Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy açıkladı: Turizm trafiğinde yüzde 80'lik daralma!

Antalya'da düzenlenen "10. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm trafiğinde salgının etkisiyle yüzde 80 daralma olduğunu söyledi. Öte yandan kongreye video konferans yöntemiyle katılan Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Turizm markamızın tanıtılması için uluslararası çok taraflı platformlarda çalışmalarımız devam ediyor.' ifadelerini kullandı.

AKDENİZ Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği tarafından Denizbank ana sponsorluğunda Antalya'da düzenlenen "10. Uluslararası Resort Turizm Kongresi" başladı.

Bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dijital olarak gerçekleştirilen kongreye bağlanan Bakan Ersoy, dünya ve Türkiye turizminin çok zor bir dönemden geçtiğini söyledi.

Son verilere göre uluslararası turizm trafiğinde yüzde 80'lik daralma olacak gibi göründüğünü dile getiren Ersoy, şöyle devam etti:

"Rakip pazar olarak gördüğümüz Akdeniz çanağında, İspanya, Yunanistan ve AB ülkelerine baktığımızda Yunanistan yüzde 78-80 bandında, İspanya yüzde 80 bandında bir daralmayla kapatacak gibi gözüküyor. Biz de Türkiye olarak yüzde 70 daralmayla yıl sonunu kapatacağız gibi gözüküyor. Rakamsal boyutlara göre 15 milyondan biraz daha fazla bir yolcu, 11 milyar dolardan biraz daha fazla gelirle bu seneyi tamamlayacağız gibi gözüküyor."

Ersoy, Türkiye turizmindeki küçülmenin kamu ve hükümetin verdiği destekler, özel sektörle yapılan başarılı uygulamalar ve iş birliği sayesinde daha az olduğuna işaret etti.

GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKASI

Güvenli Turizm Sertifikası'nın bu iş birliğinin en büyük örneklerinden biri olduğunu belirten Ersoy, bunun dünyada en iyi şekilde disiplinli uygulanan, çok geniş kriterleri kapsayan ve dünyadaki birçok kuruluş tarafından da örnek gösterilen bir sertifikasyon programı olduğunu bildirdi.

Ersoy, sertifikasyon programının hazırlanmasına katkı sağlayanlara teşekkür ederek şunları söyledi:

"Kriterleri oluşturmakla, hatta hayata geçirmekle olmuyor. Disiplinli uygulamak gerekiyor. Kanuni yaptırımlar da getirdik. 50 oda ve üzeri konaklama tesislerinde mecburi tutuldu. Yılbaşından itibaren daha da yaygınlaştırarak 30 oda ve üzerinde zorunlu tutacağız. 'Sıkı denetliyorsunuz, cezalar kesiyorsunuz' diye şikayetler de aldık. İnanın bu tarz programlar disiplinli, doğru şekilde uygulanamazsa dünyada kabul görmüyor. Sarılarak, özverili, disiplinli şekilde, hep beraber ucundan tutarak uyguladığımız için dünyada örnek gösterilen programların başında yer aldı. Avrupa'da ilk ve tek olma özelliğine sahip. Tabii diğer ülkeler de bunu yavaş yavaş kopyalamaya çalışıyor ama bizim kriterlerimize hala ulaşamıyor, o disiplini elde edebilmiş değiller."

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ihtiyaç olduğu takdirde turizm destek paketini 10 milyar liradan 20 milyar liraya kadar çıkarabileceklerini bildirdi. Ersoy, Antalya'dan dijital olarak yayınlanan 10. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, sektöre sağlanan desteklere değindi. Sektörde 2020'yi ve 2021 ile ilgili beklentileri değerlendiren Ersoy, "2021'e baktığımızda, 'Bizim minimum hedefimiz ne olmalı?' diyorsanız, yüzde 100'lük bir büyüme olmalı. Yani 15 milyonun üzerine yüzde 100 koyarsanız, 30-31 milyonluk bir yolcu sayısını minimum hedef olarak hedeflememiz gerekiyor. Bakıldığında 2020'den çok daha iyi, 2019'un hala sayı olarak gerisinde bir planlamayla biz 2021 yazını atlatırız diye umuyorum." diye konuştu. Tüm dünyada pandeminin tekrar hit yapmaya başladığını anımsatan Ersoy, vaka sayılarının tüm dünyada ve Avrupa'da, Türkiye'ye pazar oluşturan ülkelerde hızla artmaya başladığını söyledi.

