Okullar açılırken ebeveynler ve öğretmenler ne yapmalı?

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Derneği (SODİMER) tarafından okula dönüş önerileri rehberi hazırlandı

AYNI zamanda Yeni Alanya gazetesi yazarı da olan Prof. Dr. Levent Eraslan'ın başkanlığını yürüttüğü SODİMER, aile ve öğretmenlere yönelik okula dönüş rehberi hazırladı.

8 maddede ailelere okula dönüş önerileri

1. Hijyen ve sosyal mesafe kuralları çocuklara öğretilmelidir. Aileler maske, dezenfektan, eldiven gibi hijyen malzemelerinin kullanımı konusunda çocuklarını bilinçlendirmelidir. Çocuklara arkadaşları ile oynarken ya da yemek saatlerinde sosyal mesafe kurallarını ihlal etmemesi anlatılmalı, maske gibi kişisel eşyalarını diğer kişilerle paylaşmaması gerektiği uygun bir dille açıklanmalıdır.

2. Çocuklarını okula göndermeyecek olan veliler çocuklarının öğrenme şekline uygun bir plan oluşturmalıdır. Yüz yüze eğitim sistemini tercih etmeyerek dijital eğitime devam edecek olan velilerin eğitim konusunda öğretmenler ile iş birliği içerisinde olması oldukça önemlidir. Veliler okul ile birlikte çocuğa en uygun öğrenme yöntemine karar vermeli, çocuğa özel programlar oluşturulmalı ve çocuğun bu programa bağlı kalmasına özen gösterilmelidir.

3. Dijital eğitim sürecinde kullanılan tablet özelliklerinin EBA sistemi ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Dijital eğitime devam ederken kullanılan EBA sisteminin kullanılan cihaza uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Bu sebeple aileler kullanılan tabletin güncel sürümde olduğundan emin olmalı, tablet özelliklerinin sisteme uygun olmasına dikkat edilmelidir.

4. Veliler, eğitim süreci boyunca öğretmenler ile iletişim halinde olmalıdır. Çocuklarını okula gönderen aileler de dijital eğitime devam eden aileler gibi öğretmenler ve okul yönetimi ile iletişim halinde olmalıdır. Öğretmen tarafından gelen geri dönütler dikkate alınmalı, eğitim süreci bu uyarılar dikkate alınarak yönetilmelidir.

5. Öğretmen tarafından gönderilen ders sonrası pekiştirme etkinlikleri ve ödev gibi içerikler konusunda öğrenciler teşvik edilmelidir. Öğrencilerin yeni eğitim dönemine adapte olma süreci sadece dersler ile sınırlı tutulmalıdır. Öğretmen tarafından verilen ödevler ve ders sonrası etkinliklere aileler de katılım sağlamalı, çocuklarını bu konuda teşvik etmelidir.

6. Çocuklar sürece uyum sağlarken veliler de sabırlı ve destekleyici bir tutum sergilemelidir. Uzun zamandır vaktinin büyük bir bölümünü evde geçiren ve eğitimine dijital ortamlarda devam eden öğrencilerin okula uyum sağlamakta çeşitli zorluklar yaşaması oldukça normaldir. Bu süreçte ise velilerin çocuklarına karşı anlayışlı, sabırlı ve destekleyici yaklaşımı çocukların psikolojik olarak okula hazırlanmasında oldukça önemlidir.

7. Dijital eğitim devam ederken öğrencilerin teknolojik motivasyonları da yüksek tutulmalıdır. Tablet, televizyon, telefon ve bilgisayar gibi teknolojik cihazlar pandemi sürecine kadar bir eğlence aracı olarak benimsenirken, dijital eğitim sürecinde bir ders aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu sebeple öğrencilerin sürece uyum sağlama konusunda birtakım sıkıntılar yaşaması muhtemeldir. Bu süreçte aileler çocuklarının teknolojik motivasyonunu yüksek tutabilmek için çaba göstermelidir.

8. Öğretmenler tarafından belirlenen öğrenme planına uygun davranılmalıdır. Yeni eğitim yöntemleri, ailelerin eğitim gördüğü dönemlerden farklıdır. Örneğin okuma yazma öğretimi önceden fişler ile yapılırken günümüzde ses temelli olarak gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple ailelerin öğretmenlerle ortak belirlenen yöntemlere bağlı kalması oldukça önemlidir. 

