BUGÜN İŞÇİ BAYRAMI: Alanya'da sağlık emekçileri böyle seslendi

COVID-19 salgın günlerinde sağlık emekçilerinin birliğe, mücadeleye ve dayanışmaya ihtiyacı olduğuna vurgu yapan SES Alanya Temsilcisi Zehra Ayata, sağlık emekçilerinin taleplerini kamuoyuna iletti

Haber albümü için resme tıklayın

DÜNYAYA diz çöktüren Corona virüse karşı Türkiye’nin savaşı 11 Mart itibariyle başladı. Bu savaşın en ön saflarında ise tüm kadrolarıyla sağlık emekçileri yer aldı. Almaya da devam ediyorlar. Peki, sürecin kahramanları sağlık emekçileri ne istiyorlar? Emeğin, emekçilerin bayramı 1 Mayıs öncesi KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası’ndan bugün bir açıklama geldi. Dim TV mikrofonlarına konuşan SES Alanya Temsilcisi Zehra Ayata, ‘’Öncelikle kaybettiğimiz sağlık emekçilerini saygıyla anıyoruz. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle kutlama yapamıyoruz ama fabrikalarda çarklar dönmeye devam ediyor. Alanya sokaklarında da kaldırım yapan işçilerin güvencesiz bir şekilde çalışmaya devam ettiğini görüyoruz. Ülkenin bu zor günlerinde çalışanlara kişisel koruyucu ekipmanların uygun miktarlarda ve kalitede verilmesini istiyoruz. Salgın boyunca sağlık personellerine yalandan döner sermaye ödemesi istemiyoruz. Bütün çalışanların bir bütün olduğu düşünülüp ayrım gözetmeden temel ücretten çift maaş verilmesini, salgın boyunca çalışan arkadaşlarımıza 1 yıl yıpranma payı verilmesini talep ediyoruz. Yeni çıkan ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ yeterince kapsamlı değil. Tüm çalışanları kapsayacak bir yasa çıkmasını istiyoruz. Personel açığı yaşıyoruz. Çok fazla çalışıyoruz ve yıpranıyoruz. Vatandaşlardan birisinin korona testi pozitif olduğu zaman kendini evinde 14 gün izole edebiliyor ancak bir sağlık emekçisinin testi pozitif olduğunda evinde maksimum 5 gün kalıp tekrar hastaneye gelip çalışmaya devam ediyor. Salgın boyunca sağlık çalışanlarının desteklenip motivasyonlarının yüksek tutulmaları gerekiyor’’ dedi.

30 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Şerife Çoban


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?