Azerbaycanlı Milletvekili'nden çarpıcı değerlendirme

Azerbaycan'ın askeri başarısının sonuçlarını değerlendiren Azerbaycan Milletvekili Eldeniz Salimov, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karabağ sorununa kayıtsız kalamamış, düşmana göğüs germiş ve Azerbaycan'dan büyük politik desteğini esirgememiştir." dedi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Dağlık Karabağ sorununu çözümü olmayan bir yola sürüklemek istediğini söyleyen Azerbaycan Milletvekili Eldeniz Salimov, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte Salimov'un Azerbaycan'ın askeri başarısının sonuçlarını değerlendirdiği açıklamaları:

"Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Dağlık Karabağ sorununu çözümü olmayan bir yola sürüklemek için her türlü çabayı göstermektedir. ''Karabağ Ermenistan'dır, nokta!'' ifadesini kullanarak, Azerbaycan nüfusunun konudan rahatsızlığına neden olan Paşinyan, bunun yanı sıra Azerbaycan Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı İlham Aliyev dahil Azerbaycan'ın siyasilerini de ciddi anlamda rahatsız etmiş ve bu ifade onların sabırlarını taşıran son damla olmuştur. Akabinde, askeri operasyonlar başlamış ve askeri başarıları Azerbaycan'ın politik, jeopolitik, askeri avantajlar elde etmesini sağlamıştır. Bu olanlar Azerbaycan nüfusunda milli ruhu yükseltmiş ve halk dayanışması daha da güçlenmiştir. Azerbaycan halkı, Başkomutanın etrafında tek yürek oldu ve düşmanın yenilmezlik inancını darmadağın etti. Sonuç olarak 30 yıllık statüko kaldırıldı ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yürüttüğü istikrarlı siyasetle barış sağlanarak kalan topraklar da geri kazanıldı. Azerbaycan tarafı her zaman yapıcı görüşmelerden ve sorunun barışçıl çözümünden yana olmuş ve bu tür görüşmelerden asla kaçınmamıştır. Dolayısıyla Azerbaycan tarafı bölgede barış ve güvenlikten yanadır."

'ŞUŞA'NIN KURTULUŞU ÇOK ÖNEMLİ'

Şuşa'nın kurtuluşuna dikkat çeken Salimov, bunun sadece sembolik değil aynı zamanda jeopolitik önem taşıdığını belirterek şunları söyledi, "Azerbaycan başarılı askeri operasyonları ile büyük jeopolitik avantaj elde etmiştir. Yani, Ermenistan terör gruplarının kontrolündeki, Iran sınırında olan Azerbaycan bölgeleri düşman işgalinden kurtulmuş, bu da İran Azerbaycan sınır hattının tamamen Azerbaycan'ın kontrolüne geçmesini sağlamıştır. Bunun yanı sıra Şuşa'nın kurtuluşu hem sembolik, hem de jeopolitik önem taşımaktadır. Şuşa'nın Azerbaycan kültürünün beşiği olması onun sembolik önemini, Dağlık Karabağ'ının merkezinde konumlanması, Hankendi'ne sadece birkaç km uzakta olması ve yükseklik açısından Azerbaycan ordusuna büyük avantaj sağlaması ise jeopolitik önemini arz etmektedir.
Genel olarak, Azerbaycan ordusu Azerbaycan Başkomutanı İlham Aliyev'in önderliğinde sadece 50 gün içinde 200'den fazla yerleşim alanını kurtararak tarih yazmıştır. Ermeni tarafı, ani baskınlarının başarısızlığı hakkında teoriler öne sürmektedir. Ancak, Azerbaycan, 1. Karabağ Savaşı sırasında Ermenistan tarafından 2 yıl içinde işgal edilmiş topraklarının neredeyse yarısını sadece 50 gün içinde kurtarmıştır ve kurtarma operasyonları hala devam etmektedir. Bu durum, ışık hızı ile kazanılmış askeri avantaj olarak düşünülebilir. Bunun yanı sıra, söz konusu operasyonlar Azerbaycan ordusunun savaş deneğimin artması açısından da büyük önem taşımaktadır."

'ERDOĞAN DESTEĞİNİ ESİRGEMEDİ'

Salimov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın desteklerini de unutmadı. Erdoğan'ın her zaman Azerbaycan'ın yanında olduğunu söyleyen Salimov, " Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karabağ sorununa kayıtsız kalamamış, düşmana göğüs germiş, Azerbaycan'dan büyük politik desteğini esirgememiş ve her zaman Azerbaycan'ın yanında olduğu mesajını vermiştir. Bu sadece Azerbaycan Türkiye kardeşliğinin ''bir millet iki devlet'' ilkesine dayalı bir adım değil, hem de, adaletin yerini bulması, haklının mağdur olmaması ve uluslararası hukukun üstünlüğünün göz ardı edilmemesi namına atılan bir adım olmuştur. Bölgede adaletten şaşmayan, mağdurların haklarına kendi küresel siyasi ve ekonomik çıkarlarından daha çok önem veren, herhangi bir tribünden gerçekleri cesaretle haykıran Türkiye gibi ikinci bir devlet daha yoktur.
Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgal altında tutması, onlarda yenilmezlik hissi oluşturmuştu. Bu haksızlığın bir gün son bulacağını ve adaletin yeniden sağlanacağını akıllarına bile getirmiyorlardı. Ancak Azerbaycan ordusu bunun sadece onların hayal güçlerinden, yanılgılarından ve Ermeni şizofrenisinden başka bir şey olmadığını kanıtladı. Azerbaycan Başkomutanı İlham Aliyev'in önderliğinde ve Kardeş Türkiye'nin manevi desteği ve gücü ile, Azerbaycan ordusu, bugün Ermeni ordusunun yenilmez değil, bilakis çok çaresiz, korkak ve şaşırmış bir durumda olduğunu kanıtladı." dedi.

'DEVLETLER ARASI KARDEŞLİK İMKANSIZ DEĞİLDİR'

"Azerbaycan Cumhurbaşkanı sayın İlham Aliyev ve Türkiye Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan, devletlerarası kardeşliğin imkansız olduğu fikrini savunan teorisyenlerinin teorilerini çürüterek, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sadece dostluğa değil, kardeşliğe de dayandığını tüm dünyaya kanıtladı. Günümüzde dünyada Azerbaycan ve Türkiye gibi kardeş ilişkileri kuran ve Azerbaycan'ın büyük lideri Haydar Aliyev'in söylediği "bir millet, iki devlet" ilkelerine göre yaşayan bu tür iki ülke daha yok." ( Haber Merkezi)

17 Kas 2020 - 23:20 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket 2021 turizm sezonu beklentiniz nedir?