Aşıyla ilgili sevindirici gelişmelerin olduğuna dikkati çeken Ersoy, şunları kaydetti:

"Aşı çalışmalarını devlet olarak yakinen takip ediyoruz. Son günlerde sık görüştüğümüz bakanlarımız arasında Sağlık Bakanımız yer alıyor. Kendisiyle çok ciddi iletişim içiresindeyiz. Bakanlığımız yakında açıklamaya başlayacak. Çok büyük bir aşılama programını, aralık itibarıyla devreye alıyoruz. Yakın tarihte hızlı şekilde bu aşılama operasyonuna başlanacak, Türkiye genelinde artırılan oranlarla devam edecek. Hızlı aşılamayla toplumun bağışıklığını birkaç ay içinde sağlayacağımızı düşünüyoruz. Lütfen 2021'den umudunuzu kesmeyin, umutlu olun. Bu aşılamayla birlikte vaka sayılarında çok hızlı düşüşü birkaç ay sonra yakalayacağız."

Aşılamanın bir süreç olduğuna işaret eden Ersoy, Cumhurbaşkanlığının aşılama için talimatları olduğunu, gerekli hazırlık ve aşı tedariği konusunda Sağlık Bakanlığının her türlü bağlantıyı yaptığını, testleri geçen güvenilir birkaç aşının hizmete sunulacağını bildirdi.

Ocaktan sonra aşıyla birlikte yurt içi ve dışında yoğun tanıtım kampanyası düzenleneceğini vurgulayan Ersoy, "Hem turizm hem sertifikasyon hem de aşılamayı yurt içi ve yurt dışında yoğun tanıtmamız gerekiyor. Bunu için hazırlıklarımız tamam." dedi.

Turizm yapma şekillerinde senaryoların değiştiğine işaret eden Ersoy, "İş yapma modellerimiz yeniden yazılıyor, erken rezervasyon gibi sezona girerken tanıtım çalışması yapıyorduk artık öyle değil. 2021'de son dakika rezervasyonları ağırlıklı olarak gelecek, düzenli aktif ve esnek tanıtımlar yoğun şekilde devam edecek." dedi.

KGF DESTEKLERİ ARTTIRILDI

Ersoy, Kredi Garanti Fonu (KGF) kapsamında Hazine Bakanlığı iş birliğinde sektöre yönelik bir destek paketi sunulduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Geçen yıl 10 milyar liralık bir turizm destek paketi hazırlamıştık, şu ana kadar 3,5 milyarlık kısmı kullanılmış ve orada hala bir bakiye var. Hem limit detaylarını çoğalttık, hem kullanım şekillerini artırdık. Farklı sürelerde kullanabiliyorsunuz, fiks sürelerde kullanmak zorunda değilsiniz. İster sabit, ister değişken olarak kullanabiliyorsunuz. Bu değişiklikleri Bankalar Birliği ile tamamladık, bütün bankalara da bugün itibarıyla geçiliyor. İhtiyaç olması dahilinde Hazine Bakanımızla da konuştuk, 10 milyarlık limiti 20 milyar liraya kadar çıkarabileceğiz. Kış zor geçecek, erken ödemeleri birçok tur operatörleri yapamıyor, en azından bu kışı geçirmeniz için de kullanabilirsiniz. Uzun vadeli finansman olarak da kullanabilirsiniz."

KGF desteklerini tamamen devreye aldıklarını anlatan Ersoy, çalışma ödeneğinin devam ettiğini, sektörün bunu kullanmayı sürdüreceğini bildirdi.

Yıl sonuna kadar geçerli olan bir KDV desteği olduğunu anımsatan Ersoy, Hazine Bakanlığı ile görüşerek geniş bir mutabakata vardıklarını, KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi konusunu sezon başına kadar da uzatmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Vergisel ve finansal açıdan desteklerin devam ettiğini anlatan Ersoy, sürecin başından bugüne kadar sektör temsilcileriyle yoğun iletişim içinde olduklarını söyledi.

Pandemideki gelişmeler doğrultusunda yeni destek paketlerini de hayata geçireceklerini anlatan Ersoy, 2021 için umutlu olduklarını bildirdi.

