Antalya'da tarım zirvesi

Antalya'da BATEM ev sahipliğinde Tarım’da Ar-Ge Projesinin 3. toplantısı gerçekleştirildi

Haber albümü için resme tıklayın

"Milli Tarım Milli Tohum, Sözleşmeli Üretim" üzerine yapılan toplantıda Antalya Tarımı ve Ekonomisi üzerinde istişarelerde bulunuldu.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Ünlü, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Antalya İl Başkanı Cahit Urfan, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Ali Öztop, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TIGEM) Müdürü Olcay Akın, GENÇASKON Antalya İl Başkanı Sinan Büyükata, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği İl Başkan Yardımcısı Onur Kaçar, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şevki Öncel, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Sektörler Başkan Yardımcısı Ali İhsan Burak Aykut, Antalya Komisyoncular Derneği Genel Sekreteri Mutlu Ekinci'nin katıldığı toplantıda gündeme dair konular masaya yatırıldı..

“ENFLASYON DÜŞÜRÜLMELİ”

Cahit Urfan yaptığı konuşmasında, “Tohumun toprakla buluşması ile başlayan üretim sezonu sonunda üretilen ürünler tüketicinin sofrasına ulaşmaktadır. Tohumun fiyatı ve kalitesi ürünün fiyatını da direkt etkilemektedir. Sebze tohumundan alınan % 8 KDV de ürünün ilk madde malzeme gideri olarak fiyatları artırmaktadır. %1 olması, enflasyonunun düşürülmesi tüketicinin daha ucuz ürün tüketmesi açısından önemlidir. İleride dışarıya bağımlı olmak istemiyor, tehdit ve yaptırımlarla karşılaşmak istemiyorsak bugünden yarına gerekli tedbirleri alıp kendimizi milli tarım konusunda 2023’lere 2053'lere hazırlamamız gerekiyor" dedi.

“TABİATLA UYUMLU TARIM FAALİYETLERİ ARTIK MÜMKÜN!”

Artan nüfus ilde birlikte gıda talebinin de arttığına dikkat çeken Urfan, "Tohuma duyulan ihtiyaç da artacak. İklim değişikliği, kuraklık, farklı gen yapısına sahip tohumları gerekli kılacak. Biyoteknoloji ve yenilenebilir enerji sayesinde toprağı koruyup iklim değişikliklerinin etkisini azaltan ve ürünün verimliliğini arttıran bir teknoloji, insanlığın hayat kalitesini yükselterek tarımın da devamlılığını sağlamaktadır. Üretim masraflarının azaldığı, tabiatla uyumlu tarım faaliyetleri artık mümkün Tarım politikaları, günlük siyasi politikaların üzerinde konumlandırılmalıdır. Tarım teşkilatı özerk bir yapı olarak ( Merkez Bankası benzeri) tasarlanmalı ve yapılandırılmalıdır. Ülkemizde üretici örgütlenmesi yürürlükte olan birçok kanunla teşkil edilmektedir. Üretici örgütlenmelerinin, üretimden, tarımsal sanayiye, ürün pazarlamaya kadar tüm aşamalarda yer alabilecek şekilde tasarlanması ve örgütlenme modeli çeşitliliğinin sadeleştirilmesi gerekmektedir.
Dünyada var olan üretici örgütlenme modelinin ülkemizde birebir uygulanarak başarıya ulaşılacağı inancı yanlıştır. Ülkemiz tarım sektörü dinamikleri göz önüne alınarak milli bir üretici örgütlenme modeli üzerinde çalışmalar yapılması gerekmektedir. Ülkemizde işletme ortalama arazi büyüklüğü yaklaşık olarak 6 ha seviyelerinde olup, parçalı ve küçük arazi büyüklükleri nedeniyle de tarım dışı kalan, ekonomik olarak değerlendirilmeyen yaklaşık 2,6 milyon ha tarımsal arazi mevcuttur. Arazi bankacılığı sisteminin ülkemizde hayata geçirilmesi bu arazilerin ekonomiye kazandırılması büyük bir öneme sahiptir. Ülkemizde uygulanan tarımsal destekleme modelinde birçok kalemde destek üreticiyle buluşturulmaktadır. Üreticiye sağlanan desteklerin sadeleştirilmesi ve verime, üretilen ürün miktarına göre verileceği bir destekleme sistemi hayata geçirilmelidir. Tarımsal desteklemeler tarımsal üretim planlamasının en önemli bileşen taşıdır. Ülkemizin yıllık bazlı tarımsal üretim planlamasına tarımsal desteklemelerle yön verdiği bir destekleme modelinin hayata geçirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır.” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TIGEM) Müdürü Olcay Akın, “Tohum günümüzde Endüstri gıda güvenliğinin ilk halkası olarak stratejik bir önem kazanmıştır. Pandemi yaşadığımız bu günlerde ve buna benzer felaketlerde bırakın tohum satın almayı ülkeler arası ulaşım dahi olmamaktadır. Fakat nüfusumuzu eldeki imkânlarla beslemek ve doyurmak zorundayız. Bu nedenle 2016 yılında TAGEM (BATEM) ile yapılan protokol kapsamında 5 tür 7 çeşitte % yüz yerli ve milli sebze tohumu üretimine 2018 yılında başlanmıştır. Kavun, domates, patlıcan, biber ve hıyar tohumları yetiştirilmektedir. Fiyatları muadillerine oranla çok daha ucuzdur. 170TL - 350 TL 1 paket fiyatıdır. Paketler içerisinde 1.000 adet sebze tohumu bulunmaktadır. Sadece hıyar tohumu 500 adetlik paketlerdedir. İthal tohuma verilen dövizin yurt içinde kalması, istihdam ve katma değer yaratması ülke yararınadır. Tamamen kadın yetiştiriciler tarafından üretilen sebze tohumları PTTAVM ve TIGEM işletmelerinden satılmaktadır.” dedi.

Kamudan özel sektöre, üniversitelerden çiftçi örgütlerine kadar sektörün tüm paydaşlarının katılım sağladığı zirvede destekleme politikaları, kooperatifleşme, tarım ve gıda sanayinin entegrasyonu, tarım üretimde verim ve kalite artışı gibi farklı başlıklar konunun uzmanlarıyla ele alındı. 

20 Ağu 2020 - 22:42 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Dim TV'de ne izlemek istersiniz?