Alanya'da uzmanı koronayı böyle anlattı

ALKÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Erdoğan, Covid-19'a ilişkin son bilgileri Yeni Alanya ile paylaştı. Prof. Dr. Erdoğan yaptığı açıklamada, koronavirüs kaynaklı ölümlerin en önemli nedeninin virüsün diğer organlara verdiği zarar olduğunu belirtti.

YENİ Alanya'nın Covid-19'a ilişkin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Haluk Erdoğan, bu virüsün özellikleri, hastaların tedavisinde izlenen yollar ve virüsten nasıl korunulacağına ilişkin çarpıcı bilgiler verdi. 

İşte Prof. Dr. Erdoğan'ın açıklamaları:   

"Koronavirüsler, soğuk algınlığı gibi toplumda yaygın görülen ve kendi kendini sınırlayan hafif enfeksiyon tablolarından, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), Ağır Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha ciddi enfeksiyon tablolarına neden olabilen büyük bir virüs ailesidir. Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde sebebi bilinmeyen pnömoni (akciğer iltihabı) vakaları bildirilmiş ve daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir koronavirüs etken olarak gösterilmiştir. Bu hastalık " Koronavirüs Hastalığı 2019 (COVID-19)" olarak adlandırılmış, virüsün SARS koronavirüsüne yakın benzerliğinden dolayı SARS-CoV-2 olarak isimlendirilmiştir. 

'1 METREDEN YAKIN TEMASLA BULAŞIYOR' 

Hastalık esas olarak bir metreden yakın temas ve gözle görünmeyen solunum yolu damlacıklarıyla bulaşmaktadır. Ayrıca hasta bireylerin öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları bu damlacıklara diğer kişilerin elleri ile temas etmesi sonrasında ellerini ağız, burun veya gözlerine götürmesi ile de bulaşabilmektedir. Hastalık belirtisi göstermeden veya belirti vermeden 1-2 gün önce COVID-19 hastaları bulaştırıcı olabilmektedir. Hastalığa yakaladıktan sonra belirti vermesi ortalama 5-6 gün olup 2-14 gün aralığında değişebilmektedir. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik, bulantı, kusma, ishal, kokuda ve tat almada bozulma, solunum sıkıntısı sık rastlanan belirtileridir. COVID-19 hastalarının yaklaşık yüzde 80’i belirti vermeden ve hafif geçirmekte, yüzde 15’i hastaneye yatarak ve yüzde 5’i ise çok ciddi seyredip yoğun bakım ünitesi destek ihtiyacı duymaktadırlar. 

'AŞILAR UMUT YARATTI' 

Ülkemizde ilk resmi COVID-19 vakası 11 Mart 2020'de bildirilmiştir. 12 Aralık 2020 tarihi ile dünya genelinde 71 milyon 438 bin 628 vaka saptanmış ve 1 milyon 601 bin 197 hasta hayatını kaybetmiştir. Ülkemizde ise 1 milyon 780 bin 673 vaka tesbit edilmiş ve 15 bin 977’si hayatını kaybetmiştir. COVID-19’a karşı geliştirilen aşılar salgının sınırlandırılması için bir umut yaratmıştır.  

EVDE VE HASTANEDE TEDAVİ SÜREÇLERİ

Hastaneye yatış gerekmediği düşünülen 50 yaş altı, kliniği hafif ve COVID-19’un ağır seyretmesine neden olabilecek risk faktörü olmayan (hipertansiyon, diyabet, kronik akciğer hastalığı, kronik kalp hastalığı, kronik böbrek yetmezliği veya bağışıklık yetmezliği vb), laboratuvar tetkiklerinde kötüleşme belirtisi bulunmayan COVID-19 hastaları iyileşene kadar uygun tedavi başlanarak evde takip edilmektedir. Evde takip edilen hastalarda ateşin uzun sürmesi, genel durumda gittikçe kötüleşme ve solunum sıkıntısı gelişmesi gibi durumlarda hastaneye yatarak tedavi edilmesi gerektiği akılda tutulmalıdır.

KORONA TEDAVİSİNDE İZLENEN YOLLAR

COVID-19 hastalarının tedavisinde güncel veriler irdelendiğinde virüsü öldüren antiviral ilaçlar ve kanama riski olmayan hastalarda pıhtılaşmayı önleyici tedaviler kullanılmaktadır. COVID-19 hastalığının ciddi seyretmesinde vücudun geliştirdiği savunma mekanizmasının (sitokinle vb) virüsle birlikte kendi hücrelerini harap etmesi sonucu gelişir. Bu durum sitokin fırtınası olarak isimlendirilir ve hastalığın başlangıcından yaklaşık 1 hafta sonra ortaya çıkar. Oksijen ihtiyacı olan solunum zorluğu çeken hastalarda steroid tedavilerinin ölümleri anlamlı olarak azalttığı gösterilmiştir. Erken alınan steroidlerin ise yararı yoktur ve vücut direncini azaltacağı için zararı olacaktır. COVID-19 tedavisinde antibiyotikler kullanılmaz. Sitokin fırtınasının başladığı dönemde virüse yönelik verilen antiviral tedavilerin yararı sınırlıdır. Bu dönemde sitokinlerin etkisini azaltan tedaviler (IL-6 reseptör bokerleri, IL-1 reseptör blokerleri, vb) kullanılabilmektedir. COVID-19 hastalarından elde edilen kan ürünleri (immün plazma) sitokin fırtınasından önce hastalığın tanısının konduğu ilk bir haftada riskli guruplara verilmelidir. Sitokin fırtınası sonucu solunum yetmezliği gelişen ve yoğun bakım ünitesine yatırılan hastalarda yarardan çok zarar verebileceği de göz önünde tutulmalıdır. Yoğun bakım ünitesinde yatan hastalara verilen yüz üstü yatma pozisyonunun (prone pozisyonunu) hastaların tedavisindeki başarıyı arttırdığı gösterilmiştir. Cok ciddi seyreden hastalarda akciğerleri destekleyecek mekanik solunum desteğine veya akciğerlerin görevini yapacak solunum cihazlarına (ECMO, vb) ihtiyaç duyulmaktadır. Virüsün akciğerler dışında diğer bütün organları da (kalp, beyin, bağırsak, pankreas, böbrek, vb) tutabilmesi ve çoklu organ yetmezliğine (sepsis) sebep olabilmesi ölümlerin önde gelen nedenidir.

VİRÜS NASIL ÖNLENİR?

Hastalığın önlenmesinde ve salgının kontrolünde en az 1 metre olacak şekilde mesafe, virüsün çevreye yayılımını azaltacak ağzı ve burnu örtecek şekilde maske kullanılması ve kirli ellerle bulaşı önlemek için hijyen kurallarına uyulması önemlidir. Bu da sağlık kuruluşlarının kapasitesini aşacak vaka sayılarının önlenmesi, mevcut COVID-19 hastalarının yeterli tedavi edilebilmesi ve hayata tutunmalarında önemli rol oynayacaktır. Vaka sayıların arttığı ve hastanelerin yataklarının dolu olduğu şu günlerde bu kurallara uyulması elzem olmuştur. ( HABER MERKEZİ - ÖZEL HABER) 

14 Ara 2020 - 23:10 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket 2021 turizm sezonu beklentiniz nedir?