Ersoy, turizm sektörünün belli periyotlarla hep zorluklarla karşılaştığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Çok azimli ve savaşçı ruhumuz var. İçinizden gelen biri olarak söylüyorum. Bütün bu zorlukları savaşarak, dik durarak aşmayı başardık. Bundan sonrası için de böyle öyle olacağını düşünüyorum. ilk kez sektör ve devlet olarak iç içe olduk. Çok iyi bir iletişimimiz oluştu. Bu iletişimi de sonuca dönüştürüyoruz. Pandemi gibi global kapsamlı zorluklarda esnek olmak, hızlı hareket etmek çok çok önemli. Türkiye buna çok avantajlı bir şekilde girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da turizmi stratejik sektör ilan ederek her alanda destek verdi. Daha cesur olalım, 2020'deki pandemide çok cesur davrandınız, otellerinizi bir çoğunuz açtınız, 2021'de daha cesur olmamız gerekiyor. Daha umutlu olmamız gerekiyor. Benim size güvenim sonsuz. Bugüne kadar başarılı çalışmamızı 2021'de de devam ettireceğimizi düşünüyorum."

Bakan Çavuşoğlu: Turizm bugün Türk diplomasisinin en önemli başlıklarından biri

Alanyalı Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin turizmde dev marka haline geldiğini ve turizmin, Türk diplomasisinin en önemli başlıklarından biri olduğunu vurgulayarak "Kültürümüzün, turizm markamızın tanıtılması için uluslararası çok taraflı platformlarda çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Çavuşoğlu, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından Antalya'da dijital olarak düzenlenen "10. Uluslararası Resort Turizm Kongresi"ne video konferans yoluyla katıldı.

Turizmin, ekonominin gözbebeği sektörlerden biri olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Dünyanın salgın nedeniyle kapandığı bir dönemde sizlerin sektörü canlı tutmak için verdiği çabalar ülkemiz için çok değerli. Biz de bu konuda büyük emek harcadık, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde harcıyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, kadim bir medeniyete, son derece zengin kültürel değerlere, eşi benzeri olmayan bir coğrafyaya sahip Türkiye'nin, devletin ve sektörün birlikte attığı adımlar sayesinde turizm alanında bütün dünyanın gıpta ettiği bir ülke haline geldiğini söyledi.

'TURİZMDE DEV BİR MARKA OLDUK'

Bakan Çavuşoğlu, "Turizmde dev bir marka olduk. Turizm bugün Türk diplomasisinin en önemli başlıklarından biri haline geldi. Memleketimiz dünyanın turizm başkentlerinden biri olunca tabii ki Antalya'mız ve Türkiye olarak, ben de turizm diplomasisine ayrı bir önem veriyorum. Diplomasi faaliyetlerimizde bu konuyu hep ön planda tutuyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin dış misyonlarına turizm konusunda yazılı talimatlar gönderdiklerini ve rapor aldıklarını anlatan Çavuşoğlu, "En son tüm dünyada sağlık turizmi, spor turizmi ve alternatif turizmde nasıl fırsatlar var, Türkiye'ye nasıl turist getirebiliriz, o ülkelerle nasıl çalışabiliriz sorusunu arkadaşlarımıza ilettikten sonra başkonsoloslarımız, büyükelçilerimiz elde ettiği bilgiyi gönderdi, büyük bir kitapçık haline getirdik." dedi.

Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu girişiminden, İstanbul'un New York, Viyana ve Cenevre gibi önde gelen bir Birleşmiş Milletler merkezi haline getirilmesine kadar diplomaside atılan bütün adımlarda turizm potansiyelinin geliştirilmesinin de gözetildiğini söyledi.

Antalya'nın birçok önemli toplantıya ev sahipliği yaparak diplomasi alanında bir marka haline geldiğini anlatan Çavuşoğlu, "Artık turizm ve tanıtma çabalarımızı deniz, kum, güneş perspektifinden çok daha geniş bir vizyonla yürütüyoruz. Kapsamlı bir anlayışla sağlık, spor, inanç ve kongre turizmi gibi her alanda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ve sektörün çalışmalarını biz de Dışişleri Bakanlığı olarak destekliyoruz. Kültürümüzün, turizm markamızın tanıtılması için uluslararası çok taraflı platformlarda çalışmalarımız devam ediyor." ifadesini kullandı.

Birçok ülkeyle her sene kültür ve turizm yılı ilan ederek çeşitli etkinlikler düzenlediklerini anlatan Çavuşoğlu, "UNESCO Dünya Kültür Mirası ve Somut Olmayan Kültürel Miras listelerindeki kültürel miras alanlarımızın ve kültür varlıklarımızın sayısı 18'e yükseldi. Bunu da hep birlikte başarıyoruz yerel yönetimlerle ve sektörümüzle beraber." diye konuştu.

