Alanya'da deneyimli turizmciden çarpıcı açıklamalar

Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulunan Sirius Deluxe Otel Genel Müdürü İsmet Ergüleç, Alanya turizmi içinde umutların sezonun başında yitirildiğini söyledi.

KORONAVİRÜS salgını sonrası en çok zarar gören sektörlerden birisi olan turizmde belirsizlik devam ediyor. Alanya’da turizmin en büyük pazarlarından olan Rusya ve Almanya’dan bir gün iyi, bir gün kötü haber geliyor. Yaşanan tüm belirsizlikler ışığında turizmciler karamsarlığını koruyor.

‘50 MİLYONU AŞKIN TURİST AĞIRLANMIŞTI’

Yeni Alanya Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Sirius Deluxe Otel Genel Müdürü İsmet Ergüleç, “2019’da 50 milyonu aşkın turist ağırlayarak dünyanın en büyük altıncı turizm ülkesi olan Türkiye, turizm kaynaklı gelirini 35 milyar dolara çıkarmıştı. 2020 yılına umut ve öz güvenle giren turizm sektörü, Çin’den dünyaya yayılan COVID-19 salgınından derinden etkilenerek 2020 yılı için öngörülen 58 milyon ziyaretçi ve 40 milyar dolarlık gelir beklentisi umudunu daha sezonun başında yitirmiştir. Her yıl Mart ayında turistik hareketliliğin arttığı Alanya’da bu krizden derinden etkilenmiştir.Geçtiğimiz yıllarda tam kapasiteyle çalıştığımız içinde bulunduğumuz dönemde, geçmişin aksine hiçbir ticari, turistik faaliyet gösterilememektedir” dedi.

BÜTÜN İŞ KOLLARI ÜRETİMİ DURDURDU’

Turizmle işbirliği yapan bütün iş kollarının faaliyetlerini durdurduğunu belirten Ergüleç, “Oteller, restoranlar, eğlence merkezleri, her türlü turizm esnafı ve bu işletmeler için üretim yapan çiftçiler, fabrikalar, atölyeler, taşımacılık firmaları kısacası turizmle işbirliği içinde olan elliden fazla iş kolu, faaliyetlerini neredeyse durdurma noktasına gelmiş ve bu işletmelerde çalışan binlerce, on binlerce insan işsiz kalmıştır. Devletimizin ilgili kurumları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kriz karşısında zor duruma düşen işletme ve yurttaşlarına bir takım destek ve teşvik paketleri açıklamıştır” ifadelerini kullandı.

‘TEŞVİKLERİN İŞLEVSİZ KALDIĞI NOKTALAR OLDU’

Devlet tarafından hazırlanan teşviklerin bir kısmının karşılığını bulduğunu bir kısmının ise sürecin belirsizliğinden dolayı işlevsiz kaldığını belirten Ergüleç şunları söyledi:
“Kısa çalışma ödeneği çalışma sürelerinin geçici olarak azaltıldığı ya da tamamıyla durdurulduğu durumlarda, sigortalı çalışanlara, çalışamadıkları dönem için 3 ayı aşmama koşulu ile devlet tarafından Brüt ücretinin %60’ının ödendiği bir gelir desteği uygulamasıdır.Bir çalışanın Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasından faydalanabilmesi için son 3 yılda en az 450 gün prim ödemiş olması ve son 60 gün kesintisiz prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.

‘KOŞULLARI KARŞILANAMADIĞI İÇİN FAYDALANAMAYANLAR VAR’

Nakdi ücret desteği kısa çalışma ödeneğinden, koşullarını karşılayamadığı için faydalanamayan ve 17 Nisan 2020 tarihinden sonra ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara ayda net 1.168 TL ödeme yapılmaktadır.
Bu destek paketleri, bölge turizminin sezonluk özelliğinden dolayı birçok çalışanı kapsamamaktadır. Şöyle ki bölgede otel açılışları nisan başı veya ortası gibi gerçekleştiğinden, 2020 sezonu için birçok çalışan teşviklerin açıklandığı dönemde henüz iş başı yaptırılmamıştı veya son 60 gün primi tamamlanmamıştı.Doğal olarak koşulları sağlayamadıkları için bu durumdaki birçok kat görevlisi, komi, garson, bellboy, mutfak görevlisi, güvenlik personeli vb. teşvikten faydalanamadı.
Daha detaylı açıklayacak olursak 2019 sezon kapanış dönemi olan, Ekim-Kasım aylarında “belirli süreli iş sözleşmesi” sona eren ve aslında her yıl 5 -6 ay çalışma imkânı bulan, kışı işsiz geçiren, en düşük gelir grubundaolan bu çalışanlar desteğe en çok ihtiyacı olanlar olmasına rağmen, söz konusu teşvikten faydalanamamıştır.
Görünen odur ki, otel açılışları temmuz, ağustos aylarına sarkacak, hatta bazı oteller açılmayacak,düşük doluluklar sebebiyle istihdam da sınırlı olacaktır. Kasım 2019’dan bu yana işsiz olan ve destek paketlerinden yararlanamayan birçok çalışan Nisan 2021’e kadar işsizlik tehdidiyle karşı karşıyadır. Bu dönem tam 17 aydır.
3 aylığına verilen desteğin süresi dolmak üzeredir ve şu ana kadar destekten faydalanmış olan çalışanlar için de gelecekte belirsiz bir dönem söz konusudur.
Destekten faydalanan ve faydalanamayan çalışanların durumuna, sezonun da gidişatına bakınca desteklerin kapsamının genişletilmesi ve sürelerinin uzatılması zaruridir.

