Gazipaşa'da sular durulmuyor! Başkana tepki beklemediği yerden geldi

Gazipaşa’da büyük tartışmalara neden olan 18’inci madde uygulamasında sular durulmadı. En son konuyla ilgili en son Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ın ‘platformcular’ söylemi tepki toplamaya devam ediyor.

GAZİPAŞA Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Gazipaşa Hepimizin Platformu ile 18. Madde uygulamasıyla ilgili yaptığı toplantının ardından platform üyelerini topa tutarak ‘Platformcular’ demişti. Bunun üzerine platform üyelerinden CHP’li Osman Uysal’ın yaptığı açıklama tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı. Başkan Yılmaz’a yazdığı mektupla seslenen Uysal şunları söyledi:

‘PLATFORMCULAR DEDİĞİNİZ KİŞİLERDEN BİRİSİ BENİM!’

“Sayın Başkanım, Alanya DİM TV’ye yaptığınız açıklamada ‘Platformcular’ dediğiniz kişilerden biri de benim. Ancak bu mektubu platform üyesi olarak değil, 36 yıldır tanıdığınız bir arkadaşınız, komşu köyde yetişmiş bir hemşeriniz, aynı sıralarda dirsek çürütmüş bir okuldaşınız ve CHP üyesi kimliğimle bir partiliniz olarak yazıyorum.
Gazipaşa Belediye Başkan adayı olarak adınızı ilk duyduğumda pek çok arkadaşım gibi tanıdığımız herkese telefon açıp ön seçimde sizi tercih etmelerini söyledim. Sonrasında ön seçimi ve yerel seçimi kazanıp Belediye Başkanı olduğunuzda o kadar çok mutlu oldum ki kendim seçilsem ancak o kadar mutlu olabilirdim. Çünkü sizin sosyal demokrat bir kişi ve mülkiyeli olarak ilçemize çok büyük hizmetlerde bulunacağınıza, son 30 yıl içinde görev yapan yönetimlerin ilçemize verdiği telafisi çok zor zararları ortadan kaldırmak için çaba göstereceğinize, ilçemizin sadece bugününü değil geleceğini de düşünerek kararlar alıp uygulamaya çalışacağınıza yürekten inanıyordum.

‘BORÇ BATAĞININ ENGEL OLDUĞUNU BİLİYORUM’

Bu süreçte işinizin zor olacağını, belediyenin içinde bulunduğu borç batağının ciddi bir engel olarak karşınızda durduğunu da biliyordum. Ancak sizin bilgi birikiminiz ile Gazipaşa’nın sahip olduğu potansiyel birleştiğinde bu zorlukların üstesinden gelineceğine ve sosyal demokrat bir anlayışla ilçemizde bugüne kadar sürdürülen yönetim anlayışının dışına çıkarak kimseye rant yaratmadan, belediye mallarını satmadan yeni bir yönetim anlayışını uygulayacağınızı umuyordum. Dahası CHP’nin bütün belediye başkanlarının katılımı ile gerçekleşen toplantılarda konuşulan tarımsal kalkınma, kooperatifleşme, kadın emeği örgütlenmesi, Belediyeler arası dayanışma gibi konuları en başta sizin uygulayarak örnek olacağınız umudunu taşıyordum.
Sizin de çok iyi bildiğiniz üzere mensubu olduğumuz CHP her fırsatta yönetim anlayışının bilimin ışığında olması gerektiğini, bu nedenle yerel yönetimler olsun genel yönetim olsun alınacak önemli kararlarda Mimarlar Odası, Mühendisler Odaları, Tabib Odası, Sendikalar gibi sivil toplum kuruluşları, Üniversiteler ve meslek örgütlerine danışılmasının zorunluluk olduğunu ifade eden bir parti. Sizin de aynı anlayışla yöneteceğinizi, en azından ilçemizin geleceğini yakından ilgilendiren konularda belirtilen kuruluşlardan bilimsel raporlar talep edeceğinizi ve kararlarınızı bu bilimsel raporların ışığında alacağınızı düşünmüştüm.

‘BÜTÜN BUNLARIN KARŞILIĞINDA SİZ NE YAPTINIZ?’

