Alanyalı genç bilim insanından çarpıcı Covid-19 raporu

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunu Alanyalı genç bilim insanı Fatma Eda Tutar, hazırladığı “Covid-19” raporunda çarpıcı detaylara yer verdi. Tutar, “Covid-19 için aşı geliştirmek oldukça zor, neredeyse imkansızdır” dedi

ALANYALI Mimar Hüseyin Tutar'ın kızı Fatma Eda Tutar, ‘Covid-19’un genetik yapısını ele aldığı raporla “Covid-19’a aşı bulunmasının neden zor olduğunu” aktardı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunu olan, yüksek lisansını da orada yaptıktan sonra aynı üniversitede doktora yapan Fatma Eda Tutar hazırladığı raporda şu ifadelere yer verdi:

Bir çeşit korona virüs olan Covid-19'un nasıl bir virüs olduğunu anlamak için DNA ve RNA virüslerinin farklarını bilmek, söz konusu virüse karşı etkin bir tedavi geliştirme adına yapılan çalışmaları doğru değerlendirmek adına kritik bir öneme sahiptir.

DNA virüsleri genetik materyali DNA olan ve çoğalabilmek için DNA polimeraza ihtiyaç duyan virüslerdir. Herpes virüsü adenovirüs gibi virüs türleri DNA virüsüdür. DNA proofreading sistemi ile mutasyon oranı çok düşüktür. Bu sebeple DNA virüslerine aşı geliştirmek
RNA virüslerine göre çok daha kolaydır.
DNA virüslerinin neden olduğu bu hastalıklara ek olarak çiçek hastalığı, papilloma virüslerinin sebep olduğu kanserler ve siğiller örnek olarak verilebilir.
Korona virüs ise pozitif iplikçiğe sahip bir RNA virüsüdür. Pozitif iplikçikli RNA virüsleri mRNA'ya benzer yapıda olduğu için konak hücre ribozomları tarafından direk okunabilir. Koronavirüs zarflı bir virüstür. Bu zarfın dış kısmında spike adı verilen çıkıntılar sahiptir. Bu proteinler aracılığı ile konak hücre reseptörüne bağlanır. Covid-19 hastalığına sebep olan koronavirüs ile dünya ilk kez karşılaşmamıştır. Daha önce Çin'de gözlenen SARS ve Ortadoğu'da gözlenen MERS hastalıkları da birer koronavirüs hastalığıdır.

BİR ÇEŞİT RNA VİRÜS OLAN COVİD-19'A KARŞI AŞI GELİŞTİRMEK NEDEN ZORDUR?

1- RNA virüslerinde proofreading denilen geri okuma sistemi yok. Proofreading canlı organizmada hücre bölünmesi sırasında DNA eşlenirken yani bir çift kopyası oluşturulurken yeni DNA'nın orjinal DNA ile baz olarak tamamen aynı olup olmadığını kontrol eden bir sistemdir. DNA virüsleriyle RNA virüsleri arasındaki en temel fark budur.

RNA hücre içerisinde çoğaltılırken bu şekilde bir sistemi yok. Yani mutasyona çok açık. Ve virüsün genomu her çoğalma döngüsünde farklılaşabiliyor. Genomu değişen virüse karşı aşı etkisiz kalıyor çünkü aşının içinde bulunan zayıflatılmış virüs ve canlının karşılaştığı virüs birbirinden genetik olarak farklı oluyor.
2- RNA'yı sentezleyen enzime RNA polimeraz enzimi denir. Bu enzimin hata oranı yüksektir. Yani hücre içerisinde DNA'dan RNA sentezlerken uygun baz yerine farklı bir baz takma olasılığı yüksektir. Buda virüsün genom dizilimini değiştirir.
3-Aşı geliştirmek için ayrıca virüsün proteinlerine ihtiyaç duyuyoruz. Bu proteinler kişiye verildiği zaman bağışıklık sistemi virüsü önceden tanıyıp gelecekteki enfeksiyona karşı savunma oluşturur. Günümüzde protein çalışmaları ile bu sorun çoğunlukla halledildi. Ancak büyük bir mutasyon geçirirse protein yapısı değişebilir. Buda aşıyı etkisiz kılar.
Sonuç olarak;
COVİD için aşı geliştirmek şu an için çok zordur. Bir aşının geliştirilmesi ortalama 5 yıl sürmektedir. Laboratuvar ve saha çalışmaları çok uzun bekleme süresi içermektedir. COVİD çok yeni bir virüs olduğu için henüz yeterince tanınamamıştır. Ayrıca komplike bir virüs olduğu için mutasyonu henüz öngörülememektedir.
İlaveten;
Bir çeşit RNA virüs kaynaklı mevsimsel griplere de değinmekte fayda var. Grip virüsü veya virüsleri nispeten daha basit ve çok iyi bilinen bir virüstür. Bu sebeple mutasyonları önceden tahmin edilebilir ve aşı çalışmaları buna göre şekillendirilmektedir. Her yıl yeni grip aşılarıyla yola devam edilmektedir.
Ancak daha komplike ve henüz tam anlamıyla anlaşılamamış covid-19 ise oldukça farklı, çok hızlı mutasyona uğrayabilen bir RNA virüsü olduğu için aşı geliştirmek oldukça zor, neredeyse mevcut koşullarla imkansızdır.
Tedavi ise;
Yukarıda bahsi geçen nedenlerden dolayı aşı yerine anti-viral ve antibiyotiklerin tercih edilmelisi kimi bilim adamlarınca öneriliyor. Burada kritik nokta hastalığın erken dönemde tespiti durumunda anti-viral ilaçlarla, orta ve uzun vadede tespiti durumunda ise kombine anti-viral ve anti-biyotiklerle kontrol altına alınabilme imkanıdır ki hiç bir hükümetçe ihmal edilmemelidir.

