Turizm sektörü endişeli! Alanya’daki şehir otelleri açılmayacak mı?

Türkiye'nin normalleşme takvimine göre, öncelik turizm sektörüne verilecek. Ramazan Bayramı’nın ardından şehir merkezinde bulunmayan, daha korunaklı ve dışarıyla etkileşimi az olan oteller öncelikli açılacak. Peki bu durum Alanya’daki şehir otellerini nasıl etkileyecek?

TÜRKİYE'NİN normalleşme takvimi, geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında düzenlenen kabine toplantısında ele alındı. Toplantıda önceliğin turizme verileceği ifade edildi. Erdoğan başkanlığında toplanan kabine, Türkiye'nin normalleşme sürecini görüştü. Edinilen bilgilere göre, 'korunaklı otellerin' açılmasıyla, normalleşmede öncelik turizm sektörüne verilecek. Normalleşmenin başlayacağı ilk sektörlerden biri turizm olacak. Kabinede gündeme gelen takvime göre Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulayacağı sertifikasyon sistemi kapsamında otellerin kademeli olarak açılması planlanıyor. Ramazan Bayramı’nın ardından daha korunaklı ve dışarıyla etkileşimi az olan otellerin öncelikli açılacağı kaydediliyor.

‘KRİTERLER NETLİK KAZANMADI’

Bu durum, “ Alanya’daki yatak kapasitesinin yüzde 20’sine sahip şehir otelleri ilk etapta açılmayacak mı?” sorusunu akıllara getiriyor.
Alanya’da şehir içi otelleri yoğun olarak bünyesinde bulunduran Kleopatra Otelciler Birliği’nin Başkanı Servet Şahiroğlu, bakanlığın hazırlayacağı kriterleri kendilerinin de hayata geçirerek sertifikasyon programına ayak uyduracaklarına işaret etti ve böyle bir uygulama beklemediklerini söyledi. Sertifika programının detaylarının henüz netlik kazanmadığını ifade eden Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan ise, Alanya’daki yatak kapasitesinin yüzde 20’sini şehir otellerinin oluşturduğunu ifade etti. Orkan, “Bakanlığın belirlediği çeşitli kıstaslar var. Ama bunların hayata nasıl geçeceği netlik kazanamadı. Somut bir şey olamadan şehir otelleri açılmayacak ya da geç açılacak demek yanlış olur. Bekleyip göreceğiz” dedi.

30 Nisan 2020 Antalya/ Alanya- Turizm


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?