‘BELİRSİZLİK SÜRECİ OLUMSUZ ETKİLEDİ’

Muhtasar ve KDV ile SGK primlerinin nisan, mayıs ve haziran ödemelerini 6’şar ay ertelenmesi, konaklama vergisinin kasım ayına kadar uygulanmaması, Hava yolu taşımacılığı iç hatlar uçuşlarında 3 ay süresince KDV’nin yüzde bire düşürülmesi, ecrimisil bedelleri tahsilatının 3 ay ötelenmesi.
Bu düzenlemeler yapıldığı dönemde, hatta bugün dahi, krizin hangi şartlarda ne kadar süreceği tam belli olmadığı için, bazı destek ve teşvikler doğal olarak karşılığını bulmamıştır.
Örneğin yüzde bire düşürülen iç hava yolu taşımacılığı KDV oranı, zaten uçuşlar gerçekleşmediği için katkı sağlamamıştır, dolayısıyla bu teşvikin süresi güncellenmelidir.
Ecrimisil tahsilatları ötelenmiştir ancak zaten bugüne kadar faaliyet göstermeyen ve sezon başlasa bile buralardan çok az faydalanacak olan işletmelere, ecrimisil bedellerinde indirim uygulanmalı veya bu bedel 2020 için uygulanmamalıdır.

‘ÖDEME GÜÇLÜĞÜ YAŞANIYOR’

Ertelenen Muhtasar, KDV ve SSK prim ödeme günü yaklaşmakta ve işletmeler hali hazırda faaliyetlerine başlamadıkları için gelir elde edemediğinden ödeme güçlüğü yaşamaktadır, dolayısıyla ödemeler 2021 yılına ötelenmelidir.
Firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri en az 3 ay süreyle ertelenip, gerek görülmesi halinde ilave finansman desteği verilmesi öngörülmüştür. İstihdamın sürekliliği veya acentelerden alınan ön ödemelerin iadesi için kısa vadeli kredi desteği sağlanmıştır. Kredi ödemelerinde yaşanılan zorluklar karşında, sicilin etkilenmemesi için düzenlemeler getirilmiştir.
Özellikle özel bankalar kanadının, kredi limiti olan firmaların likidite ve nakit ihtiyacına yönelik taleplerinin hızlıca karşılanması ve kredi limitlerinin kullandırılmasında kısıtlamaya gidilmesi, kredi geri çağırma, mevcut kredi limitini kullandırmama, fiyat artırma, teminat şartlarını zorlaştırma, makul faiz oranlarıyla yeniden yapılandırma yapmama gibi uygulamalarısözkonusu devlet teşvik ve destek paketinin işlevini yitirmesine sebep olmuştur. BDDK tarafından,ilgili bankalara konu ile ilgili gerekli uyarılar yapılmıştır.

‘ÖTELEME SÜRELERİ NEREDEYSE DOLMAK ÜZERE!’

Ayrıca, paket içeriğinde bulunan öteleme süreleri neredeyse dolmak üzeredir. Ancak konaklama işletmeleri henüz faaliyetlerine başlayamamış ve gelir elde edememiştir.Dolayısıyla ödeme güçleri bulunmamaktadır. Öteleme süreleri güncellenmeli, yeni kredi imkanları sağlanmalı ve kapsamı genişletilmelidir.
Sonuç olarak, beklenmeyen ve nereye çevrileceği tam olarak kestirilemeyen bu büyük kriz karşısında, devletin vatandaşlara ve işletmelere yönelik belirlemiş olduğu sosyal ve ekonomik destek- teşvik paketleri güncellenmeye muhtaçtır. Umarız önümüzdeki dönemde, özellikle alt gelir grubunda bulunan ve desteklerden faydalanamayan sektör çalışanları ve küçük işletmelerin de yaralarını sarmaya yönelik geniş kapsamlı destek – teşvik paketleri uygulamaya konulur.”


ÖZEL HABER
Gülşah ANAK

19 May 2020 - 16:06 Antalya/ Alanya- Turizm


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?