Aslında bu beklentiler öyle çok da büyük değiller. Çünkü tüm bu hususlar sosyal demokrat bakış açısı olan CHP üyesi bir başkandan doğal olarak beklenen yönetim anlayışıdır. Peki, bütün bunların karşılığında siz ne yaptınız? Kısaca ifade etmek gerekirse yukarıda anlatılanların tam tersini.
Mazbatayı aldıktan sonra masanıza getirilen plan hakkında sizden beklenen bilimsel raporları talep edip, bu raporların ışığında karar almaktı. Siz bunu yerine Adil Üstündağ isimli bir yatırımcı ve onun adamlarından brifing alarak karar aldınız. Dahası bu kişi ile belediye binasında görüntülerinizi paylaşarak halka müjdeler verdiniz.

‘HALKA BİLGİ VERMENİZ GEREKİRDİ’

Normal olarak 18 uygulamasını yapmadan önce hakla bilgi verip, alınacak görüşlere göre çalışma yapmanız gerekirken Gazipaşa Hepimiz Platformunun olayı gündeme taşıması üzerine iş bittikten sonra mahalle sakinleri ile göstermelik bir toplantı yaptınız ve bunu da demokrat bir yaklaşım olarak sunmaya çalıştınız. Sonradan bu işi de tam olarak yapamadığınızı anladınız ve bir bahane ile 18 uygulamasını iptal ettiniz. Biz de ‘akılları başlarına geldi galiba’ diye umutlanırken, Kanal İstanbul ihalesini yapanları bile kıskandıracak bir şekilde pandemi filan dinlemeden aynı gün yeni 18 uygulama kararı aldınız ve pandemi sürecinde “tereyağından kıl çekercesine” bir incelikle işi bitirdiniz.

‘BAHANELER OLUŞTURMAYI SEÇTİNİZ’

Planın sakıncalarına çözüm üretmek yerine, sizden önce yapılmış olduğu, itirazların sonuçlanması nedeniyle planın kesinleşmiş olduğu gibi bahaneler yaratma yolunu seçtiniz. Dahası planın ilk aşamalarının büyük ölçüde şeffaflıktan uzak bir şekilde yürütüldüğünü bilmenize rağmen plana daha önce ses çıkarmayan halkı suçladınız. Tamam, onların kusuru olabilir, ama bu kusur Gazipaşa halkının çıkarlarını savunmak üzere seçilen sizi kamu yararını gözetme sorumluluğundan kurtarır mı?
Platform olarak onlarca çözüm önerisi sunmamıza rağmen “sadece eleştiriyor, önerileri” yok deme gafletinde bulundunuz. Hadi paylaşımlarımızın sadece altındaki kalpleri saydınız, içeriğini okumadınız diyelim; Belediye Meclis Toplantı Salonunda ıslak imzalı olarak elinize verdiğimiz dilekçemizi de mi okumadınız? Keşke size yaptığımız onlarca öneriyi de okusaydınız, belki bir kaçından etkilenir halka daha güzel hizmetler sunmanıza vesile olurdu.

‘BİZİM ÖNERİLERİMİZ VAR SİZİN ÇÖZÜMLERİNİZ YOK’

Bizim Platform olarak hem turizme, hem tarım ve tarımsal sanayiye, hem de Gazipaşa’nın her türlü sorununa çözüm getirecek önerilerimiz var ve bunların hem sizinle hem de Gazipaşa halkı ile paylaştık. Ancak anladığım kadarı ile sizin Belediyeye kaynak yaratmak için sahilde bulunan birkaç Belediye arsasını parlatıp satmaktan başka çözümünüz yok.
Bu noktada sizden beklenen bizlerin var olan önerilerimizi yok gibi göstererek eleştirmek değil, Gazipaşa halkına hizmet be belediye kaynaklarını verimli kullanmak için daha sağlıklı ve sürdürülebilir çözümler üretmenizdir.
Bunu sizden öndeki yönetimler de yapmıştı. Sattılar da ne oldu? Gazipaşa Belediyesi borçtan kurtuldu mu? Tam tersine borçları daha da arttı. Siz de onlardan geriye kalan birkaç parça arsayı satıp kurtulacağınızı mı sanıyorsunuz?

