İYİ Partili Yüksel'den sert çıkış: ‘Gazipaşa’nın eşeğiyiz’

ALKÜ’ye yer tahsisi tartışmaları nihayet sona erdi. Gazipaşa Belediye Meclisi, ALKÜ’ye verilecek yeri komisyon raporuyla onadı. İYİ Parti’li Mehmet Yüksel ise ‘Eşek’ benzetmesine cevap verdi

GAZİPAŞA Belediyesi ekim ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. 4 ana gündem maddesi üyelerin oyuyla kabul edilirken, 3 madde de daha sonra görüşülmek üzere komisyona havale edildi. Hafta içinde CHP İlçe Başkanı Ömer Güven’in İYİ Parti’li Mehmet Yüksel’e sarf ettiği sözler ise ALKÜ’ye yapılan yer tahsisinin karara bağlanmasının ardından tekrar gündeme geldi. Konuyla ilgili söz alan Mehmet Yüksel “Biz Gazipaşa’nın eşeğiyiz” cümlelerini kullandı.

DOĞALGAZ GELİYOR

Enerya Antalya Gaz Dağıtım Anonim Şirketi, ilçede kazı çalışmaları yapacak. Bunun neticesinde hasar gören alanların maddi karşılığı Enerya tarafından karşılanacak ve Gazipaşa Belediyesi tarafından da onarımlar yapılacak. Gazipaşa Belediyesi meclisinde görüşülen konu karara bağlandı ve Enerya’nın gaz dağıtım faaliyetine başlaması için gerekli izin meclis tarafından verilmiş oldu.

SERA ATIKLARI

Geçtiğimiz aylarda görüşülen ancak karara bağlanmayan seraların yağmur sularıyla ilgili konu da karara bağlandı. Buna göre Gazipaşa Belediyesi sorumluluk sınırları içerisinde yer alan iskân sınırlarının dışında bulunan seralarda bulunan baraka ve binalarla ilgili herhangi bir çalışma yapılmamasına karar verildi. Seralarda biriken atıkların ise mahalle muhtarları tarafından belirlenecek toplama merkezlerinde biriktirilmesine karar verildi.

BEYREBUCAK İMAR PLANI

Meclis toplantısında bu ay Beyrebucak Mahallesi’nde hazırlanan nazım imar planı da gündeme alındı. Meclis üyelerinin tamamı imar planına onay verdi.