'SALGININ ETKİLERİNİN EN ÇOK GÖRÜLDÜĞÜ SEKTÖRLER TURİZM VE SEYAHAT OLDU'

Çavuşoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıl eşi benzeri görülmemiş bir sınama ile karşı karşıya kalındığını vurgulayarak, salgının zararlarını asgari düzeyde tutmak için devletin ve milletin el ele olduğunu, hem sağlık hem de ekonomi alanında ortaya çıkan sorunların üstesinden gelmek için yoğun çaba gösterildiğini söyledi.

Bu süreçte kamu sağlığının korunmasıyla ekonomik ve sosyal yaşam arasında bir denge kurulduğunu anlatan Çavuşoğlu, "Şüphesiz tüm dünyada salgının etkilerinin en fazla görüldüğü alanlardan biri turizm ve seyahat sektörü oldu. Bu olumsuz etkileri en aza indirmek ve turizmi canlandırmak için haziran ayından beri bir dizi tedbirleri ortaya koyduk." dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin güvenli turizm sertifika programı sayesinde dünyaya örnek bir uygulamayı hayata geçirdiğini de belirtti.

Bu çalışmalara Dışişleri Bakanlığı olarak 248 dış misyonuyla Türkiye'nin aldığı tedbirleri ve güvenli turizm programını tüm dünyaya seferberlik halinde ilettiklerini anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Kültür ve Turizm Bakanlığımızla koordinasyon halinde, Bakanımızın yazdığı mektupları 100'ü aşkın hedef ülkedeki muhataplarımıza ilettik. Bu dönemde ülkemize yönelik alınan seyahat kısıtlamalarının kaldırılması da en önemli, öncelikli hedeflerimizden biri oldu. Yabancı ülkeler nezdinde yaptığımız girişimler sonuç verdi. Bu amaçla İngiltere ve Almanya'yı ziyaret ettik. İngiltere temmuz ayında ülkemizi seyahat koridoru ülkeleri arasına dahil etti. Ülkemizden dönüşte karantina mecburiyetini ve seyahat uyarısını kaldırdı. "

Yaz sezonu boyunca İngiliz turistleri Türkiye'de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını söyleyen Çavuşoğlu, Almanya'nın yapılan mutabakat kapsamında ağustos ayı başında dört önemli turizm şehri için seyahat uyarısını kaldırdığını belirtti. Çavuşoğlu, Rusya ile de karşılıklı tarifeli uçuşların 1 Ağustos'ta başlatıldığına dikkati çekerek, bugüne kadar Rusya'dan Türkiye'ye gelen turistlerin sayısının 2 milyonu biraz aştığını söyledi. Ukrayna ile de pasaportsuz seyahatin sağlandığını hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye'ye bu yıl ilk gelen yabancı turistlerin Ukraynalılar olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, "Girişimlerimiz neticesinde diğer Malta, Romanya, Bulgaristan, Polonya gibi ülkeler de ülkemize yönelik seyahat uyarılarını ve kısıtlamasını kaldırdı. İsviçre ve Moldova ise riskli bölgeler listesine ülkemizi hiçbir zaman dahil etmedi. Benzer şekilde Karadağ, Ürdün, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin, seyahat bağlamında, yüksek riskli bölge kategorisinde değiliz." diye konuştu.

Halen 98 ülkeyle uçuşların sürdüğünü söyleyen Çavuşoğlu, gelinen aşamada salgının, alınan önlemlere rağmen tüm dünyada yeni ve daha ciddi bir safhaya geçtiğine de dikkati çekti.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin salgınla mücadele adımlarını hatırlatarak, "Bir taraftan bu sağlıkla ilgili tedbirlerle bu salgını kontrol altında tutmamız lazım, diğer taraftan da ekonomimizi canlı tutmamız gerekiyor. Her ikisi de bizim için önemli. Tedbirlerimiz ve çalışmalarımız sayesinde ocak ekim arasındaki dönemde 13,6 milyona ulaşan turist sayımızı inşallah sizlerle beraber artıracağız." değerlendirmesinde bulundu.

26 Kas 2020 - 13:01 Antalya- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket 2021 turizm sezonu beklentiniz nedir?