‘GAZİPAŞA'YI HER YAĞMURSA SELLER TESLİM ALIYOR’

İlçemizi her yağmurda seller teslim alıyor. Bu sağlıksız yapılaşma, örtü altı tarım ve betonlaşma sürdükçe belli ki bu sel sorunu artarak devam edecek? Bu soruna kalıcı çözüm üretmek yerine, altyapısı dahi olmayan alanlara büyük otel binaları dikmeye çalışmak için bu acele neden? Hadi yarın oteller yarın yapıldı diyelim. Otelin pisliği nereye akacak, yağmur suları nasıl boşaltılacak? Bu otellere hangi yollardan ulaşım sağlanacak?
Hani CHP Yöneticileri her fırsatta önce altyapı, sonra imar diyor ya, nerede altyapı? Sahile getireceğiniz binlerce kişi hangi altyapıyı kullanacak? Bu konuları Büyükşehir Belediyesi ile konuşup yatırım planlarına alınması sağlandı mı? Yoksa “hele bir oteller yapılsın, altyapı nasıl olsa arkadan gelir” derken ciddi miydiniz?
‘HALKIN CEBİNDEN NE KADAR HARCAMA YAPILACAK’
Yine bu bölgelere altyapı getirmek için Gazipaşa ve Antalya Büyükşehir Belediyeleri bütçelerinden, yani halkın cebinden ne kadar harcama yapılması gerektiğini hesapladınız mı? Siz belediyeye gelir sağlayacağım derken, aslında ciddi bir harcama yapmanız gerekeceği konusunda kimse sizi uyarmadı mı?
Sahilde koruma altında olması gereken kaplumbağaları, fok balıklarını, kum zambaklarını korumak için ne gibi önlemler alındı? Yoksa tüm bunlar da sizin için sahildeki muz bahçeleri gibi gereksiz şeyler mi? Siz de bazıları gibi “çevrecilik karın doyurmaz” diyenlerden misiniz?

GAZİPAŞA’DAN GERÇEKLERİ SAKLAMAK HANGİ VİCDANA SIĞAR’

Gazipaşa insanından gerçekleri saklayıp, ekonomik sıkıntılarını kullanıp onları ‘size iş sahası açılacak, istihdam sağlanacak2 diye ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışmak hangi sosyal demokrat vicdana sığar? Bu oteller yapılırsa ilçemize her bir yeni iş için 5 kişilik göç geleceğini, işsizliğin azalmak bir yana daha da artacağını, bu göçlerle sosyal yapının daha da bozularak dalındaki avakado meyvelerinin, seralardaki salatalıkların bile güvende olamayacağı bir ortama sürüklenme ihtimalimiz aklınıza hiç gelmedi mi?  Evet siz seçilmiş belediye başkanımızsınız, saygımız sonsuz. Ama bu size Gazipaşa’yı keyfi olarak tek başına yönetme, hiçbir meslek örgütü ve bilimsel kuruluştan görüş almadan ilçenin yüzlerce yıllık geleceğini ipotek alma hakkını verir mi? Sizin ileride ödemeye hazır olduğunuzu söylediğiniz siyasal bedeller Gazipaşa’nın kaybedeceklerinin küçücük bir kısmını dahi olsa geri getirmeye yeter mi?

‘HALA HATADAN DÖNEBİLİRSİNİZ’

Sayın arkadaşım, hemşerim, okuldaşım, partilim, her şeye rağmen vakit geçmiş değil. Hala hatadan dönüp Gazipaşa halkı, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, Üniversiteler, ilçedeki diğer siyasal partiler gibi paydaşlarda ortak bir çalışma yaparak Gazipaşa’nın geleceğine çok daha kalıcı ve güzel izler bırakabilme olanağı önünüzde duruyor.
Yeter ki içine hapsolduğunuzu düşündüğüm dar çerçeveyi kırıp, önünüze açılacak geniş ufka bakabilme cesaretini gösterin.
Rol model konusunda da çok şanslısınız. “Birlikte Başaracağız”, "Birlikte Yöneteceğiz" diyen ve birlikte başarmak ve yönetmek için birlikte çalışma modelleri sergileyen çok sayıda Belediye Başkanımız var. Siz yeter ki sizden öncekilerin yolundan değil, “Birlikte Başaracağız” diyenlerin yolundan gitmeyi deneyin. Göreceksiniz ki Gazipaşa için de her şey çok güzel olacak.”

21 May 2020 - 14:44 Antalya/ Gazipaşa- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Selinus07 - Başkan kaç paraya peşkeş çekiyor güzelim memleketi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Mayıs 08:32Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?