İşte Alanya'da vatandaşın içler acısı hali

Büyükşehir belediyelerinin nakit desteği yapmasının önüne geçildiğine dikkat çeken ATASEM Alanya Birim Sorumlusu Ecem Hacıeyüpoğlu “Yurttaşın bu süreçte en çok ihtiyacı olan şey nakit desteği’’ dedi

Büyütmek için resme tıklayın

TÜRKİYE’DE 11 Mart itibariyle başlayan koronavirüs mücadelesinin ekonomik sonuçları vatandaşları zor durumda bırakmaya devam ediyor. Yerel yönetimler başta olmak üzere pek çok kurum ve kuruluş ekonomik açıdan darda kalan vatandaşlar için ellerinden geleni yapıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi de ATASEM ve Aşevi aracılığıyla yardım paketlerini yurttaşlara ulaştırıyor. Büyükşehir belediyelerinin nakit desteği yapmasının önüne geçildiğine dikkat çeken ATASEM Alanya Birim Sorumlusu Ecem Hacıeyüpoğlu süreci değerlendirdiği açıklamasında “Çok zor bir süreçten geçiyoruz. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Alanya’da da hem esnaf, hem de vatandaş çok zor durumda. Bizler vatandaşların talebini ivedilikle Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Birimi’ne iletiyoruz. Orada vatandaşların TC kimlik numarasına bakılarak gerekli incelemeler yapılıyor. Kişinin ihtiyaç sahibi olduğu tespit edildiğinde Sosyal Hizmetler ve Aşevi aracılığıyla gıda kolileri teslim ediliyor. Çok zor durumda olan vatandaşlara yardım kolilerinin biran önce ulaşmasını istiyoruz ama hakkaniyetli bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Malum çok fazla mal varlığı olan vatandaşların da yardım talebinde bulunduğu ortaya çıktı. Bunun yanı sıra patronu üzerine işyeri ve ev kaydettiği için yardım alamadığını söyleyen ihtiyaç sahipleri de var. Biz yine sisteme giriyoruz ve ayrıntılı inceleme yapılsın diye not düşüyoruz. Bu tarz durumlarla da karşılaşınca işin içinden çıkılmıyor. Biz ATASEM olarak yardım severlerin paketlerini teslim alıp tutanak karşılığında da Aşevi’ne teslim ediyoruz. Belediyelerin nakit yardımı yapılması engellendiği için biz bu süreçte sadece gıda erzak yardımında bulunabiliyoruz. Büyükşehir belediyeleri keşke vatandaşların evinde daha fazla çorba kaynatmasına vesile olsaydı. Ama maalesef böyle bir kısıtlamaya gidildiği için şuan sadece gıda erzak kolileriyle vatandaşlara hizmet ediyoruz. Ayrıca evde sağlık hizmetleriyle de 65 yaş üstü bakıma muhtaç hastalarımıza hizmet veriliyor. Evde yemeğini yapamayan 65 yaş üstü vatandaşlara günde 2 öğün Aşevi tarafından sıcak yemek sağlanıyor. Vatandaşların şuan en fazla ihtiyaç duyduğu şey nakit desteği. Vatandaşlar şuan kirasını, elektrik su faturasını ödeyemiyor. Evine tüp alamayan ihtiyaç sahipleri var. Belediyelerin nakit yardımı yapması şart. Belediyeler yereldeki vatandaşları daha yakından gören kurumlar olduğu için yardımlar daha nitelikli ulaşabilir. Keşke bu yardımlar engellenmeseydi. Ama biz yine de vatandaşların yanında olmaya devam ediyoruz’’ dedi.

29 Nisan 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?