8 maddede öğretmenlere okula dönüş önerileri

1. Okullarda eğitime başlandığında ilk olarak, Covid-19’a karşı alınması gereken hijyen önlemlerinin tümü belirlenmeli ve çeşitli yöntemler ile öğrencilere aktarılmalıdır. Gerekli önlemlerin öğrenciler ve diğer personeller tarafından uygulanma durumu takip edilmelidir. Öğrencilere fiziksel mesafe kuralları, maske kuralı ve hijyen kuralları sıklıkla hatırlatılmalı ve kontrol edilmelidir. Yemekhane, kantin, kütüphane gibi ortamlarda öğrenciler takip edilmeli, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulduğundan emin olunmalıdır.

2. Öğretmenler tarafından COVID-19 belirtileri iyi tanımlanmalı ve belirti gösteren bir öğrenci ile karşılaşıldığında atılacak adımlar planlanmış olmalıdır. Öğretmenler Covid-19 belirtileri hakkında bilgilendirilmeli ve aileler ile sürekli iletişim halinde olmalıdır. Belirti gösteren bir öğrenci olması durumuna karşı ise acil durum planlamaları önceden hazır bulundurulmalıdır. Okulda öğrencinin izole edilebileceği fiziksel mekanlar bulunmalıdır.

3. Öğrenme kayıpları ve öğrenme eksiklikleri belirlenmelidir. Her kurum “Neler Hatırlıyorum Değerlendirmesini” yapmalıdır. Yapılan değerlendirme sonucunda öğrencilerin eksik kaldığı noktalar belirlenmeli, öğretmenler bu konulara yönelik sınıf içi çalışmalar ve etkinlikler gerçekleştirmelidir.

4. Mümkün olduğunca açık hava tercih edilmelidir. Yemek ve ders etkinlikleri için mümkün olduğunca açık hava ortamları tercih edilmelidir. Eğer okulda açık havada ders veya çeşitli etkinlikler yapmaya yönelik bir alan bulunmuyorsa bu durumda geniş sınıflar tercih edilmeli, sınıf etkinlikleri için spor salonu gibi daha geniş fiziksel ortamlar tercih edilmelidir. Sınıf mevcudunun kalabalık olduğu durumlarda ise öğrenciler gruplara bölünmeli, kapı kolları gibi yüksek temas yüzeylerini azaltmaya yardımcı olmak için sınıf kapılarını açık bırakılmalıdır.

5. Öğrencilerin duygularına ve ihtiyaçlarına daha fazla dikkat edilmelidir.Uzun zamandır evde olan ve pandemi stresi ile başa çıkmaya çalışan öğrencilere okula dönüş sürecinde psikolojik destek vermek önemlidir. Bu süreçte öğrencilerin yalnızca akademik becerilerine değil, aynı zamanda başa çıkma ve kaygı düzenleme becerilerine öncelik verilmelidir. Bu becerileri geliştirmek için öğrencilere okul psikolojik danışmanı eşliğinde rehberlik etkinlikleri ve psikoeğitim programları hazırlanmalıdır.

6. Hijyen malzemeleri doğru şekilde kullanılmalıdır. Öğretmenler de maske, eldiven, dezenfektan gibi hijyen malzemelerinin kullanımına özen göstererek öğrencilerine örnek olmalıdır. Aynı zamanda öğretmenler, öğrencilerin kendi aralarında maskelerini değiştirmesi ya da sosyal mesafe kurallarına uygun davranmaması gibi durumlara karşı dikkatli olmalıdır.

7. Sınıflar ve öğrenciler aynı öğrenme ihtiyaçlarına sahip öğrenme grupları özelinde tasarlanmalı, planlanmalı ve yürütülmelidir. Yapılan öğrenme kayıpları ve öğrenme eksiklikleri değerlendirmelerinden sonra öğrencilerin akademik ve sosyal anlamdaki eksiklikleri belirlenmelidir. Yapılan etkili bir ihtiyaç analizinin ardından öğrencileri ihtiyaçlarına göre sınıflara ya da gruplara ayırarak bir eğitim planı tasarlanmalıdır.

8. Okula adaptasyon süreci en iyi şekilde geçirilmelidir. Dijital eğitim döneminden sonra uzun zamandır evde olan öğrenci ve öğretmenlerin okula adaptasyon süreci yaşaması normaldir. Bu süreçte ise öğretmenlere birçok görev düşmektedir. Öğretmenlerin öğrencilerine karşı daha anlayışlı ve sakin bir tutum sergilemesi oldukça önemlidir. Öğrencileri derse katılım için motive etmeye yönelik etkinlikler ve oyunlaştırma yönteminin derslere dahil edilmesi bu konuda etkili olacaktır. 

12 Şub 2021 - 09:53 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?