Mehmet Şahin'den Dim TV'de 'Alanya dayanışması' çağrısı: 'İnsaf şart'

Dim TV ekranlarında izleyicisiyle buluşan KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’in hazırlayıp sunduğu İğneli Fıçı’nın canlı yayın konuğu ALTSO Başkanı Mehmet Şahin oldu. Çarpıcı açıklamalar yapan Başkan Mehmet Şahin “Hiçbir zaman koltuk sevdalısı olmadım” dedi

ALANYA dün ALTSO Başkanı Mehmet Şahin önderliğinde iki bakanlı dev bir buluşmaya ev sahipliği yapmıştı. Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, dünyaya Alanya’dan seslenmişti. “Sağlıklı turizm, güvenli kent” şiarıyla gerçekleşen organizasyonun mimarı olan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, bu akşam Dim TV’nin konuğuydu. Küresel Gazeteciler Konseyi ( KGK) Genel Başkanı, Dim Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim’in hazırlayıp sunduğu İğneli Fıçı’da pandemi gölgesinde turizmin geleceği ve Alanya’nın sorunları masaya yatırıldı.

TÜROFED BAŞKANI ÇORABATIR: ‘ÇOK ETKİLENDİM’

Turizmin masaya yatırıldığı program Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır’ı da ağırladı. Çorabatır Alanya’da gerçekleşen iki bakanlı dev buluşmaya vurgu yaparak “Çok etkilendim” dedi. Yabancı yurttaşların katılımıyla gerçekleşen dev buluşmayla birlikte dünyaya “Sağlıklı turizm, güvenli kent” şiarıyla seslenen Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a teşekkürlerini sunan Çorabatır “Çok olumlu mesajlar verildi. Ben aynı zamanda Polonya Cumhuriyeti’nin Antalya Fahri Konsolosu’yum. Dolayısıyla Yeni Alanyalıları bu dev buluşmada görünce çok mutlu oldum. Bakanlarımızın düzenlediği büyükelçiler toplantısının devamı gibi oldu. Birbirlerini çok iyi tamamladı” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ŞAHİN: ‘EMEKÇİLERE VE ESNAFA SAHİP ÇIKALIM’

Başkan Şahin yazı görmeden kara kışa geri dönen turizm emekçilerine işaret ederek “Alanya’da 80 bin turizm emekçisi işsiz kaldı. Aileleriyle birlikte bu rakam minimum 240 bin. Asgari ücretle çalışan ve 9 aydır işsiz olan insanlardan bahsediyorum. Dayanışma içerisinde olmamız şart” dedi. Kepenk açamayan, açsa dahi günü siftahsız kapatan turizm esnafının son durumuna da değinen Şahin “Kiracılarımızdan zaten daha kira istemedik. Onlarla görüşmeden diğerlerine de örnek olsun diye kamuoyuna açıkladım. Birbirimizle bu hoşgörüyü dayanışmayı sağlamamız lazım. Gerekirse 1 yıl kazanmadık diyeceğiz. Banka faizlerinin durumu ortada. Ben de küçük ölçekli bir esnaftım. Onların ne kadar zorluk çektiğini çok iyi biliyorum. Mülk sahiplerimizin biraz daha insaflı olması gerekiyor. Öte yandan küçük esnaf için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bir karar alması lazım. Alanya’da zaten çalışılan süre 6 ay bile yok. Bu insanlar ne yapacaklar?” şeklinde konuştu.

KONAKLI’YA HEM YÜKSEK OKUL, HEM DE NOTER MÜJDESİ

ALTSO önderliğinde Pazar günü gerçekleştirilen dev buluşma bir de imza protokolüne ev sahipliği yapmıştı. Alanya’nın kanayan yarası haline gelen Konaklı Kongre Merkezi’ne yeniden hayat kazandıracak olan protokolle birlikte ALKÜ ve ALTSO el ele verdi. Protokol iki bakanın huzurunda imzalandı. Başkan Şahin Konaklı Kongre Merkezi’nin en kısa sürede tamamlanıp Yabancı Diller Yüksek Meslek Okulu ve Diş Hekimliği Fakültesi dersliklerine dönüştürüleceğini müjdeleyerek “Rektörümüz Ekrem Kalan’a teşekkür ediyorum. Kısa zamanda çok yol kat etti. Biz istiyoruz ki her mahallede bir devlet kurumu olsun. Gittiği yeri kalkındırsın. Ben bütün devlet kurumlarının farklı mahallelerde olmasını, bu vesileyle bulunduğu mahalleleri kalkındırmasını istedim. Üniversitemiz de öyle. Bunun örnekleri var. Süleyman Demirel Üniversitesi’nin 80 bin öğrencisi var. 55 bini ana kampüste, 25 bini ilçelerde. Dolayısıyla inşallah Konaklı’ya bunu en kısa sürede kazandıracağız. En kısa zamanda çalışmalarımızı başlatıyoruz. ALKÜ’nün 13 bin öğrencisi var. Konaklı’ya noter çalışmalarımız da devam ediyor. Mahmutlar’da başardık. Konaklıya da en kısa zamanda götüreceğiz” dedi.

