ALKÜ’de ‘Cengiz Han ve Mirası’ konuşulacak

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ev sahipliğinde TÜBA ve Moğolistan Ankara Büyükelçiliği iş birliğiyle ‘Cengiz Han ve Mirası’ konulu çalıştay düzenlenecek

15 EYLÜL’DE ALKÜ Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda başlayacak çalıştay 4 oturumdan oluşacak. Programın ilk oturumu olan ‘Cengiz Han Dönemi ve Algısı’nın moderatörlüğünü TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Feridun Emecen gerçekleştirecek ve TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. İsenbike Togan ‘Cengiz Han'ın İç Asya Halklarının Kaderine Getirdiği Değişim’, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan ‘Cengiz Han ve Global Dünya Tasavvuru’, Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Saadettin Yağmur Gömeç ‘Çingiz Han ve Ortaya Çıktığı Çağın Özellikleri’, Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abdullah Gündoğdu ise ‘Türkiye ve Türk Dünyası Tarih Bilincinde Cengiz Algısı’ hakkında konuşacak. ‘Cengiz Han Evladı’ adlı ikinci oturumun moderatörlüğünü ise Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nermin Şaman Doğan üstlenecek.

İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Ölmez ‘Cengiz Hanın Dilinden İstanbul'a Kalanlar’, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu ‘Rus Yıllıklarındaki Tarihî Hikâyelerde Altın Orda’, Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abdülkadir Yuvalı ‘Cengiz Han'ın Evlatlarının Merkezîleştirme Faaliyetleri’, Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mustafa Uyar ‘Moğol Hanlarının Müslümanlaşması’, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nilgün Dalkesen ‘Moğol İmparatorluk Mirasının Önemli Bir Unsuru olarak Alan-goa Kültü’, Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Serkan Acar ‘Moğolların İkinci Kuşak Halefleri: Türk-Tatar Hanlıklarında Yönetim Anlayışı’nı anlatacak. İnönü Üniversitesi’nden Prof. Dr. Neslihan Durak ‘Yazma ve Minyatürlü Eserler’ adlı oturumun moderatörlüğünün yanı sıra ilk konuşmacı olarak ‘Nesebname-i Müluk (Moğol Kısmı) ve Muizzü'l- Ensab'ın Biçim ve İçerik Açısından Mukayesesi’ hakkında sunum yapacak. Bonn Üniversitesi’nden Dr. İlker Evrim Binbaş ‘Türkiye Kütüphane ve Arşivlerinde Cengiz Han ve Moğollar’ın İzleri’, Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Serpil Bağcı ‘İlhanlı Resim Sanatı Mirasına Dair Gözlemler’ ve Topkapı Sarayı El Yazma Kütüphanesinden Zeynep Atbaş ise ‘Topkapı Sarayı Kütüphanesindeki Sanatlı İlhanlı Elyazmaları’ hakkında konuşacak. ‘Mimari eserler’ başlıklı son oturum ise İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hayrunnisa Alan tarafından yönetilirken Prof. Dr. Nermin Şaman Doğan ‘Erzurum'un Sembolü İki Medrese: Çifte Minareli/Hatuniye ve Yakutiye Medreseleri’, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erdal Eser ‘13. Yüzyıl: İlhâni Etki Açmazı’, Hacettepe Üniversitesi’nden Meral Koçak ‘Amasya'da Bir Darüşşifa/Hastane, Kırşehir'de Caca Bey Medresesi’ ve Akdeniz Üniversitesi’nden Dr. Mehmet Sağ ise ‘Cengiz Han Dönemi Moğol Sanatında Estetik Algı’ üzerine sunum yapacak

12 Eyl 2020 - 19:12 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce erken seçim yapılmalı mı?