Yeni Alanya gündeme taşımıştı! Alanya Çimtur’da flaş gelişme

Antalya 5. İdare Mahkemesi, Alanya Belediyesi’nin Çimtur Tatil Sitesi'nin G, H ve I bloklarında uygulayacağı yıkımı durdurdu. Mahkeme heyeti, yıkım kararının uygulanması halinde giderilmesi güç zararlar doğacağını ifade etti

Haber albümü için resme tıklayın

YENİ Alanya, Çimtur Tatil Sitesi'nde yaşanan mağduriyeti “Dönüşüm gasbı mı” başlığı ile gündeme taşımıştı. Çimtur Tatil Sitesi malikleri, kentsel dönüşüm denilerek 372 kat malikinin hakkı ve hukukunun hiçe sayıldığını ifade etmiş ve yardım istemişlerdi. Yeni Alanya’ya ulaşan ve söz konusu yapıların ‘Sağlam’ raporu olduğunu ifade eden kat malikleri, belediyenin 27 Ocak (bugün) 2021 tarihinde gerçekleştirmeyi planladığı yıkıma ilişkin aldığı kararı yeniden gözden geçirmesini istemiş ve telafisi imkansız bir karara imza atılacağını ifade etmişti. Çimtur malikleri, yazılı açıklamalarında "Bin kişinin hakkı, rant için bir kişiye teslim edilmemeli" diyerek, Çimtur’un sahte ve usulsüz raporlarla ranta teslim edilmek istendiğinin altını çizmişlerdi.
MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURDU
Antalya 5. İdare Mahkemesi’nde dün görülen dava Çimtur maliklerinin lehine sonuçlandı. Mahkeme heyeti, Alanya Belediyesi’nin bugün uygulayacağı yıkım kararını ‘Uygulanması halinde giderilmesi güç zararlar doğuracağı’ gerekçesiyle durdurdu. Anayasa’nın 125’inci maddesi ile tanınan yargısal denetimi engelleyecek nitelikteki idari uygulamaların hukuk devleti anlayışı ile bağdaştırılmasının mümkün olmayacağının ifade edildiği kararda; davalı pozisyondaki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Antalya Valiliği’nden davaya konu taşınmaza ilişkin düzenlenen riskli yapı tespit işleminin davacıya tebliğ edilip edilmediği, tebliğ edilmiş ise de tebliğ belgesi istendi. Ayrıca dava konusu işlemin dayanağı, diğer tüm bilgi ve belgelerin okunaklı ve onaylı birer örneğinin gönderilmesi istendi. Alanya Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen davaya konu 14/12/2020 tarih ve 30175 sayılı işlemin dayanağını, tüm bilgi ve belgelerin okunaklı ve onaylı birer örneğini isteyen Antalya 5. İdare Mahkemesi Heyeti’nin kararı aynen şöyle:
“Davaya konu işlemin, uygulama etkisi tükenecek ve uygulanması halinde giderilmesi güç zararlar doğurabilecek nitelikte olması nedeniyle; davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar teminat aranmaksızın dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, ara kararı gereğinin süresi içinde yerine getirilmesinin mecburi olduğunun ve ve süresi içinde yerine getirilmediği takdirde dosyadaki mevcut bilgi ve belgelere göre karar verilebileceğinin davalı idareye duyurulmasına, savunma ve ara kararına cevap verme süresinin (15) gün olarak belirlenmesine, tebligatın tamamlanmasına oybirliğiyle karar verildi.”
‘ADALET YERİNİ BULDU’
Antalya 5. İdare Mahkemesi Heyeti’nin kararını Yeni Alanya’ya değerlendiren Çimtur Devremülk Yöneticisi Serap Baypınar, “Her şeyden artık tam umudumuzu kestiğimiz bir noktada çok inandığımız bir davada yıkımın iptal kararına çok mutlu olduk. Çimtur’un risksiz olduğunu, bize karşı yapılmak istenileni bakanlık da, yıkım ruhsatını veren idare de, herkes biliyor. Turizm tercihli bir arazi olduğu için rant değeri çok yüksek. Bize ‘Biz Çimtur’u yıkalım, biz yıktıktan sonra siz istediğinizi yapın’ demek istediler. Kat mülkiyeti bozulduktan sonra Çimtur için yüreğini veren binlerce insanın birbirine verdiği destek bozulduktan sonra ki bozamayacaklar da o ayrı bir konu ‘Biz nasıl olsa bu araziye çökeriz’ dediler. Bu birlikteliğin üstüne bir kepçe sokarız mantığıyla hareket ediliyordu. Adalet illaki tecelli edecek. Biz davayı kazanacaktık ama uğruna mücadele ettiğimiz şey yıkıldıktan sonra kazanmak bir şey ifade etmiyor. Yarın oraya bir kepçe girse bile, yıkana orayı yaptırmak üzere yeminimiz vardı. Nefes aldığımız sürece haksız yıktığını ispatlayıp tazminatlarla orayı yeniden yaptırmaya yeminimiz vardı. Çok şükür adalet şimdilik bu şekilde olmasına müsaade etmedi. Biz çok mücadele ettik. Bundan sonra yıkımı durdurma kararı sonrası davaların esaslarıyla ilgili yoğun çalışmalarımız devam edecek. İnşallah her şey çok güzel olacak. Bizim bunu kat mülkiyeti bozulmadan adil bir karar almamız gerekiyordu. Neyse ki adalet tecelli etti. Sorumluluğu omuzlarımda hissettiğim bin kişi adına 2 saat ağladım. Hala elim ayağım titriyor. Bizim derdimiz asla 2 metrekare ya da oranın arazisi değil, sadece ve sadece adalet istedik. İnsanlar bir araya geldikleri zaman haksızlığın karşısında durabilirler. Haksızlığın karşısında susma gibi hep bu düsturla büyüdük. Bizim için bir onur, hak mücadelesi. Bu mücadeleye devam edebilmek adına bize bir nefes payı verdiği için adalete minnettarız” dedi. (KÜBRA DUMAN)

26 Oca 2021 - 16:56 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce HDP kapatılmalı mı?