ALKÜ’YE YER TAHSİSİ

Gazipaşa Belediye Meclisi’nin 4’üncü gündem maddesi ALKÜ’ye yer tahsisiydi. Eylül ayı toplantısında belediyenin faaliyetlerini etkilemeden uygun bir yerin tahsis edilmesi için üniversiteyle tekrar görüşülerek ekim ayı toplantısında karara bağlanması için karar alınmıştı. Konuyla ilgili araştırma yapmaları için Başkan Yardımcıları Durmuş Ali Toker ve Ahmet Kalaycı meclis tarafından görevlendirilmişti.
Başkan Yardımcısı Durmuş Ali Toker, meclis üyelerine bilgilendirme yaptı. Toker “Konuyla ilgili bir çalışma yaptık. Üniversite yönetimiyle konuyu tekrar ele aldık. 23 Eylül günü büyük katılımla mutabakat sağladık. Stadyuma yakın olan bölgede uygun bir yer var. Gazipaşa Belediyesi olarak bu bölgeyi kum dökme ve diğer atıl işlerimiz için kullanıyoruz. Çok kullanmadığımız bir alan. Toplam 7 bin 212 metrekarelik bir alan. Yaptığımız çalışmalar sonunda burada 3 yıl içinde gereken bina ve sosyal alanların bitirilerek yapılması yönünde mutabakata vardık” cümlelerini kullandı.
Konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi adına Ulaş Özgen söz alarak “Emeği geçenlere teşekkür ederim. İki meclis toplantısında da gürültüsü çok oldu. Sanki CHP bunu istemiyor gibi bir algı yaratılmaya çalışıldı. En başından beri komisyona sevk edilmesini, hem belediyenin menfaati hem de üniversitenin menfaatinin korunması için güzel bir çalışma yapılmasını önerdik. Baştan beri bunu savunduk. Üniversiteyle istişareyle güzel bir işe imza atılmış oldu” cümlelerine yer verdi.
İYİ Parti adına söz alan Mehmet Yüksel de “Komisyondaki arkadaşların çalışmaları için teşekkür ederim. Ekranda yansıyan şekliyle oylanması İYİ Parti’nin talebidir. Kabul yönünde görüş bildiriyoruz” şeklinde konuştu.
AK Parti adına konuşan Şevki Çağlayan da “Biz AK Parti grubu olarak baştan beri bu fakültenin yakın bir yerde olmasını savunduk. Görüldüğü kadarıyla öyle de olmuş. 2 yıla yakın bir zamandır birlikte çalışıyoruz. Gazipaşa için, doğru olan işler için hep evet oyumuzu kullandık. Biz de fakültenin Gazipaşa’ya gelmesi için görüş birliğinde bulunduk. Biz de Cumhur İttifakı partilerinden iki kişinin de komisyona dâhil edilmesini isterdik. Bir gün İYİ Parti zorluk çıkarır da sizi yalnız bırakırsa biz de o gün havlu atar ve zorluk çıkarırız. Bunu belirtmek isterim” diye konuştu.
MHP adına söz alan Avni Atay da “Gönül isterdi ki ilk meclis toplantısında gündeme geldiğinde ve komisyona havale edildiğinde bu konular görüşülüp üniversiteyle tartışılıp gerekli yerler verilseydi de birilerine siyasi rant devşirme imkânı verilmeseydi. Bu kadar tantanaya gerek yoktu. Uygun bir yer söylenirdi ve bu oylanırdı. Aradaki ortaklıkta bir sorun var gibi geliyor” cümlelerini kullandı.
Tartışmalara konu olan arazi tahsisiyle ilgili konuşan Başkan Mehmet Ali Yılmaz da “Konunun komisyona havale edilmesinin ana nedenleri arasında yasal zeminler var. İmar durumu, yapı durumu gibi durumlar var. Araziyi verdim demeyle bitmiyor. Teknik sorunlar çıkarsa belediyemiz zan altında kalıyor. En fazla 1 ay gecikme yaşadık. Çok büyütülecek bir durum yok” şeklinde konuştu.
Meclis üyelerinden Yalçın Özdemir de konuyla ilgili olarak bölgenin sel basacak bölgeler arasında olduğunu iddia etti. Özdemir, “Çayın kenarına böyle bir yapıyı yapmak uzun vadede sorunlar doğurabilir. Doğa affetmez, hesap sorar. Bizim burada meclis komisyonu kararına onay verelim derim. Ben burada bu vebali çekmek istemiyorum” şeklinde görüş belirtti.
ALKÜ’ye yer tahsisi mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

‘BİZ GAZİPAŞA’YA EŞEKLİK YAPARIZ’

Oylamanın ardından söz alan İYİ Partili Mehmet Yüksel, belediye meclis üyelerine teşekkür ederek hak etmedikleri ithamlarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Yüksel “Geçen mecliste üniversite bizden belirli bir nokta istemedi. Sadece düz dilekçeyle yer talep edildi. Biz de İYİ Parti grubu olarak geçen meclis toplantısında ekim ayı meclisinde görüşülmek üzere teknik çalışma yapılsın dedik. Almış olduğumuz karar da bu yöndeydi. MHP İlçe Başkanı Numan Terzi, hemen bir açıklama yaptı. Keşke o meclis kararını okusaydı. Dediler ki “Meclis ranta evet diyor. Eğitime hayır diyor.” Bu konunun bir ayağı. İkinci ayağında ise Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanının bir açıklaması oldu. Ben partimin ilçe başkanı değilim ama kendisine cevap vermek istiyorum. Cevabı vermeden önce de CHP İl Teşkilatı Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı tarafından arandım. Bunu meclisimize sunmak istiyorum. CHP İlçe Başkanının açıklamasından ötürü şahsımdan özür dilediler. Akabinde bu açıklamada eşeklik benzetmesi yapıldı. Ben 20 küsur yıldır siyasetin içindeyim. Bize eşek veya aslan tabiri yapabilirler. Ama biz hangisini yaparsak Gazipaşa adına yaparız. Bu açıklamada sol ideoloji üzerinden bir benzetme yapılmış. Ben sol ideolojinin ne demek olduğunu en az onlar kadar bilirim. Bildiğimi de iddia ederim” sözlerini kullandı.
Yüksel’in konuşmasının ardından Başkan Mehmet Ali Yılmaz “Bu konuyu hiç açmasak daha iyiydi. Burada bulunmayan bir parti başkanı hakkında bir şeyler söylemek şık olmadı. Benim meclis üyesi arkadaşlarıma tavsiyem burada siyaset yapılmaması yönünde. Biz önümüze bakalım” şeklinde konuştu. Meclisin diğer gündem konularından biri de 2021 mali tablolarının görüşülmesi oldu. Konu plan bütçe komisyonuna havale edildi. ( HABER MERKEZİ)

05 Eki 2020 - 20:00 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce erken seçim yapılmalı mı?