TOPTANCI HALİ İÇİN BÜYÜK GÜN ‘ÇARŞAMBA’

Başkan Şahin Alanya’nın yıllardır kanayan bir başka yarası olan Alanya Toptancı Hali’nin önemine de vurgu yaptı. Hal projesine ilişkin Antalya büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek başta olmak üzere ilgili birimlerin amirleriyle yaptıkları görüşmeleri aktardı. İncelemeleri Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alanya Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Erkan Demirci’nin de katılımıyla yerinde yaptıklarını ifade eden Şahin “Hızlı bir şekilde nasıl bitirebiliriz? Nasıl destek verebiliriz? Gerekenleri istişare ettik. En kısa zamanda hal projemiz tamamlanacak. 4 halin birleşmesi çok önemli. Bizim buradaki ürünlerimiz Antalya’ya gidiyor. Karı da onlar elde ediyorlar. Ben burada komisyoncumuzdan çok çiftçimizi düşünüyorum. Hal projesi tamamlandığında Alanyalı çiftçi burada ürettiğini en üst rakamlara pazarlama fırsatı bulacak. Tek hal olunca büyük tüccarlar buraya gelip, direk malını alıp, götürebilecek” dedi. Başkan Şahin hal projesi için yapılan istişarelerin Çarşamba günü saat 11.00’de tekrarlanacağını da müjdeledi ve “Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden heyet gelecek. Temsilcilerle toplantı yapıp, hızlı bir şekilde ilerleyeceğiz” şeklinde konuştu.

ŞAHİN’DEN DESTEK: ‘ÖĞRENCİLER NEREDE KALACAK?’

Apart işletmecilerinin isyanı Dim TV Ana Haber’e taşınmıştı. Alanya’nın bir turizm cenneti olmasının yanında bir üniversite şehri olduğuna değinen Şahin apart işletmecilerinin haklı isyanına ses olacağını da belirtti. “Alanya’nın giderek artan öğrenci nüfusuyla kentin kışlık ekonomisine ve kültürel etkileşimine artı değer kazandıran 2 güzide üniversitesi var” diyen Şahin, özellikle turizm kentlerinde öğrencilerin barınma ihtiyacının karşılanması adına apartların önemine vurgu yaptı. Şahin 2016’da çıkan yasayla birlikte öğrencilerin konaklama ruhsatı olan apartlarda kalmasının yasaklandığını ancak bu yasanın turizm kentleri için uygun olmadığını ifade ederek “Bu öğrenciler nerede kalacak?’ diye sordu. Başkan Şahin “Öğrencilerimizin güvenli ve rahat konaklayabilmeleri için apart otellere Öğrenci Dostu Konaklama Projesi ile ilgili kaymakamımız, belediyemiz, üniversitemiz hep birlikte heyet oluşturduk. Çok da güzel gidiyordu ancak 2016’da bir yasa çıktı. Aslında bu yasa Alanya için geçerli değildi. Geçen dönem görevde olan rektörümüzle ve turizmci arkadaşlarımızla o dönemin genel müdürüne durumu anlattık. Alanya farklı. KYK yurtları yeterli değil. Herkesin ev kiralamak için parası yok. Burada apart otelcimizin de ticari bir kar kaygısı yok. İnanın bana sadece istihdam ettiği personelin maaşını çıkarabiliyor. Dolayısıyla yasa çıksa da durum idare ediliyordu. Apartlara çok baskı uygulamıyorlardı. Öğrenci turizminin başladığı noktada dış pazar turizmi bitiyor. Başlayacağı noktada okullar kapanıyordu. Dolayısıyla apartlarda kışın öğrenci, yazın turist kalıyordu. Şimdi ben soruyorum, ev kiralama şansı yoksa öğrenci nerede konaklayacak? Bir tane arkadaş CİMER’e şikayet etti. Bundan dolayı cezalar gelmeye başladı. Biz kendi kendimize ‘Lades’ dedik. Bu konuyla ilgili çalışmalar yapacağız. Sorunun çözümü noktasında Antalya Valisi Ersin Yazıcı’yı da ziyaret etmeyi planlıyoruz. İnşallah Alanya’mıza hayırlı hizmetler yapar. Memleketimize 1 taş koyandan Allah razı olsun” dedi.

