, İngiltere gibi ülkelerden Mayıs ayı itibari ile yoğun misafir akışı bekliyoruz. Ancak aşı pasaportu konusu ve ülkeler arası karşılıklı anlaşmalar genel talebi kısıtlayabilir. Temkinli olmakta fayda var ancak ben makul bir paydada buluşulabileceğine inanıyorum. Başta Alanyalı Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un girişimleri ile sorun çözülecektir" ifadelerini kullandı.

‘ÜLKELER KENDİ AŞILARINI ÖN PLANA ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR’

Aşı sahibi ülkelerin kendi aşılarını ön plana çıkarmak için böyle bir yönteme başvuruyor olabileceğini belirten ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Topçu, “Aslında ülkeler çeşitli aşamalardan geçmiş ve ulaşılabilir tüm aşıları üreten ülkelerle irtibat halinde. Kaynak pazarlarımızın başında gelen AB ülkelerinin bu aşı ile oluşan tereddütleri var. Aslında Almanya, İngiltere, Rusya ve Çin’den aşılar gelecek. Bunların hepsi de belli aşamalardan geçmiş olan aşılar ve bu tereddütleri ortadan kaldırılacak çalışmaların aşı pasaportu konusu netleşinceye kadar yapılacağını düşünüyorum. Tabii burada işin ekonomik boyutu da var. Aşı sahibi ülkeler kendi aşılarını ön plana çıkarmaya çalışıyor. Ancak gerek ihtiyacımız olan aşı sayısı, gerekse zaman açısından tüm alternatiflerin değerlendirilmesi gerekiyor. Bu aşamada ülkemize ve bölgemize yönelik seyahat hareketleri konusunda bu konunun belirleyici olduğunu düşünmüyorum" dedi. 

TÜRKİYE KARŞILIKLI TANIMAYI SAĞLAMALI

Çünkü, Çin aşısı yaptıran Türkiye'nin şimdilik bu “AB Ortak Aşı Pasaportu”na girme şansı yok. Almanya Başbakanı Merkel'in, Yunanistan'ın ısrarlarına karşı direnmesi ve uygulamayı üç ay erteletmesi, Türkiye'ye AB ile konuyu görüşme şansı doğurdu.

Turizmi kurtarabilmek için Türkiye’nin harekete geçip, AB Ortak Aşı Pasaportu sistemine girmesi ya da karşılıklı tanımayı sağlaması gerekiyor.

AŞI PASAPORTU YASASI GELİYOR

Perde arkasında Yunanistan ve İspanya'nın turizm çıkar tuzağı işlerken, AB içinde de Dijital Aşı Pasaportu Yasası için çalışmaları başlattı.

AB Komisyonu, bu ay içinde üyelere yasa tasarısı sunacak. Pasaportun geliştirilmesi üç ay sürecek ve üye ülkeler buna bağlanacak. Hepsi aynı renk ve belki bir kredi kartı gibi olacak, üzerinde QR Kod bulunacak. Bu kodu okutanlar seyahat özgürlüğünden yararlanabilecek.

1- AŞI PASAPORTU İLE NEREYE GİRİLECEK?

Bu aşı pasaportu ya da kartı, tren bileti, uçak bileti gibi, üzerindeki “Kare Kod- QR kod” okutularak kullanılacak ve okuyucuya sinyal verecek.

Kişisel bilgilerin başkalarının eline geçmemesi için gizlilikler olacak, aşının cinsi belirtilecek. Bu kartı göstererek ya da okutarak, uçak, tren, gemi gibi seyahat aracına; otel, havuz, tiyatro, eğlence yerleri, restoran ve belki de alışveriş merkezine girilebilecek.

2- AŞI PASAPORTU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

İsrail gibi aşılamayı tamamlamış birçok ülke kendi içinde aşı pasaportu uygulamasına başladı bile. Çin ile Şili de kendi içinde başladı. Almanya, aşı yaptırmış olanların şu andaki “geçici aşı pasaportu” ile gidebileceği ülkeleri önceki gün açıkladı. Bu ülkeler arasında Türkiye yer almıyor.

İsveç, 1 Haziran'da “Aşı Pasaportu”nu başlatacağını duyurdu. AB genelinde yaz ortasını, Avustralya Havayolları, 31 Ekim tarihini veriyor. Bazı ülkeler Kasım başından söz ediyor.

3- AŞI PASAPORTU NASIL İŞLEYECEK?

Avrupa Birliği’nde tüm AB vatandaşları için tek aşı pasaportu olacak ve bu tüm ülkelerce tanınacak. Türkiye, bu sisteme girmezse, yaptırdığı aşıyla bir “Türk Aşı Pasaportu” oluştursa bile, bu AB tarafından tanınmayacak.

Turizm için bile, ortak aşı platformu çalışmalarının AB ile temasta sürdürülmesi gerek. Kullanıcılar Aşı Pasaportu'nu bir yere girerken okutarak geçiş sağlayabilecek.

Kişisel bilgilerin korunması için, bazılarına yüz tanıma sistemi de eklenecek. Ardından dünya çapında bir aşı pasaportu gelecek ve tüm aşılıların bilgileri olacak. Bir AB ya da Türkiye vatandaşı olarak, seyahat pasaportunun yanı sıra aşı pasaportuna da ihtiyaç olacak.

4- DİJİTAL PASAPORTU KİM HAZIRLIYOR?

AB içinde ortak aşı pasaportu iki şekilde olacak. Birincisi basılı, ikincisi dijital.

Kredi kartı biçiminde olsa bile üzerinde Kare Kod (QR) bulunacak. Bunların dijital altyapısını ise çeşitli bilişim şirketleri ile dünya devleri Microsoft, Oracle ve Salesforce hazırlıyor.

Tek sorun, kişisel bilgilerin korunarak bu işlemlerin yapılıyor olması. 

02 Mar 2021 - 14:15 - Turizm


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?