Anti-viral ilaçlarla virüsün sayısı azaltılarak bağışıklık sistemince yok edilmesi, hücreye girip çoğalması engellenebilir. Orta ve ileri vakalarda ise anti-biyotik kombini ile virüsün harekete geçirmesi muhtemel bakterilerle ve sonucu enflamasyon ile mücadele edilebilir.
Burada kritik husus zamanlama. Hastalığın erken dönemde teşhisi. Eğer erken dönemde covid-19 tespit edebilirseniz bu durumda anti-viral ilaçlar vücuttaki virüs yükü azaltarak bağışıklık sisteminin covid-19'u devre dışı bırakmasını sağlayabilir.
Orta ve ağır seyreden vakalarda ise anti-viral, anti-biyotik ve diğer malum ilaçlarla hastanın tedavisi yoluna gidilebilir.
Bütün bunları yaparken tabi ki bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesi ihtimaline karşı immün sistemi baskılayıcı ilaçlarda ihmal edilmemelidir.
Eğer hükümetler erken teşhis konusunda gerekli altyapıyı oluşturur, hızlı adımlar atabilir, vatandaşı da bilinçlendirebilirse bu durumda toplumun önemli bir kısmını anti-viral ilaçlarla koruyabiliriz. Ciddi de tasarruf edilmiş olur. Unutmayalım ki covid-19 sizi hasta etmesi muhtemel diğer virüs ve bakterileri harekete geçiren, tâbir yerindeyse bir silahta tetik vazifesini icra eden bir fonksiyona sahiptir. Mermi veya mermiler ise vücudunuzda mevcut olan virüs ve bakterilerdir. Yani covid-19 vücudunuzda bulunan virüs ve bakterileri harekete geçmesine, sizi hasta etmesine ve akabinde vücudun aşırı immün tepki vermesine (sitokin fırtınası) neden olarak sizi ölüme kadar götürme potansiyeline sahip olaylar zincirini vücudunuzda başlatıyor.
Son olarak ise;
Malum insan vücudu anti-biyotiklere bilhassa direnç geliştirmektedir. Önümüzdeki yıllarda maalesef birçok bu tür ilaç işe yaramayacak gibi duruyor. Bu nedenle doğaya dönülmeli, doğal gıda takviyeleri ve doğal anti-viral ve anti-biyotiklerle mevcut covid-19 ve ileride karşımıza çıkması muhtemel korona virüslere karşı etkin mücadeleye yönelinmelidir.”

18 Ağu 2020 - 14:09 Antalya/ Alanya- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Gi̇zemli̇ Karakter - Desene hocam 5 yıl evlilik yapmak isteyen ertelensin. 5 yıl daha evlenemeyecez

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ağustos 16:47
05

dereliiiii - @Gi̇zemli̇ Karakter 02 nolu yoruma cevabı: sen ne yaşıyon başkannnn! biz neyin derdindeyiz sen düğüne millet gelemicek gösteriş yapamican onunn derdindesin

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 10:52
01

aa - yerel gazete haberi değil de tıp makalesi mübarek. ne anlatırsınız siz?

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 18 Ağustos 14:44
06

Runesya07 - @aa 01 nolu yoruma cevabı: Ne anlattığı belli anlamıyorsan vıdı vidi yapmican kalabalık yapma..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 15:05
03

Aa'ya Aaaa - @aa 01 nolu yoruma cevabı: oku işte cahil cahil konuşup adamın asabını bozma. kadın o kadar araştırmış.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 18 Ağustos 17:34Anket Dim TV'de ne izlemek istersiniz?