‘ALANYA HALKI BİZİM ARKAMIZDA’

Başkan Şahin, Alanya halkının verdiği güçle hizmetlere devam edeceklerine vurgu yaparak “Hem 2020 sezonumuzu kaybetmemek için hem de 2021 sezonumuzu güçlü kılmak için dün gerçekleşen toplantı çok önemliydi. Projelerimiz içerisinde bir sonraki hedefimiz esnafımızla birlikte tekrarlamak. Yerleşik yabancılarla da her sezonun öncesinde bu veya buna benzer organizasyonları yenileyeceğiz. Alanya’yı cazibe merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. İnşallah diğer paydaşlardan da gerekli destekleri alarak yolumuza devam edeceğiz. Odamızın arkasında çok ciddi bir güç var. Bu gücün en büyüğü Alanya’mız. Alanya halkı bizim arkamızda. Biz de halkımızdan esinlenerek o gücü alıyoruz ve daha çok hizmet etmek için cesaretleniyoruz. Öte yandan Alanya’mızın gururu Sayın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkürü bir borç biliyorum. Dün olduğu gibi bugün de verdiği desteklerle her daim yanımızda, arkamızda oldu” dedi.

‘HİÇBİR ZAMAN KOLTUK SEVDALISI OLMADIK’

Başkan Şahin hizmetin yalnızca siyasetle eş değer olmadığına vurgu yaparak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Koltukların geçici yapılan hizmetlerin kalıcı olduğuna işaret eden Şahin “Hiçbir zaman koltuk sevdasıyla hareket etmedik. Ana hedefimiz Alanya’ya hizmet etmek” dedi. Başkan Şahin “Hiçbir şey yapamazsak, Allah sağlık verirse arkadaşlarımızla bir vakıf kurarız. Alanya’ya yine hizmet veririz. ‘İlla ki siyasetle hizmet edeceğiz’ diye bir hastalığımız yok. Bizler korkarsak, herkes korkar. Biz, bu aşamada korkmayız. Hizmet etmeye devam ederiz. Biz milletin içinden geldik, milletin içine gideceğiz” ifadeleriyle fark yarattı.

‘ALANYA İÇİN BİRLİK OLMAYA HER ZAMAN VARIZ’

Kentin geleceği için birlik ve beraberlik çağrısı yapan Şahin odanın bağımsızlığına işaret etti. Başkan Şahin “Biz halkın içindeyiz ve halktan gelen teveccühü görüyoruz. Koordinasyon içerisinde uzlaşmacı, birlik ve beraberlik içerisinde Alanya’mıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Oda başkanlarımıza kaç defa ev sahipliği yaptık. Her zaman da kapımız açık. Şimdi herhangi bir partide yapılsa laf olur ama Alanya Ticaret ve Sanayi Odası bağımsız. Örneğin CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ bizden rica etti. Partinin Kadın Kolları, Gençlik Kolları seçimleri ALTSO çatısı altında gerçekleşti. Ak Parti de olur, Saadet Partisi de olur. Biz parti ayırmıyoruz. Kent dinamiklerinin tamamıyla birlik içerisinde olmaya çalışıyoruz. Demek istediğim şu ki biz oda olarak birlik ve beraberliği elimizden geldiğince sağladık. 5 yılı bitirdik. Tekrar seçime gittik. Hepsi en az benim kadar heyecanlıydı. Biz samimiyiz, gayretliyiz. ‘Gel arkadaş, otur’ derlerse onlarla bir oluruz. Bu düsturla hareket ettik. Böyle hareket etmeye de devam edeceğiz” dedi. (Ceren Şahin)

06 Tem 2020 - 22:14 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Normalleşme süreci rehavete mi neden oldu?