Dijital Faşizm nedir? Prof. Dr. Levent Eraslan açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasında dile getirdiği 'Dijital Faşizm' kavramını SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan açıkladı.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ‘Dijital Çağda İnsan Kalmak' temasıyla düzenlenen 4. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'ne video konferans yöntemiyle katıldı. Konuşmasında dijital faşizme karşı çözüm yolları aranması gerektiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bireyi bir isim veya numaradan ibaret gören dijitalleşmenin sonu faşizme çıkar.” açıklamalarında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Derneği (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan dijital faşizm kavramının özelliklerini paylaştı. Dijital faşizme etnik, dini, sosyal ve siyasi alanlarda sıklıkla rastlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya şirketlerine de dikkat çektiği konuşmasının ardından, SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan bu şirketler hakkında “Teknolojinin gelişimi ve tüm alanlarda yaşanan dijital dönüşüm ile bireyler varoluşun ve demokrasinin, büyük veri analizi ve yapay zekalar ile nasıl kolaylaştığına ve güçlendiğine inanırken, bu sistemler sayesinde yılda on milyarlarca dolar kazanan çok güçlü birkaç şirket bulunmaktadır. Ancak bireyler, dijitalleşmenin demokrasiyi güçlendirdiğini düşünürken paylaştıkları kişisel veriler ile aslında bu birkaç şirketin oluşturduğu veri setlerine erişebilen devletlerin totaliter bir rejim kurmasına aracılık etmektedir.” açıklamalarında bulundu. İnternetin ortaya çıkmasıyla birlikte kitlelerin kendi manipülasyonlarını yaratabilmesinin dijital faşizmi ortaya çıkardığını belirten Eraslan, “Asırlardır özellikle etnik, dini, sosyal ve siyasi alanlarda kendini gösteren faşizm, sosyal medya platformlarının ortaya çıkışıyla dijital platformlara taşınmıştır. Dijital faşizm; merkezi olmayan, dijital olarak örgütlenmiş kitlelerin belirli amaçlar uğruna manipülasyon uyguladıkları, oldukça akışkan ve farklı noktalar içeren bir faşizm çeşididir.” olarak dijital faşizmi tanımladı. Dijital faşizmin belli bir merkezi bulunmuyor Sosyal medya platformlarında dijital faşizme sıklıkla rastlanıyor. Dijital faşizmin birçok özelliğinin bulunduğunu belirten Eraslan, özellikleri şöyle sıralıyor;

• Kitleler internet ortamında toplanarak bireyler üzerinde kontrol sağlamaktadır, dijital çağda veri gözetleme ve kontrol etme olanağı küresel bir boyuta ulaşmıştır. • Dijital faşizmin belirli bir merkezi yoktur. Kullanıcılar ortak sanal platformlarda bir araya gelmektedir. • Propaganda ve sansür uygulamalarına sıklıkla yer verilir. Özellikle etnik, dini ve siyasi konulara sıklıkla yer verilir. • Dijital platformlarda kitlelerin çoğunluk gücünü kullanarak gerçekler çarptırılmakta veya var olan korkuların tetiklenmesine yönelik algı yönetimi çalışmaları gerçekleştirilmektedir. • Kitleleri belirli bir amaç doğrultusunda harekete geçmeye zorlamanın bir sonucu olarak dijital aktivizm hareketlerinde artış yaşanmasına sebep olmaktadır. • Bireylerin dijital ortamlarda paylaştıkları veriler sayesinde duygu ve düşünceleri analiz ederek davranışlar manipüle edilebilir bir hale getirilmektedir. • Empoze edilmek istenen fikirlere karşıt görüş bildiren kitlelere yönelik siber zorbalık faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. • Dijital faşizme bireyler özne değil, nesnedir. Gruplar bireyleri nesne kılmak için uğraş verirler

26 Kas 2020 - 16:29 - Medya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket 2021 turizm sezonu beklentiniz nedir?