Gazipaşa'da rapor hazırlandı: 'Kamu yararına değil'

Kahyalar sahilinde yapılan plan değişikliklerinin iptali için Antalya 2. İdare Mahkemesi’nde görülen dava devam ediyor. Mahkeme heyetinin görevlendirdiği bilirkişi heyeti, plan değişikliğine ilişkin raporunu hazırladı

ANTALYA 2. İdare Mahkemesi tarafından görevlendirilen 3 kişilik bilirkişi heyeti, hazırladığı raporu mahkemeye sundu. 22 Ekim 2020 tarihinde Gazipaşa’ya gelerek Kahyalar sahilinde inceleme yapan Şehir Plancısı Prof. Dr. Ziya Gençel, Şehir ve Bölge Plancısı Dr. Öğretim Üyesi Engin Kepenek ve Harita ve Kadastro Mühendisi Öğretim Görevlisi Levent Uzunsakal, mahkemeye sundukları raporda yapılan Koruma Amaçlı İmar Plan Revizyonunun kamunun yararına yapılmadığını ifade ettiler.
BİLİRKİŞİ RAPORU NE DİYOR?
Bilirkişi heyeti tarafından mahkemeye sunulan raporun sonuç bölümünde, “Gazipaşa ilçesi Burhan ve Sarıağaç mahalleleri kıyı kesimine ait, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 18. maddesi uyarınca imar uygulaması yapılmasına ilişkin Gazipaşa Belediye Encümeni’nin, 27.11.2019 tarihli ve 355 sayılı kararı ile dayanağı Burhan ve Sarıağaç mahalleleri 3. derece doğal sit alanına yönelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 07.06.2017 tarihli ve 6424 sayılı kararı ile onanan 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın 06.08.2019 tarihli ve 186157 sayılı makam oluru ile onaylanan 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı revizyonun imar mevzuatına, planlama tekniğine, şehircilik ilkelerine kamu yararına uygun olmadığı ortak görüş ve kanaatine varılmıştır” denildi.
‘BİR KEZ DAHA HAKLI ÇIKTIK’
Gazipaşa Hepimizin Platformu Sözcüsü Güldane Şahin, Kahyalar sahilinde yapılan incelemenin ardından hazırlanan bilirkişi raporunun kendilerini bir kez daha haklı çıkardığını söyledi. Platform Sözcüsü Şahin, yapılan plan değişikliğindeki yanlışlıkların bilirkişi heyeti tarafından tescillendiğini söyledi. Platform Sözcüsü Şahin, “Bildiğiniz üzere Gazipaşa Hepimizin Platformu üyeleri ve Antalya Mimarlar Odası, Kahyalar sahilinde uygulanmak istenen Koruma Amaçlı İmar Plan Revizyonuna dava açmışlar; bu dava için Ekim ayında yerinde yani Kahyalar Sahilinde keşif yapılmış ve Antalya 2. İdare Mahkemesinde görülen bu davanın keşfine mahkeme heyeti ve avukatlarla birlikte bilirkişi olarak konusunda uzman şehir plancıları ve harita kadastro mühendisi katılmışlardı. Uzman bilirkişilerin mahkemeye sunduğu rapor açıklandı. Rapora göre, Gazipaşa Hepimizin Platformunun işin başından beri dile getirdiği iddialar doğrulanmış oldu. Böylece ‘uygulanmak istenen planın yanlışlığı’ uzman bilirkişiler tarafından da bilimsel ve teknik bir raporla ve ‘oybirliği’ ile tescillenmiş oldu. Sonuç olarak teknik bilirkişilerin oybirliğiyle mahkemeye sunduğu bilimsel ve teknik inceleme raporuna göre, uygulanmak istenen Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonunun, imar mevzuatına, planlama tekniğine, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uygun bulunmadığı belirtilmiştir. Bilimsel ve teknik bir inceleme raporuna göre de uygun bulunmayan bu planlamaya karşı platformumuz kıyılarına sahip çıkmaya devam edecektir. Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Dünyada her şey için; uygarlık için, hayat için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir; fendir. İlim ve fennin dışında rehber aramak dikkatsizliktir, bilgisizliktir, yanlışlıktır’ sözlerini bir kez daha hatırlatmayı görev addediyor; iktidarı, O’nun izinden gittiklerini iddia eden yerel siyasileri bu bilimsel raporu dikkate almaya; böylece Atatürk’ün de dediği gibi, dikkatsizlik, bilgisizlik ve yanlıştan dönmeye; Gazipaşa’mızın geleceği için, bilimin sesini, bilim adamlarını ve konunun uzmanlarını dinlemeye davet ediyoruz” diye konuştu. ( HABER MERKEZİ)

03 Oca 2021 - 22:38 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?